את המנגינה הזו חייבים להפסיק

נעימה צורמת ולא נעימה מתסכלת את תושבי הדרום – שכל ירי מרצועת עזה הופך אותם לדרוכים לקראת הבאות.

דב טרכטמן , י"ח בתשרי תשפ"א

דב טרכטמן
דב טרכטמן
צילום: באדיבות המצולם

שוב ירו עלינו ושוב לא הגבנו בעוצמה. עוד לילה של ירי מעזה. "טפטוף".

הניגון הזה, בו מחבלים מעזה משגרים רקטות לעבר ישראל וישראל מסתפקת בירי כמעט סמלי בתגובה נמאס כבר ממזמן. זו נעימה צורמת ולא נעימה, שמתסכלת את תושבי הדרום – שכל ירי כזה הופך אותם לדרוכים לקראת הבאות.

במשך שנים התרגלנו שאם משוגרת רקטה אחת, צפוי שבמהרה ישוגרו רקטות נוספות. אפילו בנהלי ההתגוננות שלימדו אותנו – אנו מתבקשים להשאר במרחבים מוגנים לפחות 10 דקות נוספות בגלל הסיכוי הרב שישוגר מטח נוסף.

והלילה שוב שוגרה רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל. היא נחתה בשטח פתוח לדברי הצבא, אבל הנזק הוא נזק קיים. מיד החלה התעוררות בקבוצות הווצאפ עם שאלות כמו מה יהיה בהמשך הלילה, מה זה אומר על הבוקר, מה עושה מי שמצרכי עבודה חיונית בשעות הלילה רחוק מביתו והשאיר בבית ילדים או אפילו את חיות המחמד שגם הן סובלות מטראומות קשות. אבל הדבר היחיד שברור לכולם הוא שצה"ל או יבליג או יגיב ברכות האופיינית. בלי סיכול מחבלים ובלי אפקט הרתעתי אמיתי.

והדבר המגוחך הוא שאנחנו ממשיכים להעמיד פנים שאנו נמצאים באיזו הסדרה זמנית או הפסקת אש זמנית עם החמאס וזאת למרות שלפני פחות מחודש, בעת שראש הממשלה חתם על הסכמי שלום עם מדינות מהמפרץ על רקע הבית הלבן בוושינגטון, הדרום חטף טילים וחטף פצועים.

כלומר, זה לא הירי הראשון, סביר שלא האחרון ונראה שהיחידים שמשחקים אותה תמימים עד כדי טיפשות הם מנהיגיה של ישראל, שבמקרה הטוב מפזרים איומים על החמאס ובפועל, אם בכלל, עושים את המינימום כדי להראות שהם עושים צעד כלשהו.

ובינתיים, בין שיגור רקטות לשיגור רקטות, מדי כמה ימים חיילי צה"ל עוצרים מסתננים מעזה. חלקם חמושים בכלי נשק, כמו במקרה מהשבוע שעבר, בו  מחבלים חדרו לשטח ישראל עם סכינים ורימונים ואף הספיקו להשליך רימון אחד שבנס היה לא פעיל ולכן לא התפוצץ. גם לפני כשבועיים נתפסו מחבלים עם סכינים ובקבוקי תבערה. ואת זה הציבור הרחב אינו  מכיר, ונראה ושגם על זה הצבא לא מגיב.

מדינת ישראל חייבת להפסיק לטמון את ראשה בחול, לומר שיהיה בסדר ולפזר איומים שלא רק שאינם מאיימים מפחידים אף אחד, אלא נשמעים מגוחכים וריקים מתוכן. אי אפשר להמשיך לתרץ את זה ב"חיזבאללה" וה"איראנים" או "אתגרי הקורונה". ברור שתמיד יהיו דברים אחרים וחשובים לא פחות ברקע, אבל עלינו לבלום את החמאס וארגוני הטרור העזתיים עכשיו לפני שהם יהפכו לאיום מסוכן עוד יותר.

לצה"ל ומערכת הביטחון ישנם כלי הרתעה רבים שבהם אפשר להשתמש, תגובה צבאית הכוללת חיסולים ופגיעות ממוקדות במטרות צבאיות של חמאס, סגירת מעברי הסחורות, הפסקת הזרמת דלקים, ביטול היתרי כניסה ועוד. תגובה נחושה וניצחון אמיתי על הטרור הערבי מעזה, וחוץ מזה, זה ישדר מסר מרתיע לכל אויביה של ישראל.

דב טרכטמן הוא מנהל הדיגיטל של תנועת אם תרצו ותושב שדרות