איתמר גרוטו
איתמר גרוטו צילום: פלאש 90

עוברים לשלב האיומים. אחרי לא מעט תהיות בדבר מהימנות בדיקות הקורונה, שיטת איכוני השב"כ והחלטות שנראות לא הגיוניות וגם לא מעט פוליטיות, במשרד הבריאות עוברים כעת לשלב האיומים.

אחרי שבבית"ר ירושלים ניצלו את הפירצה בחוק המאפשרת לקבוצות ספורט מקצועניות להמשיך בשגרת האימונים שלהן גם בתקופת הסגר בשל היותן מייצגות את ישראל בעולם, במשרד הבריאות רותחים מכעס.

במכתב ששלח ליו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, מאיים המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו בסנקציות מרחיקות לכת נגד כל ענף הכדורגל בארץ, כולל הקבוצות המשחקות במפעלים האירופיים ובייחוד נגד בית"ר ירושלים, זאת בשל העובדה שניצלה את הפירצה בחוק כאשר נרשמה למפעל אירופי בכדי לשמור על בריאותם ופרנסתם של שחקניהם ועל שגרת האימונים המתקיימים תחת התו הסגול ובהתאם למתווה המחמיר שסוכם בתחילת העונה בין משרדי הבריאות והספורט למנהלת הליגות בכדורגל.

במכתבו כתב גרוטו כי "כידוע, רמות התחלואה בישראל עלו בשבועות האחרונים להיקפים מהגבוהים בעולם ומביאים את מערכת הבריאות כמעט אל קצה גבול היכולת שלה, ובעקבות כך נאלצה הממשלה להחליט על סגר כללי שבמסגרתו תושבת גם פעילות הכדורגל המקצועני. החל מסיום הגל הראשון של התפשטות נגיף הקורונה בישראל, שר הבריאות, שר התרבות והספורט ואנשי המקצוע במשרד הבריאות עשו ועוד עושים את מירב המאמצים על מנת לקיים את פעילות ליגות הכדורגל.

בתוך כך נזכיר שישראל הייתה מהמדינות הראשונות באירופה שאפשרו את סיום עונת המשחקים 2019/20. כמו כן למותר לציין שבמעט הזמן שחלף מפתיחת עונת 2020/21 הענקנו לכם את מלוא הקשב והסיוע הנדרש לצורך התפעול התקין של הליגה, בין היתר עת התמודדנו עם הדבקות בתוך הקבוצות, אליהן התאמנו מתווה מיוחד של חקירות אפידמיולוגיות ייעודיות הכולל בין היתר בדיקות במימון משרדנו והמשך פעילות הקבוצות למעט במקרי התפרצות".

"שחקני הליגות המקצועניות היו היחידים שקיבלו אישורים להמשיך להתאמן ולשחק לאחר חשיפה ודאית לחולה מאומת, מצב המחייב בידוד של 14 יום מיום החשיפה ללא יציאה מהבית, לכל אדם אחר", כתב גרוטו והוסיף כי "רק אמש קיימנו פגישה עמך ועם נציגי הקבוצות בה הבהרנו לכם את החשיבות שאנו רואים בקיום פעילות הכדורגל ואישרנו שהכדורגל המקצועני בישראל יהיה מהענפים שיחזרו ראשונים לפעילות, ככל שנתוני התחלואה הכלליים יאפשרו את פתיחת המשק. עוד ציינו כי תיבחן אפשרות לחזרה לאימונים ללא מגע".

"על רקע האמור לעיל, רבה הייתה אכזבתנו לשמוע כי עוד בטרם המתנה למענה מצד משרד הבריאות, הקבוצה (בית"ר ירושלים - נ"ו) החליטה לשוב לאימונים תוך פגיעה הן בסולידריות החברתית כלפי שאר קבוצות הליגה וכלל הציבור, והן ביכולת שלנו לסמוך על כך שככל שתחזור פעילות הכדורגל לסדרה אכן יישמרו הכללים שנקבע".

גרוטו כתב כי "משרד הבריאות מצפה ממנהלת הליגות לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה לצורך שמירה קפדנית על הנחיותינו ולהפסקה לאלתר של פעילות האימונים. במקביל אנו מתכוונים לפנות למשטרת ישראל וליועצים המשפטיים, שכן ברור היה שכוונת המחוקק לא הייתה לאפשר השתתפות במפעל בין-לאומי בלתי מוכר, אשר פעילותו כלל לא מתקיימת כעת והיא בהרכב של 6 על 6".

בהמשך איים גרוטו כאשר רמז לכך שאם לא יופסקו לאלתר אימוני הקבוצה מהבירה, עשויות קבוצות הליגה כולן לספוג עונש קשה מנשוא: "בעקבות מקרה זה אנו בוחנים מחדש את מדיניותנו באשר להמשך פעילות הספורט המקצועני, כולל אפשרות לעדכון התקנות בנוגע לספורט המקצועני הבין-לאומי ואף ביטול כל הסיכומים בנושא מתווה האימונים והמשחקים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו