אלחי סולמון
אלחי סולמוןבאדיבות המרואיין

התרגלנו כבר מזמן לעובדה שמשוררים וסופרים מקבלים אוטומטית את התגית 'איש רוח' כשהם מביעים דעות שנוחות לממסד התקשורתי, אבל מה קורה כשהמשורר המדובר הוא "לא עלינו" ימני?

לפני מספר שבועות הוציא המשורר אלחי סולמון את ספר שיריו 'קטיפא קומי' בהוצאת הקיבוץ המאוחד, ספר שמכיל כדבריו "שירה פוליטית לאומית עזה ובעלת נוכחות".

"לצערי" הוא מספר, "בישורת האחרונה של העבודה על הספר, דרשה ההוצאה להסיר מן הקובץ שירים העוסקים בביקורת על בג"ץ בהקשר של פינוי שכונת נתיב האבות. מצער להבין שוב כי השדה התרבותי בישראל צר ונתון לשליטת גורמים שאינם מעניקים באמת מקום לכל ה'אחרים'".

עטיפת קטיפא קומי - מרים וילנר, "משיח"
עטיפת קטיפא קומי - מרים וילנר, "משיח"עיצוב: רוחמה .ש - הוצאת הקיבוץ המאוחד

לא עדיף ששירה תהיה חפה מפוליטיקה לחלוטין? מבלי הטיות לימין או לשמאל?

"שירה פוליטית הינה מצרך הכרחי" אלחי קובע נחרצות, "למעשה זו הגדרה שיכולה להיתפש כהגדרה כובלת, אך אני תופש אותה במובן של שירה שיש בה דחף, חובה ואחריות כלפי 'החיים עצמם'. שירה שיש בה בערה ותשוקה לשנות, לתקן, להשפיע".

"לאורך השנים השמאל הצטיין בשירה פוליטית: על מלחמת לבנון, על 'הכיבוש', ועוד ועוד. לאחרונה יש הידלדלות מסוימת בכך והעדפה של שירה לירית ואפילו קלאסיציסטית, שירה מסוגננת כללית".

"בימין לעומת זאת" הוא מציג את הצד השני, "הייתה מעט מאד שירה כזו, או שמא לא ניתן לה המקום בשדה התרבות העברי. אורי צבי גרינברג היה מאור גדול בעניין הזה, אך מאז לא קמו לו ממשיכים".

כדי לנסות לאזן את המצב הקים אלחי ביחד עם חברים את כתב העת לספרות ואמנות "יהי", כתב עת ליצירה לאומית ישראלית - או בלשון העם יצירה "ימנית" - המחוברת בשורשה לארץ הזאת, לעם הזה ולתורה ולמורשת הזו.

"אני מקווה ש'יהי' מוביל סוף סוף את שינוי המגמה הדרוש" אומר אלחי, "של יצירה המתהווה על ידי בני הארץ הזו, מהים ועד הנהר, היונקים את אמונתם וגם השראתה מן הספירה הייחודית של ארץ ישראל בזמן הזה".

יהי
יהיבאדיבות המרואיין

ושאלה אולי קצת קנטרנית, אבל אנשים בימינו עוד קוראים שירה? שלא לדבר על לקנות אותה?

"מי ייתן כל עם ה' נביאים" מצטט אלחי, ומוסיף משלו גם "וכותבים ויוצרים. מידת הכתיבה והיצירה היא מידה דקה וקבועה בנטיות הנפש. מעבר לכך, כן, אנשים קוראים".

"יש משהו מעניין במצב הרשתי, האינטרנטי, שלנו, שבהפוך על הפוך מעלה את רמת הקריאה - המונים קוראים כל היום מגוון מסחרר של טקסטים, במשלבים שונים אמנם, אך איכשהו דווקא השירה, שהיא כתיבה עזה, קצרה - אולי מתאימה לעידן הזה".

"שירים טובים" הוא מסכם, "אני מאמין שהם הולכים ועושים את דרכם ופועלם בעולם".