מחלקת קורונה. אילוסטרציה
מחלקת קורונה. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

פרופ' גילי רגב, מנהלת היחידה לבקרת זיהומים בבית החולים שיבא, מעריכה שיעברו עוד כמה שבועות עד שנצא מהסגר שהוטל על אזרחי ישראל.

''ייקח עוד שבועות ספורים לצאת מהסגר, זו תמונה אופטימית שאני מקווה לה, אבל גם אחר כך נצטרך ללמוד לחיות עם הנגיף", אמרה רגב.

בראיון לכאן רשת ב' הוסיפה הפרופסורית: ''אנחנו בסגר הרבה פחות הרמטי מהפעם שעברה, ואני לא מצפה לראות סגר כמו הראשון שהיה מוגזם - יש לו נזקים בריאותיים. זה שאנשים יוצאים החוצה - אין עם זה בעיה. גם כל הסיפור עם ההפגנות, מה שמטריד זה שהמשטרה מצופפת אותן''.

פרופ' רגב התייחסה להפרות הנהלים מצד נבחרי הציבור: ''זה לא עושה טוב. זה שהשרה גמליאל בוודאי צריכה להתפטר אחרי אירוע כזה - זה נכון, מצד שני גם התקשורת לא צריכה להיתפס לכל דבר, זה מקצין עוד יותר''.

אתמול נחשף ברשת ב' כי ראש השב"כ נדב ארגמן אירח בסוכות בביתו בני משפחה - בניגוד להנחיות. בתו של ארגמן ואורחים נוספים שאינם מתגוררים בבית המשפחה נכחו ביום שבת בביתו של ראש השב"כ.

נזכיר כי על פי תקנות סגר הקורונה, שהיה בבית או בסוכה של מי שאיננו מתגורר באותו בית היא עבירה שהקנס עליה עומד על 500 שקלים.

גם יציאה למרחק של למעלה מ-1,000 מטרים מבית המגורים שלא לצורך הצטיידות במזון או מצרכים חיוניים אסורה וגוררת קנס בסך 500 שקלים.

בני ברק
צילום: דוברות המשטרה

בתוך כך התברר כי שיעור הנפטרים מקורונה מקרב החברה החרדית עד לתחילת חודש אוקטובר עמד על 12%, בעוד ש-16% הנפטרים היו מהחברה הערבית. מבין החולים שהגיעו למצב קשה וקריטי, 15% היו מהחברה החרדית ו-24% היו מהחברה הערבית.

על פי הנתונים שנחשפו ב"כאן חדשות", שיעור החרדים מקרב האוכלוסייה הכללית עומד על 12%, שיעור הערבים - 21%. מומחים בתחום בריאות הציבור טוענים כי האוכלוסייה החרדית היא צעירה מאוד יחסית. רק 3% מקרבה הם בני 65 ומעלה, ולכן היה צפוי ששיעור החולים הקשים והנפטרים בחברה זו יהיה נמוך משיעורה באוכלוסייה הכללית.

פרופסור רונית קלדרון-מרגלית, מומחית בבריאות הציבור מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית, אמרה לרשת כאן ב' כי מהנתונים נראה ששיעור הנפטרים בקרב האוכלוסייה החרדית גבוה משיעורם באוכלוסייה בערך פי שלוש.

נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר (רביעי) מעלים כי 4,674 חולי קורונה חדשים אובחנו אתמול בישראל, לאחר שבוצעו 46,932 בדיקות.

ישנם 855 חולים שמצבם מוגדר קשה, ו-223 מונשמים. מאז פרוץ המגיפה בישראל נפטרו 1,803 בני אדם שנדבקו בנגיף. עד היום החלימו 215,181 חולי קורונה וישנם 61,606 חולי קורונה פעילים בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אתמול כי "יש לנו סימנים ראשונים של אופטימיות זהירה שאנחנו בולמים את המגיפה, אבל זה מוקדם מדי להגיד את זה. כל המומחים בלי יוצא מן הכלל אמרו - תחכו לפחות עוד שבוע, כך אנחנו עושים. אבל כשנצא בצורה מדורגת ואחראית, הפעם בגל השני, אני מבקש גם לעשות בדיקות מהירות".

"אנחנו פועלים עכשיו בגל השני בצורה מאוד אחראית, כמו שפעלנו בגל הראשון. בגל הראשון היינו ממשלה אחודה, מלוכדת, וציבור שנענה. כדי שנצליח בגל השני אני צריך את אותו הדבר, ממשלה מלוכדת וציבור שנענה לכללים.

''כל אירופה עכשיו דוהרת אל הסגר השני, אם נפעל נכון אנחנו נצא מהסגר השני במצב טוב יותר בשעה שכל אירופה נכנסת אליו. אז אנא שמרו על הכללים, ואני קורא גם לחברי בממשלה ובקואליציה בכנסת היו מאוחדים", הוסיף נתניהו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו