"תא"ל מיל' אמיר השכל - אינו ראוי להרצות בצה''ל"

בעקבות התבטאויותיו, פנו בתורת לחימה לרמטכ"ל בבקשה לחדול התקשרויות חינוכיות עם השכל

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ' בתשרי תשפ"א

אמיר השכל
אמיר השכל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארגון תורת לחימה שיגר הבוקר (ה') מכתב לרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, בו בקשו להפסיק כל התקשרות של צה''ל עם תא"ל במיל' אמיר השכל. השכל, ממובילי הפגנות המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר גם ייסד בצה''ל את פרויקט עדים במדים - להנחלת זכר השואה.

"ככל בית ישראל נחשפנו בזעזוע ושאט נפש לאמירותיו הפוגעניות והפטרוניות של תא"ל מיל' אמיר השכל כלפי אחינו ואחיותינו היהודים בני העדה האתיופית.

לא זו אף זו, בהזדמנויות שונות השכל מבצע הקבלות הזויות בין מצב החברה הגרמנית בתקופת השלטון הנאצי, לבין מצב החברה בישראל. הדבר מהווה המשך ישיר לתפיסה הפסולה שהונחלה בצה''ל באופן סדור בתיקי 'עדים במדים' עד לחשיפתם על ידינו בארגון תורת לחימה. אדוני הרמטכ''ל, כפי שידוע לך, תפיסה חמורה זו אשר מקורה בשמאל הרדיקלי חדרה לצה''ל ומצאה לה ביטויים שונים אשר דווחו לנו על ידי קצינים. כך לדוגמה "מיצג השנאה" שחשפנו ב'מכון משואה' וביטלנו יחד עם קצין החינוך הראשי, וכך בנאומו המביש של אלוף במיל' יאיר גולן, איש מרצ דהיום."

בארגון הוסיפו והצביעו בפני הרמטכ''ל על דרישתו האחרונה שלו עצמו ממפקדי וחיילי צה''ל בחודש יולי האחרון לנהוג ב"ממלכתיות", "צה''ל לא יוכל להתהדר בממלכתיות כל עוד גורמים אנרכיסטים ועדתיים דוגמת תא"ל מיל' אמיר השכל מתיימרים להוות דוגמא למפקדי וחיילי צה''ל, ועוד בנושא זה של הנחלת זכר השואה, הנמצא בליבת קודשי החברה בישראל כולה."

בארגון חתמו את המכתב, אשר נשלח גם לקצין החינוך הראשי תא"ל אופיר ליוויוס: "נבקשך להוציא הנחיה ברורה למפקדי צה''ל בכלל ולמובילי 'עדים במדים' בפרט, על פיה תא"ל אמיר השכל לא יוכל להרצות בצה''ל, להוציא משלחות או להתקשר עם הצבא לצרכי מחקר ותוכן כפי שהיה בעבר. רק כך ישוקם האמון המעורער של החברה בישראל כלפי נושאי דרגות בכירות בצה''ל, הנוטים שוב ושוב להתהדר בעברם לצרכים פוליטיים פרוגרסיביים."

בחדשות 12 הובא אמש תיעוד בו נראה השכל אומר לשוטר: "שנים הקדשתי בשביל להביא את ההורים שלכם. וזה מה שאנחנו מקבלים מכם. תתביישו, זו כפיות טובה. אתה לא תמנע ממני ללכת על מדרכה בירושלים. כי אני הבאתי אותם לפה. כי אני הבאתי אותם".

התיעוד מצטרף לסרטון שפורסם שלשום בו נראה השכל מטיח דברים קשים בשוטרת בת העדה. "אני הבאתי את ההורים שלך מאתיופיה – איך את לא מתביישת", אמר.