אריה דרעי: מי שלא ישמור - ישאר בסגר

יו"ר ש"ס על התמודדות הציבור החרדי עם הקורונה: "אם היינו סוגרים את בתי הכנסת בכיפור – היה קם מרד".

ערוץ 7 , י"ח בתשרי תשפ"א

יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, התייחס בראיון ששודר הערב (שלישי) ב'כאן 11' להחלטות הממשלה בסוגיית הקורונה לקראת יום הכיפורים ולמצב התחלואה במגזר החרדי.

בראיון תקף דרעי חלקים בציבור החרדי שלא שומרים על ההנחיות ועורכים התקהלויות המוניות בזמן הסגר, "אני קראתי היום שבניו יורק, מושל ניו יורק החליט לסגור בעיקר בשכונות החרדיות את בתי הכנסת ואת בתי הספר ואני רואה הודעות שהאדמו"ר מסאטמר ואחרים הודיעו שכל האירועים בטלים".

"תדעו לכם, ואני אומר את זה לצופים, שיידעו, החומרה של התפשטות המחלה בישראל בציבור החרדי היא פי ארבעה מינימום ממה שבציבור החרדי בניו יורק. לפי הנתונים שפרסמו בניו יורק של שישה אחוז מאומתים פה לעומת 24 אחוז מאומתים", ציין דרעי.

"ושם, אני שואל, כולם מקשיבים, מבינים שאם מושל ניו יורק אמר, ואם המשטרה בניו יורק אוכפת, אני אומר, ריבון העולמים, חברים, אף אחד לא עושה את ההגבלות האלה בגלל שהוא רוצה להציק לציבור החרדי, עושים את זה בגלל שזו סכנת נפשות. ולכן אני מחזק את השאלה שלך. ואני אומר, גם אני לא מבין. אם יש כאלה שלא מקבלים את ההנחיות הללו וחושבים שלא צריכים לשמוע כיוון שזו אולי משטרה או ממשלה של חילונים שמחליטים את הדברים האלה, תדעו לכם שזה עניין של פיקוח נפש", הבהיר.

דרעי הוסיף כי בניגוד למה שנדמה, פגיעתה של הקורונה גם בצעירים היא רבה, "אני קורא קודם כול לאנשים שיידעו על מה מדובר. אתמול שמעתי מחקר וראיתי שיש מחקר די ברור שזה פוגע גם בפוריות של הצעירים, הדבר הזה. אנשים חושבים ש'יאללה, בוא נידבק, מה קרה, לא קרה שום דבר'. אף אחד לא יודע את ההשלכות החמורות של הדבר הזה. ולכן אני קורא לכולם: מספיק, צריכים כולם להבין, ועוד יותר מזה, חברים, צריכים להסתכל, איזהו חכם? הרואה את הנולד".

בהמשך הבהיר דרעי כי בסופו של דבר מי שייפגע מאי שמירה על ההנחיות יהיו המקומות שבהם ההנחיות לא יישמרו, "עוד שבועיים, משהו כזה, אנחנו נפתח חלק מהסגר. זה, שלא יהיה ספק. אזורים, ערים שיישארו אדומות ואחוז התחלואה יהיה גבוה ולא יירד שם, לא יפתחו אותם. הרי לא יסגרו את כל המדינה בגלל כמה ערים. אז את הערים הללו שאחר כך יבואו אלינו בתלונות ויגידו - למה הערים האדומות הללו, אולי חרדיות, הן סגורות? הינה, עוד פעם עושים נגד החרדים. לא, חברים, מי שלא ישמור על זה, הוא בסוף יצטרך להישאר בסגר".

על ההחלטה לא לסגור בתי כנסת ביום כיפור אמר דרעי, "אני אומר לך באחריות מוחלטת שאם הייתה ממשלת ישראל מחליטה לסגור את בתי הכנסת ביום הכיפורים וממשיכה להתיר את ההפגנות, היה מרד קם והיו כל בתי הכנסת מלאים ומפוצצים ביום כיפור".