ברוך בן יגאל
ברוך בן יגאל צילום: Flash90

בג״ץ דחה היום (חמישי) את הבקשה לדיון נוסף בהריסת ביתו של המחבל שהרג את עמית בן יגאל הי"ד, לוחם סיירת גולני שנפל בפעילות מבצעית.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כותבת בהחלטתה כי ההלכה "הייתה ונותרה כי מודעותם או מעורבותם של בני משפחה במעשי המפגע - הגם שהיא נושאת משקל – אינה מהווה בשום אופן שיקול המכריע את הכף".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר ימינה נפתלי בנט מסר בתגובה: "החלטת בג"צ שלא להרוס את בית רוצחו של הלוחם עמית בן יגאל ז"ל מבטאת אטימות קיצונית ופוגעת פגיעה מהותית ביכולת צה"ל להרתיע מחבלים עתידיים מלרצוח ישראלים. ההחלטה הזו מחלישה את המאבק הצודק והאפקטיבי נגד הטרור.

''את הרוע אי אפשר לנצח בהחלטות מנותקות מהשטח ומהמציאות. החלטה רעה זו תחייב פעולה של המחוקק כדי להשיב לישראל את ההרתעה וההגנה על חיי אזרחי ישראל וחיילי צה"ל", הוסיף יו"ר ימינה.

תנועת "אם תרצו" הגיבה: "משיכת הזמן של הנשיאה חיות במתן החלטה בנוגע לדיון חוזר בנושא הריסת בית המחבל היא אצבע בעין למלחמה בטרור של ממשלת ישראל. רציחתם של לא מעט אזרחי ישראל כולל זו של לוחם גולני עמית בן יגאל הי"ד הייתה יכולה להימנע לו שופטי בג"ץ לא היו פוסקים לטובת משפחות המחבלים ובכך פוגעים שוב ושוב בהרתעה הישראלית ומונעים ממערכת הביטחון להרוס בתי מחבלים

''נשיאת בית המשפט העליון מוכיחה שוב עד כמה היא מנותקת. פסיקה זו היא אות קלון למערכת המשפט", תקפו בתנועת אם תרצו.

שרת המשפטים לשעבר, חה״כ איילת שקד (ימינה), אמרה כי דחיית הבקשה לדיון נוסף על ידי בג"ץ בעניין אי-הריסת בית המחבל שרצח את הלוחם עמית בן יגאל ז"ל ממחישה את הניתוק של בית המשפט מהמציאות בשטח, כהגדרתה.

''חוסר ההתחשבות בשיקולים הביטחוניים בשם מוסר טהרני פוגעים פגיעה אנושה במאבקנו הצודק בטרור", אמרה שקד. ''הנשיאה הכירה בטעותו של השופט מזוז שבשם 'ערכים נעלים' מרחם על המחבלים ובני משפחותיהם ולא דואג להרתעה, אך היא לא השכילה לתקנה.

''אם במקרים מסוג זה אי אפשר לתקן טעויות של שופטים, מוטב שמראש ישבו לדון שופטים טובים יותר. עם ישראל וחיילי צה"ל ראויים ליותר מזה״, הוסיפה ח"כ שקד.

ברוך בן יגאל בקבר בנו: החלטה אומללה

הבקשה לדיון נוסף בעניין הריסת בית המחבל שביצע בחודש מאי האחרון את הפיגוע בו נרצח לוחם צה"ל סמ"ר עמית בן-יגאל ז"ל, הוגשה לבקשת ראש הממשלה ושר הביטחון, ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט.

בבקשה מבקשת המדינה לאמץ את דעת המיעוט של השופטת יעל וילנר בפסק הדין, משום שפסק דינם של שופטי הרוב סוטה במובהק מההלכה הפסוקה המושרשת של ביהמ"ש העליון, אשר קבעה כי מודעות או מעורבות של בני המשפחה בפיגוע אינן תנאי להפעלת סמכות הריסת מבנה.

כמו כן, גם במקרים אחרים שנידונו בשנים האחרונות לא התערב ביהמ"ש בנסיבות דומות בהוצאות צווי הריסה לבתי מחבלים שבהם מתגוררים בני משפחותיהם שלא היו מעורבים בפיגוע.

מפגינים עם משפחת בן-יגאל נגד ההחלטה של בג"ץ רן כרמי בוזגלו

בחודש יוני הפגינו מאות בני אדם ברחבת מוזיאון תל אביב נגד ההחלטה של בג״ץ לא להרוס את בית המחבל שרצח את עמית בן יגאל הי''ד.

''האם רצח חייל זה לא מקרה קיצון?", שאל האב השכול ברוך בן יגאל, ''הרשו לי כבוד השופטים מזוז וקרא, לספר לכם מה קרה לנו ביום ה-12 במאי 2020 בשעה 6 וחצי בבוקר. הבתים שלי ושל נאווה נהרסו ונחרבו.

''שנינו כבר לא אותם הורים שמחים עם חלומות לבן שילמד עריכת דין כי זה מה שלמד בתיכון, שייתכן ויביא לנו נכדים. האסון שפקד אותנו הותיר שני הורים, כואבים, שבורים שבסך הכל שלחו ילד לצבא וקיבלו אותו בארון מכוסה בדגל ישראל''.

האב המשיך בפנייה לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות: ''גברתי, בשם הכבוד והחשיבות שאנחנו כהורים שכולים נותנים לבית המשפט, אין מנוס אלא לקיים דיון נוסף בהרכב נרחב יותר של שופטים. חשוב שכבוד הנשיאה תדע שאנחנו לא פועלים מתוך נקמה, ממש לא, הנקמה שלנו היא רק בצורת עשייה חיובית, בצורה של הנצחה ללא הפסקה, כמו הכנסת ספר תורה, הקמת אשכול גני ילדים על שם עמית, חורשה על שם עמית, גן ציבורי על שם עמית, פרגולה על שם עמית, חלוקת 1000 ספרי תהילים על שם עמית, מרוץ לילה שהתקיים על עמית ורק השבוע גם מגרש כדורגל על שם עמית.

''העצרת הזו היא עצרת הזדהות והצדעה לכל חיילי צבא ההגנה לישראל שנלחמים באויב אכזר שאין לו את מידת הרחמים. העצרת הזו היא הצדעה לכל ההורים ששלחו וישלחו את ילדיהם לצבא ההגנה לישראל'', הוסיף ברוך בן יגאל.

במהלך ההפגנה, כאשר כמה צעירים קראו ''מוות לערבים'', עלה לבמה ברוך בן יגאל ואמר "כאן בהפגנה הזאת אף אחד לא יקרא מוות לערבים. מי שלא מסכים עם זה - שיעזוב את המקום".