מאות חסידים הפגינו הלילה (רביעי) בשכונת בורו פארק בברוקלין, במחאה על ההחלטה לסגור את בתי הכנסת בבורו פארק ובווילאמסבורג, כדי לצמצם את התפשטות הקורונה.

שלשום טען מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, כי ההתקהלויות ההמוניות של קהילות דתיות במהלך חגים ואירועים דתיים גורמות להדבקה המונית ומעלות את מספר החולים בקורונה בניו יורק.

"אנו יודעים שמוסדות דתיים הם בעיה. אנו יודעים שהתקהלויות הן אירועים של הדבקה המונית. אנו יודעים שהיו התקהלויות גדולות באירועים של מוסדות דתיים בקהילות האלו במשך שבועות", אמר קואומו בעוד תמונות מאירוע הסליחות של חסידות סאטמר משודרת מאחוריו.

"אני לא מתכוון להפרות קטנות, כמו לדוגמא העובדה כי מותרת התקהלות של 50 בני אדם ושם היו 55. אני מדבר על כך שמותר להתקהל באוויר הפתוח 50 בני אדם, ושם היו אלף. אלו תמונות מהשבועות האחרונים, וזה רק סמלי. כולכם ראיתם תמונות כמו אלו במשך שבועות. מה חשבתם שיקרה שם? מה חשבתם?", הוסיף קואומו.

כבר לפני מספר ימים דיבר המושל כנגד ההתקהלויות של הקהילות היהודיות בניו יורק בתקופת החגים היהודיים, ואמר כי "כאשר אנחנו מסתכלים על האשכולות האלו, אנו רואים קהילות יהודיות דתיות גדולות. זה מהווה מקור לדאגה לקהילה שלהם ולכל הקהילות המקיפות אותם".

הוא הוסיף, "אני מבין שבאזורים מסוימים יש רגישות דתית. אני מבין את זה. אמרתי מהיום הראשון שאני אוהב ומכבד את הקהילה היהודית, הקהילה הנוצרית הקתולית, הקהילה המוסלמית, את כולם. אבל החוקים האלה חלים על כולם וייאכפו נגד כולם. אתה רואה תמונות של כינוסים דתיים עם מאות אנשים. איך זה קרה?".

עם זאת, מושל ניו יורק אמר כי הוא מתכוון להיפגש עם מנהיגי הקהילות היהודיות ולפתור את הנושא בהידברות, על מנת למנוע את המשך ההתקהלויות ההמוניות בקהילות הדתיות השונות בניו יורק.

עקב התפרצות הקורונה בניו יורק, ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו סגר את בתי הספר בכמה מוקדים ברחבי העיר, בהם גם שכונות עם רוב יהודי דתי-חרדי כמו קווינס וברוקלין.

במסגרת המגבלות, כמאה בתי ספר ציבוריים וכ-200 בתי ספר פרטיים ייאלצו להיסגר, זאת לצד בתי העסק במגזר הפרטי שאינם מספקים שירותים חיוניים.

אכילה בתוך מסעדות, פעולה שהותרה רק לאחרונה, תיאסר שוב עד להודעה חדשה ואכילה מחוץ למסעדה לא תתאפשר בשכונות בהן התחלואה גבוהה במיוחד.

"זה יהיה קשה מאוד לאזרחים שעשו כל כך הרבה להילחם במשבר, אך מדובר בהכרח שמטרתו לבלום את התפשטות הקורונה, הן בשכונות הללו והן בעיר כולה", אמר דה בלאזיו.

ניו יורק היתה אחת הערים הראשונות בארה"ב שנפגעה קשות מהקורונה ובגל הראשון נחשבה למדינה המרכזית בה התפרץ הנגיף. מאבק עיקש של הרשויות הביא להפחתה דרמטית בתחלואה ובמדינה נאבקים באפשרות של גל הדבקה נרחב שני.