בכיר בבנק לאומי: מגמישים עמדות גם בדחיית המשכנתאות

ראש מערך המשכנתאות של בנק לאומי מגלה בשיחה עם ערוץ 7 כי לצד דחיית התשלומים, יש גם מי ממשיכים ליטול הלוואות לדיור בזמן המשבר.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בתשרי תשפ"א

קורונה ומשכנתא
קורונה ומשכנתא
iStock

הבנקים מאפשרים דחייה בתשלומי המשכנתא בעקבות משבר הקורונה והציבור אוהב מאוד את המהלך.

טל בראל, ראש מערך המשכנתאות בבנק לאומי מספר לערוץ 7 על השפעת הקורונה על שוק ההלוואות לדיור.

"מצד אחד משבר הקורונה באופן טבעי פגע בלא מעט לווים שלנו והרבה מאוד מהמקפיאים הם אנשים שפרנסתם והכנסתם נפגעה – שהוצאו לחל"ת, עברו לחלקיות משרה – וחלקם אף פוטרו. ברור שהם נזקקים לעזרה ותשלומי המשכנתא כבדים עליהם ואנחנו צריכים יחד לבחון כיצד הם צולחים את התקופה הזו".

"מנגד, למרות המשבר, אנחנו רואים שוק משכנתאות חזק בחודשים האחרונים. חודש מרץ היה חזק מאוד כי אנשים הקדימו עסקאות, באפריל ובמאי היתה ירידה משמעותית במשכנתאות, אבל די מהר השוק חזר לעצמו ואנחנו רואים התאוששות מרשימה. הביצועים הם בסדרי גודל של שישה מיליארד וחצי שקלים בחודש", מוסיף בראל.

לדבריו, "אנחנו צריכים להיות גמישים – מצד אחד להיות עם הפנים ללקוחות שמתקשים ומצד שני – לתת מענה לאותם רוכשים שנמצאים בשוק ועושים עסקאות?.

בראל מנסה לעשת סדר באשר לתהליך הקפאת המשכנתא. "בלאומי היינו הבנק הראשון שיצא עם אפשרות להקפיא את תשלומי המשכנתא בחלק הראשון של חודש מארס. אחר כך בנק ישראל נכנס לתמונה ובמהלך חודש אפריל יצא עם מתווה של הקפאה לשלושה חודשים ואחר כך האריך לשלושה חודשים נוספים עם אפשרות להגיש בקשות להקפאה עד סוף חודש דצמבר".

"ההקפאה, על פי מתווה בנק ישראל, כוללת את הקרן והריבית. אנחנו אצלנו מאפשרים ללקוחות גמישות גדולה יותר ובחירה בין הקפאה של קרן וריבית לבין הקפאה חלקית רק של הריבית. אנחנו מאפשרים גם הקפאה של יותר משישה חודשים, אבל אז היא הקפאה נטו של הקרן, כי אחרת הריבית עלולה לתפוח מאוד", הוא מוסיף.

ויש לו גם הצעה כמי שמצוי בשטח. "מי שלא צריך להקפיא – שלא יעשה זאת – כי מדובר במהלך שעולה כסף. מי שהתשלום המלא כבד עליהם כרגע מכל סיבה שהיא, שיקפיא רק את הקרן וימשיך לשלם ריבית. המשכנתא הממוצעת היא סביב 5,000 שקלים כ-40% זו הריבית. במצב כזה הסכום לתשלום יורד משמעותית והחוב לא מתנפח. חשוב לציין שגם אם לקחת את ההקפאה אפשר לבטל אותה בכל עת ללא עמלות".