יולי אדלשטיין:
"מאחל לכל מקום הנהגה שתוביל את המאבק בקורונה כמו בשומרון"

שר הבריאות השתתף בערב הנהגות ישובים בשומרון, שיבח את תפקודו של יוסי דגן וסיפר מה אמר לו גורם בכיר בממשלה לפני האירוע.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ' בתשרי תשפ"א | עודכן: 23:29

ערב הנהגות יישובים בשומרון
ערב הנהגות יישובים בשומרון
צילום: דוברות

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן קיים ''ערב הנהגות ישובים'' המסורתי של ראשי הישובים בשומרון.

השנה, בשל הקורונה, האירוע התקיים באמצעות זום בנוכחות שר הבריאות יולי אדלשטיין, ראש המנהל האזרחי תת אלוף רסאן עליאן, רב השומרון הרב אליקים לבנון, ראשי הישובים וחברי ועדי הישובים בשומרון.

למפגש הצטרף באופן מיוחד גם מהדי, אחיו של מדחת יוסוף שנהרג לפני 20 שנה בלחימה על קבר יוסף.

שר הבריאות ח"כ יולי אדלשטיין התייחס למאבק בקורונה, ולהצלחת השומרון במאבק בנגיף וכן למאבק על חיבור חשמל ומים לישובים הצעירים ביו"ש: "הדאגה שלכם להתיישבות צעירה לחשמל ומים היא זו שמחזקת את האיזור, נותנת לו את השם הטוב שלו וגם מבטיחה את עתיד האיזור שאנחנו כולנו כל-כך אוהבים".

בנושא הקורונה אמר שר הבריאות: ''ב-4.5 החודשים האחרונים אני מתעורר עם המילה קורונה והולך לישון איתה. המאבק הזה הוא מאבק סביב השעון, לפני שעליתי לזום הייתי בשיחה עם כמה גורמים בכירים בממשלה. ואחד מן הגורמים הבכירים אמר: 'אילו הייתה לנו סולידריות חברתית לא היינו צריכים להביא החלטה כזו'. כמעט בכיתי כי הוא צודק. חלק גדול מההגבלות ההחלטות והקשיים שהציבור חווה נובע מכך שלצערי הרב התפתחה התרבות הזו של אם לשכן שלי יש כך וכך למה לי אין פי שניים, אם מותר לו למה אסור לי, כאן לא מדובר בפריבילגיות ולא בענישה. מדובר בשמירה על הבריאות''.

אדלשטיין הוסיף, ''הערב הזה עם הנהגות הישובים מראה איך אנחנו כן יכולים להביס את האויב הקשה הזה. רק כולנו ביחד. ברגע שציבור כלשהו במקום כלשהו לא ישמור על הכללים כל הספינה טובעת''.

שר הבריאות התייחס לירידה בתחלואה ואמר ''המצב עכשיו טיפה משתפר. הסגר הזה לא יהיה לנצח. אי אפשר לפגוע בבעלי עסקים, אי אפשר להשאיר את בתי הספר סגורים לחודשים ארוכים. לכן כולנו כולנו בסירה אחת''.

''אני יודע איזו עבודה אתם עושים בישובים שלכם, במועצה האזורית שומרון, ראש המועצה יוסי דגן שכל רשות הייתה שמחה לראש רשות מחויב ופעיל כל-כך, הלוואי לכל מקום שתהיה הנהגה כזו. שיובילו את המאבק במחלה'', שיבח אדלשטיין.

ראש המנהל האזרחי תא''ל עליאן התייחס לקשר בין ההתיישבות למנהל האזרחי ולצבא ואמר: "על אף האתגרים כארגון, אנחנו מצליחים לקדם הרבה סוגיות. בשומרון אנחנו מקדמים את החשמל ואת הבניה, תוכניות לאיזורי תעשייה, עוסקים בשותפות מלאה עם המועצה ועם ראש המועצה ביום ובלילה ובזכות הדחיפה שלו אנחנו מגיעים יחד להרבה הישגים עבור השומרון.

''אנחנו עושים ככל האפשר כדי לקדם את ההתיישבות. יש לנו ישיבת מת''ע שבוע הבא. אירוע מרכזי, בעיתוי מורכב. אנחנו רוצים לקדם את כל התוכניות", אמר.

ראש המועצה יוסי דגן חשף את המהלכים המתוכננים ואלו שכבר הושגו בשומרון כדי להביא מיליון תושבים לשומרון: ''אנחנו בשנת קורונה, קורונה באה והולכת אבל אנחנו נשארים כאן, בסוף משימתנו המרכזית היא מיליון אזרחים של מדינת ישראל בשומרון ובכלל ביו''ש כמה מיליונים.

''לפני החגים ציינו 50 אלף תושבים בשומרון. אני אומר בחיוך שה-50 אלף הראשונים הם קשים יותר אח''כ יהיה קל יותר. יש לנו קצב גדילה המוביל במדינת ישראל. אנחנו רואים שלמרות הקורונה יש ביקוש ענק לשומרון. הפעילות והפיתוח שלנו הוא בכל השומרון, בגב ההר במזרח במערב ובצפון. זה דבר עצום".

בהתייחס למאבק בקורונה אמר דגן: "אנחנו רואים מגמה יוצאת דופן של יכולת להפוך אפילו ישוב אדום לירוק בשומרון במהירות גדולה יחסית. הסיבה לכך היא בין השאר, המשמעת הגבוהה בישובים, הסולידריות והקהילתיות שמסייעת למבודדים ולחולים וכמובן הדרך הנקודתית בה אנו פועלים יחד כדי למגר כל התדרדרות.

''בעוד שנה וחצי אנחנו נוכל לברך שהחיינו ולהאיר 90% מהשומרון. זו תוצאה בין השאר של אוהל המחאה. זה אסטרטגי. בכדי להכין את התשתיות למיליון תושבים בשומרון".

הרב לבנון רב השומרון דיבר על הסיבות למגפה ואמר: "הקב"ה בא לחנך אותנו. כל זמן שיימשכו הפילוג והשנאה, כל זמן שלא נבין שכולנו בתיבה אחת ממש כמו בתיבת נח, המגפה תמשך. מטילים רפש בראש הממשלה ובשרים שעובדים עד כלות הכוחות. רק כשנבין שכולנו יחד צריכים לפעול נגד המגפה - נינצל".

אחיו של מדחת יוסוף סיים את המפגש במילים מרגשות: "אני רוצה להודות לכם על הביקור של משלחת תושבי השומרון בהובלת ראש המועצה לציון 20 שנה למותו של אחי. הסאגה של אחי מדחת היא פצע שלעולם לא יגליד. חלל שנופל אסור שיפול לחינם. לא נשכח את מה שקרה לאחי. הוא רצה לשרת את המדינה. חלל נופל על גבולות מדינה ולא על קבר שבסופו של דבר נוטשים.

''אנחנו רוצים להחזיר את צה''ל לקדמותו, להוד הצבאי שנרמס, מי שהרס אותו הוא האליטה הצבאית. אחי מדחת הוא הצעיר במשפחה. אמורים להחזיר את קבר יוסף. הדם שלו חלחל לתוך הקבר וזה אומר לנו הרבה. התרופה שלנו היא רק שתחזרו להתפלל שם", אמר מהדי.