ד"ר ארז ברנבוים: צריך לנצל את הסגר ככל האפשר להורדת תחלואה

מנכ"ל בית החולים אסותא באשדוד מציע להמתין עם מסקנות מהירידה בתחלואה בקורונה וחושב שיציאה מהסגר צריכה להיעשות באופן איטי ומדוד.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ח בתשרי תשפ"א

ד"ר ארז ברנבוים
ד"ר ארז ברנבוים
צילום: דוברות אסותא אשדוד

ד"ר ארז ברנבוים, מנכ"ל בית החולים אסותא באשדוד, רואה את הירידה המדווחת במספר הנדבקים היומי בקורונה, אך לא ממהר להסיק מסקנות.

"אי אפשר עדיין לדעת שיש ירידה מהותית בכמות הנדבקים. כרגע מדברים על ירידה לאזור ה-5,000 אבל הסגר נועד להביא אותנו למספרים של מאות ולא אלפים. הרעיון של הסגר הוא להגיע למאות נדבקים חדשים שבו אפשרי יותר לעצור את שרשרות ההדבקה. יש אמנם אופטימיות זהירה, אבל מוקדם מדי כדי לנקוט עמדה לגבי ההמשך וצריך לשם כך להמתין עוד כמה ימים", אומר ברנבוים בראיון לערוץ 7.

לדבריו, בכמות החולים הקשים והבינוניים לא ניכרת ירידה כלל. "אם המדד הוא של חולים קשים ומאושפזים אנחנו לא מתקרבים למגמה של ירידה. אנחנו שבוע בתוך הסגר הנוכחי ויש בו פלחים באוכלוסייה שלא משתפים פעולה ונוקטים את הזהירות הנדרשת. היום מאושפזים אצלנו 33 חולים והמספרים הולכים וגדלים. יש לנו ארבעה מונשמים ועוד חולים קשה ובינוני. אני לא רואה שינוי במגמה והוא גם לא מתרחש ביום אחד. מרגע שאדם נדבק עד שמצבו קשה עוברים לפעמים שבועיים. צריך להמתין ולראות כיצד המצב יימשך".

ד"ר ברנבוים מסכים עם הצורך ביציאה הדרגתית ואיטית מהסגר ומתנגד לחזרה מהירה לסוג של שגרה. "אסור לחזור על הטעויות שהיו לנו בפעם הקודמת. צריך להגיע למקדם הדבקה של 0.8, להגיע לכל היותר למאות נדבקים ביממה ואז להתחיל ולשחרר הכל בהדרגה ורק במקומות שבהם יש הדבקה מועטה. אני חושב כשאנחנו נוקטים צעד קיצוני של סגר מלא, יש לנצל אותו בצורה המלאה ולא לחזור לפעילות מלאה במהירות, אלא לעשות צעדים מושכלים ולא לצאת במהירות מהסגר".

עם זאת, על פי שלבי היציאה שאמור להגדיר קבינט הקורונה, הסרת ההגבלות תימשך חודשים ובינתיים עלול להתחיל החורף ולהביא עימו גל הדבקה חדש לצד השפעת.

"זה נכון שהחורף בפתח וצריך לזכור שכולנו מקווים לשינוי בחורף הזה, כי יש לנו דיווחים שבגלל המסיכות יש פחות הדבקה בשפעת ואולי נופתע גם לטובה. שילוב של קורונה ושפעת מאוד יאתגר אותנו, אבל עדיף להסתכל במצב הנוכחי. אני מקווה שיש באמת ירידה בתחלואה ולא הטיה אפידימיולוגית שנובעת ממספר הבדיקות. ברגע שנראה מספר סביר נוכל להתחיל לשקול יציאה הדרגתית מהסגר", אומר ד"ר ברנבוים.

הוא מבקש גם להעביר מסר לציבור. "חשוב מאוד להזכיר שיש קבוצות שצריכות להקפיד הרבה יותר מאשר מה שהן עושות היום. מראות כמו התקהלויות שהיו אתמול באשדוד הם מצערים מאוד".