בזכות הקורונה: הסרבן נעצר - ונתן גט

מחסום משטרתי אקראי לאיתור מפירי סגר ולילה אחד במעצר שמו קץ למסכת התעללויות נפשיות של סרבן גט סדרתי.

ידידיה בן אור , י"ח בתשרי תשפ"א

מחסום משטרה. ארכיון
מחסום משטרה. ארכיון
צילום: דוברות המשטרה

בתום ארבע שנות סרבנות ותקופה שבה נמלט סרבן הגט מרשויות החוק, מחסום משטרתי אקראי באזור מודיעין, אחד מיני רבים שמוצבים לאורך חול המועד, הוביל למעצרו של סרבן גט סדרתי.

כעת מסתבר שלילה אחד במעצר הספיק לשים קץ למסכת התעללויות נפשיות שביצע הסרבן באשתו לשעבר, אשר כללה סרבנות עקשנית למתן גט עם הפרות חוזרות ונשנות של הסכמים, עד שהמסורבת זכתה אמש לקבל את הגט הנכסף.

מגוון סיבות הובילו לכך שלפני ארבע שנים ביקשו בני הזוג להפריד כוחות; בני הזוג כבר הגיעו להסכם גירושים שקיבל תוקף של פסק דין בשנת 2018, אך הבעל הסרבן החליט לחזור בו. בהמשך בית הדין פסק חיוב גט ומתן מזונות מעוכבת, הבעל ערער על פסק הדין לביה"ד הגדול שם הגיעו הצדדים להסכם נוסף, תוך שהאישה עושה ויתורים נוספים אך שוב הבעל חזר בו ברגע האחרון .

לאור בקשת עורך דינה הוציא ביה"ד לפני חמישה שבועות צו מעצר והמשטרה נכנסה לתמונה. ארגון 'יד לאישה' שייצג את המסורבת באמצעות טו"ר תהילה כהן אף ביקש לכפות על הבעל גט.

הבעל עזב את עבודתו ולאחר שסיפר לילדיו כי אימם רודפת אחריהם ונעלם. צו המעצר שהוצא נגדו הופעל וכאמור המחסום האקראי שהוצב אתמול הוביל אותו ישירות למעצר ולנתינת גט ללא כל תנאי

"אין לי מילים לתאר את השבח וההודיה שאני מודה לבורא עולם ולשלוחיו הצדיקים מיד לאישה ובפרט לעוד טו'ר תהילה כהן המדהימה", אמרה בהתרגשות מ', מסורבת הגט, עם יציאתה לחופשי. "הייתי עגונה במשך ארבע שנים ובחודשיים האחרונים שתהילה מלווה אותי היא עשתה מעל ומעבר בכדי לשחרר אותי מעגינותי. מקצועיות, ידע, התמסרות, נתינה וזמן עד אין קץ היו רק חלק מהליווי והתמיכה שקיבלתי. התודה שלי רק תגמד את כל הגודל הזה אז לא נותר לי אלא להתפלל שהשפע שהקב"ה ישפיע על יד לאישה ובפרט על תהילה כהן יהיה אינסופי"

"אני רוצה להודות לבית הדין הרבני בראשות הרב בזק, למזכיר בית הדין בטבריה הרב דידי, למזכיר בית הדין בצפת הרב אלמשעלי ולכל עובדי המזכירות של בית הדין שהתגייסו בעיצומו של החג על מנת לסייע בסידור הגט", מציינת מנכ"לית ארגון יד לאישה מבית רשת 'אור תורה סטון' פנינה עומר.

לדבריה, "שוב ושוב אנחנו נתקלות בסיפורי סחיטה של נשים בהליכי גירושין. הגט הפך להיות לכלי נשק בחסות ההלכה ומנוצל לרעה לצורך סחיטה, שליטה ואיומים. אי אפשר לשאת עוד את החרפה הזו על ראשנו. אני שבה וקוראת לפוסקי ההלכה לקחת אחריות ולהתכנס לצורך מציאת פתרונות הלכתיים לסוגיית העגינות וסרבנות הגט. יש לנו חובה מוסרית כלפי נשות העולם היהודי שלא להפקירן בידי מנוולים שמחזיקים בהן כרכוש".