צ'רלי בממלכת השוקולד
צ'רלי בממלכת השוקולד © 2005 Warner Bros. Entertainment Inc

מעטים הסרטים שהכותרת 'סרט לכל המשפחה' באמת הולמת אותם, לרוב יהיה מדובר פשוט בסרט ילדים עם שם מכובס, אבל ישנם כמה סרטים שאכן ראויים לתואר, ולכבוד הסגר המתארך ריכזנו אותם עבורכם.

השאלה עם איזה סרט להתחיל היא שאלה קשה, אבל תכבו את האורות, תכינו את הפופקורן ותקראו לכל הילדים לשעה וחצי של בילוי משפחתי, כי בחרנו בשבילכם את צ'ארלי בממלכת השוקולד.

צ'ארלי הוא ילד קטן ועני שזוכה, יחד עם עוד ארבעה ילדים אקראיים, בכרטיס הכניסה הנחשק אל מפעל השוקולד של ווילי וונקה התמהוני (ג'וני דפ - קפטן ג'ק ספארו משודדי הקריביים בשבילכם).
הגרסה הזו של הסרט יצאה בשנת 2005 (יש אחת ישנה יותר) והייתה מועמדת לאוסקר, ומבוססת על ספר ילדים פופולרי עם שם דומה – צ'ארלי והשוקולדה. אבל עזבו אתכם פרטים, בשביל זה יש לכם ויקפדיה, בואו נדבר קצת על זיכרונות ילדות.

הסיבה שהסרט הזה נחרט בזיכרוני, ובזיכרונו של הדור שלי, היא לא רק בגלל השחקנים המעולים, העלילה המשובחת ואיכות הצילום, הסיבה היא שילדים הם סקרנים, והסרט הזה בהחלט מצליח לסקרן.

אם צריך לדקור שתי נקודות שמייחדות את הסרט הזה, והופכות אותו לסרט קלאסי לבילוי משפחתי, זה הניגודיות והשפע.

הסרט כולו משחק על שוני וניגודיות, על הצגת קטבים שונים. צ'ארלי חי בעניות מחפירה? אז יש גם בעל מפעל עשיר וילד מפונק שהכסף פשוט מטפטף לו מהכיסים. צ'ארלי נחמד ואדיב? אז הילדים האחרים יציגו צדדים אחרי של הטבע האנושי...

צ'ארלי, סבו וווילי וונקה
צ'ארלי, סבו וווילי וונקה © 2005 Warner Bros. Entertainment Inc

ובנוסף, השפע. בכל סרט הוליוודי קלאסי שמראים חדר/מאורת אוצר מתחילים בקלוז אפ על איזור מסוים, ואז המצלמה מתקדמת לאט לאט וחושפת כמה החדר גדול. תחושה דומה אתם תקבלו מהרגע שצ'ארלי והילדים ייכנסו למפעל, רואים חלק ממפעל השוקולד, ואז המצלמה ממשיכה לנוע... ולנוע...ולנוע.

ברגע שהילד שלכם יחשוב שהוא כבר ראה הכל, הם יעברו לחדר נוסף עם נחל שוקולד, עם סוכריות ענק, עם גומי, עם כל מה שילד רק יכול לחלום עליו. זה מסקרן, זה מרשים, וזה בעיקר מהמם ויזואלית. גם היום, כמבוגר.

יש סרטים שדוחפים לך את המסר לפרצוף, 'צ'ארלי' שלנו יותר מתוחכם מזה. יחסי הורים ילדים עולים שם כמעט מכל דמות, עושר לעומת עוני וגם דברים פשוטים יותר כמו היחס לממתקים ובריאות השיניים. כשתסיימו את הסרט ותשבו לארוחת ערב עם הילדים, אני בטוח שיהיה להם הרבה מה להגיד...

איפה רואים – שירות הסטרימינג של נטפליקס