הרב דרוקמן
הרב דרוקמןצילום: יעקב כהן, פלאש 90

ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, מתייחס בראיון לערוץ 7 לחובת שמירת הנחיות הבריאות בתקופה זו של החגים, ובראשית השיחה עמו מספר על החג "המשונה" שעובר גם עליו, אם כי מדגיש כי כבכל שנה, גם השנה הוא פוגש תלמידים, אבל בזום.

"תלמידים מגיעים בזום. ביום ראשון הגיעו כשבעים תלמידים בזום וגם היום יגיעו אחרי הצהרים בזום", מספר הרב שרואה בתקשורת האלקטרונית עם התלמידים כמעט כביקור של ממש, "הם באים בגופם ממש ואפשר להיות ביחד ממש, אבל אני חייב להגיד שגם זה לטובה. ברוך ה' שיש דבר כזה שקוראים לו זום ואפשר להיפגש ולהידבר".

"ישבנו ביום ראשון שעות, תלמידים שאלו שאלות וזה היה הדדי. השתדלתי לענות להם. היה ממש כמו בכל חג. מה שלא היה הוא היין וה'לחיים', אבל היינו כאן ושוחחנו בענייני דיומא ובעניינים אחרים", מספר הרב ומוסיף: "אנחנו צריכים לדעת שבכל מציאות צריך להשתדל ולקיים את מה שהקב"ה רוצה מאיתנו. אנחנו במציאות לא רגילה וצריך לקיים את המצוות וכך גם את מה שנהוג בכל חג וחג".

ובמבט קדימה אל ליל הושענה רבה וחג שמחת תורה, ימים שיהיו שונים בתכלית מכל מה שהכרנו בעבר: "וודאי ליל הושענה רבה אני מקווה שיהיו שיעורי תורה בזום. גם אני אתן שיעורים בזום. במציאות הקיימת זה לא יהיה כמו בעבר אלא בזום. השנה אומר לנו הקב"ה אמירה אחרת ואנחנו מקיימים את מה שהוא אמר לנו, 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', ואני מדגיש את ה'מאוד'. זה מה השקב"ה אומר לנו, ואם זה מה שהוא אומר לנו אנחנו מקיימים זאת".

"למשל, אם אסור לצום ביום כיפור וצריך לאכול ביום כיפור, אז בזה שאוכלים ביום כיפור מקיימים את 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', כמו שהצום מקיים את 'ועיניתם את נפשותיכם'. ההבדל הוא שלגבי הצום הקב"ה אומר 'ועיניתם את נפשותיכם', ולבי האוכל הקב"ה אומר 'ונשמרתם מאוד(!) לנפשותיכם'. זו לא סתירה בין מה שהקב"ה אומר לבין הגזירות שנגזרות עלינו בגלל הקורונה, אלא שגזירות הקורונה הן האמירה של הקב"ה שכך רוצה שנקיים את שמחת תורה. צריך לעשות סוויטצ' במחשבה", אומר הרב ומדגיש כי שמירת ההנחיות היא חובה דתית הלכתית. "אני מקיים את ההנחיות האלה כי הקב"ה הוא שאומר לנו לקיים אותן".

"אנו במגיפה ויש צורך להישמר ולהיזהר כדי שעם ישראל יהיה בריא. זה רצונו של הקב"ה. אנחנו שמחים בתורה וצריך קודם כל לקיים את מה שהתורה אומרת והציווי של התורה הוא 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'".