התחלואה בירידה:
אחוז החיוביים הנמוך מזה שלושה שבועות

נתוני משרד הבריאות מלמדים כי רק 8.4% מיותר מ-47 אלף בדיקות שנערכו התגלו כחיוביות. ביממה האחרונה אובחנו 4,685 חולים חדשים בישראל

רעות הדר , י"ט בתשרי תשפ"א

מחלקת קורונה. אילוסטרציה
מחלקת קורונה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

משרד הבריאות מעדכן כי אתמול (שלישי) אובחנו בישראל 4,685 חולים מאומתים חדשים בקורונה והתקבלו תוצאות של 47,007 בדיקות.

מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 61,927, מצבם של 879 מוגדר קשה ו-240 מונשמים.

1,818 חולים נפטרו מאז פרוץ המגיפה - 13 מאז חצות.

על פי הנתונים 8.4% מבדיקות הקורונה ביממה האחרונה יצאו חיוביות - ומדובר בנתון הנמוך ביותר מזה שלושה שבועות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע מוקדם יותר בשיחה עם ראשי רשויות, כי הוא בוחן להעביר להם את האחריות לטיפול בחולי קורונה שיתגלו בערים שלהם.

"הזמן הוא קריטי, ולכן אני בוחן מיידית מתן סמכויות בידוד ומשימת קיטוע לרשויות המקומיות", סיפר נתניהו.

הוא גילה כי נבחנת אפשרות לבצע בדיקות קורונה מהירות בכניסה לאילת ולים המלח. "אם נוכל לעשות את זה, זה יכול לפתור הרבה בעיות".

נתניהו גם הודיע כי החליט לצרף את יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס לדיוני קבינט הקורונה. ראש הממשלה הנחה את השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לקיים מפגש מיוחד בעניין יחסי המשטרה והחברה החרדית עם ראשי הרשויות, מנהיגים ומובילי דעה בציבור החרדי, כדי למנוע מתחים ולהגביר את שיתוף הפעולה.

במקביל, שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין הציג היום טכנולוגיות חדשניות לבדיקות מהירות, במרכז החדשנות בית שרמן שבמרכז הרפואי שיבא.

בתדרוך לעיתונאים סיפר אדלשטיין "אנחנו רואים את ההשפעות הראשוניות של הסגר וירידה במספרי המאומתים. עם זאת, אני לא מציע לקפוץ למסקנות שהכול נגמר, שניצחנו ושנפתח את המשק. ברור לגמרי שאנחנו צריכים זמן לא קצר כדי להיות בטוחים שהדברים הם כפי שאנחנו רוצים, זמן כדי להגיע לאותם פרמטרים שאיתם נוכל להתחיל ביציאה מהסגר".

"שלא תהיה ציפייה לפתיחת המשק לרווחה בשבוע הבא. זה יקח עוד זמן", אמר אדלשטיין. "מי שנלחם כרגע על פתיחה מהירה של ענפים במשק - פוגע בכלכלת ישראל".

אדלשטיין הדגיש: "כשנעבור את החג ונראה את הנתונים, אם הציבור שמר על ההנחיות גם בשמחת תורה. ההקפות הן אירוע שמשמח אותנו, השנה זו סכנה נוראית".

בנוגע לאכיפת תקנות החירום אמר שר הבריאות כי "אני לא החתול טום ואף אחד לא העכבר ג'רי. לא צריך לחשוב מי נתפס ומי עקף את ההנחיות. הדברים ברורים - אם נשמור על ההנחיות, זמני הסגר יוכלו להתקצר".

השר אדלשטיין סיפר כי "באמצעות מספר שיטות, אנחנו מגיעים לטכנולוגיות שיאפשר בדיקה של עשרות דגימות בו זמנית, מה שיביא אותנו לעונת התחלואה הקרובה עם יכולת של 100 אלף בדיקות ביום. אני סמוך ובטוח שזה יהיה שינוי משמעותי מבחינת היכולת שלנו לדגום את האוכלוסייה, ולאחר היציאה מהסגר לשלוט עד כמה שניתן".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו סיפר על הטכנולוגיות החדשות: "התמקדנו בעיקר בנושא של בדיקות מהירות, שיכולות לעשות סינון של האוכלוסייה בשלבים הראשונים של המחלה. החזון הוא שבכניסה לקניון תהיה בדיקת קורונה, מה שיאפשר לנו להמשיך בחיים שגרתיים למעט המסכות".