וירוס הקורונה מדביק גם באוויר

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות מעדכן הנחיות: וירוס הקורונה יכול להתפזר באוויר הפתוח במשך שעות ולגרום להדבקה.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ח בתשרי תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

לאחר שעד היום ההנחה הרווחת היתה כי נגיף הקורונה עבור בעיקר דרך טיפות רוק זעירות, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות מעדכן את הנחיות הזהירות מפני הידבקות במחלה.

בהודעת המרכז נאמר ומודיע כי הנגיף עשוי להישאר באוויר הפתוח גם במשך שעות ולהביא להדבקה.

ההנחיה המעודכנת של המרכז לבקרת מחלות טוענת עם זאת כי הדבקה דרך האוויר עדיין אינה שכיחה במיוחד וכי טיפות גדולות יותר כתוצאה משיעול, התעטשויות ודיבור הן עדיין המקור העיקרי להידבקות.

הסיכון להידבק בנגיף גדל ככל שנמצאים קרוב יותר וזמן רב יותר בסביבת אדם הנושא את הנגיף. ההנחיות טוענות עוד כי חללים צפופים וסגורים מסוכנים יותר מאשר בחוץ.

בחודש שעבר פרסם המרכז לבקרת מחלות גרסת טיוטה לאזהרת ההנחיות לגבי הידבקות אפשרית דרך האוויר, אך לאחר זמן קצר הוסר העדכון בטענה כי הוא פורסם בטעות.

ארגון הבריאות העולמי הודיע אז ​​כי לא ידוע על שום ראיות חדשות המוכיחות הידבקות דרך התפשטות הנגיף באוויר הפתוח במשך שעות, למרות שבמקרים מסוימים הדבר אכן אפשרי.

בחודשים האחרונים התפרסמו מספר מקרים בהם נשאי קורונה הדביקו אנשים שעמדו במרחק של יותר משני מטרים מהם, בעוד במקרים אחרים נדבקו אנשים בקורונה לאחר ששהו במקום בו נכח אדם חולה קורונה דקות ספורות או אפילו שעות לפניהם.

המרכז לבקרת מחלות טוען כי מדובר במקרים נדירים אך דורשים נקיטת אמצעי זהירות, וההנחיות לגבי ההגנה הכוללת שטיפת ידיים, לבישת מסיכות פנים והתרחקות חברתית נותר זהה.

"אנשים יכולים להגן על עצמם מפני נגיף הקורונה בכך שהם מתרחקים לפחות שני מטרים מאחרים, עוטים מסיכה המכסה את האף והפה שלהם, שוטפים את הידיים לעתים קרובות, מנקים משטחים נגועים לעיתים קרובות ונשארים בבית כשהם חולים", נכתב בהנחיות המרכז לבקרת מחלות בארה"ב.