פרופ' איתמר גרוטו: חיסון לקורונה? לא בחודשים הקרובים

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, מעריך בראיון לערוץ 7 שישראל לא תעמוד בפני גל הדבקה שלישי בנגיף הקורונה.

"אני חושב שיש לנו את הכלים, היכולת וההתנהגות הנכונה בציבור כדי להימנע מכניסה לגל נוסף ולסגר שלישי. זה תלוי גם ביכולת שלנו בקטיעת שרשרת ההדבקה ובהיענות הציבור לכללים מהצד השני. זה הבסיס שעליו מבוססת אסטרטגיית היציאה והחיים לצד הקורונה", אומר גרוטו.

לדבריו, "הירידה במספר הנדבקים בחג היא ללא ספק בגלל פחות בדיקות, אבל גם כשאנחנו עולים בכמות הבדיקות המספרים נשארים בכמחצית ממה שהיה בשיא ועדיין 4,500 נדבקים ביום זה הרבה יותר מהיכולת של מדינת ישראל לשאת לאורך זמן".

גרוטו מתייחס גם לסוגיית היציאה מהסגר ומסביר איך היא תיראה. "נדרשת סבלנות כי אין שיטה ברורה לומר מה מסוכן יותר ממה. יש צורך בסדר ואי אפשר להוריד את כל הסיכונים בבת אחת. הסדר ייקבע על ידי הממשלה בהתאם לשיקולים בריאותיים, כלכליים וחברתיים. זה יהיה עיקר הדיון בקבינט ובכנסת".

"אנחנו נציג בקבינט תוכנית מאוד ברורה ושקופה, עם מדדים ויעדים, שתימשך לאורך זמן ארוך. ננסה לייצר ודאות ככל שניתן, בהתאם לרמת התחלואה. זה גם ייצור תמריץ בקרב הציבור כדי שרמת התחלואה תרד ונוכל להתקדם מהר לאורך השלבים".

כשנשאל לגבי חזרה ללימודים במוסדות החינוך שיכולה לסייע להורים לחזור למסגרת העבודה ענה גרוטו: "הילדים הקטנים נמצאים בראש הרשימה. לגבי ילדים מגיל 10 ואילך יש אלמנט של סיכון גבוה יותר ומנגד ערך חשוב של חינוך ומסתכלים על זה בעיניים אחרות מעניינים כלכליים. ככל הנראה נצטרף לתעדף אותו, גם על חשבון דברים אחרים".

פרופ' גרוטו נשאל לגבי סגירת השמיים ואמר שהיא נדרשת כדי למנוע תחלואה. "אנחנו בהחלט חושבים שבכל המקומות שהיו ירוקים, מה שקלקל את המצב היה כניסה של אנשים מחו"ל. זה גורם סיכון מאוד משמעותי ולכן צריך להתיר אותן באופן איטי ובזהירות".

משרד הבריאות הציג היום סקר סרולוגי שקבע שרק כ-5% מהאוכלוסייה נדבקה בקורונה. גרוטו מסביר ש"צריך להזכיר שהסקר הסרולוגי התחיל לפני הגל השני ורק חלק ממנו נערך במהלכו. אלו בהחלט תוצאות שלא מעידות על המצב היום. יחד עם זאת, ידענו לחשב את מספר החולים שנדבקו, והוא די בהלימה למה שדווח במקומות אחרים בעולם. ברור לנו מאוד שהגל השני יגרום לרמת תוצאות סרולוגיות גדולה יותר מהגל הראשון".

"אפשר לומר שאנחנו מאוד רחוקים מ'חסינות העדר'. בנוסף, אנחנו לא יודעים מהי בדיוק חסינות וייתכן שהמחלה יכולה לחזור. לכן, גם מי שיצא חיובי בבדיקה, עדיף שאחרי שהוא מחלים שימשיך וייזהר", הוא מוסיף.

לשאלה על שכיחות ההדבקה החוזרת בקרב מי שכבר החלימו מקורונה ענה, "חלק גדול מההדבקה החוזרת היא במקרים שלא ירדה רמת הוירוס בבדיקות. זה יכול לפעמים לקחת חודשים עד שהוירוס עובר לגמרי. לא ראינו בארץ עדיין מקרה של הדבקה חוזרת חד משמעית שהפכה אחר כך למחלה קלינית".

"אנחנו צריכים להמשיך להשתמש באמצעי הזהירות המוכרים - כמו מסיכה, שמירה על היגיינה וריחוק חברתי. צריך להקפיד על השימוש במסיכה גם באופן הנכון כדי להקטין את אפשרות ההדבקה", מוסיף גרוטו.

להערכתו, ניתן יהיה בסופו של דבר להשפיע גם על מי שנמצאים בשוליים ולא מקיימים במודע את ההנחיות. "האסטרטגיה עם הציבור החרדי ועם כל הציבורים היא פתיחות שחשוב שתהיה משני הצדדים. יש מקומות שבהם זה עובד טוב ויש מקומות שלא מוכנים להקשיב לנו. בעבר ראינו הצלחות בנושאים אחרים כמו חיסונים ואנחנו מרכזים מאמץ כדי להגיע לחסידויות ולפעול בשיתוף".

כשנשאל על טעויות שהיו בספירת נדבקים ונפטרים ענה גרוטו, "טעויות טכניות יכולות לקרות ומתקנים אותם. לגבי ההגדרות של תמותה מקורונה - ארגון הבריאות הגדיר שכל מי שחלה בקורונה ונפטר - סיבת המוות היא קורונה. הטעויות נמצאות בשולי שוליים של מקרים ואין שום זיוף בנתונים. מי שינסה להתכחש לקיומה של המגיפה, זה כמו לומר לילה כשבעצם יום".

לדעתו, ישראל לא נמצאת במצב חמור יותר ממדינות אחרות שהתפרץ בהם הנגיף באופן משמעותי. "אנחנו לא הגענו למצבים הכי חמורים. מה שקרה בארה"ב ובאיטליה זה היה גל שלם של אנשים שהגיעו בבת אחת וגרמו לקריסת מערכת הבריאות ולחוסר יכולת לתת טיפול. אנחנו לא הגענו לשם ואני שמח שאנחנו מצליחים לבלום את קצב ההתפשטות ולהגדיל את יכולות הטיפול בבתי החולים. אם נצליח לאזן בין הדברים לא נגיע למצב של קריסה".

ומה לגבי החיסון? המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אומר שנצטרך להמתין. "יש התפתחויות שאנחנו כבר משתמשים בהם כמו תרופות מצילות חיים בתחום הטיפול. גם בתחום הבדיקות יש התקדמות ובדיקות מהירות יאפשרו לנו לשחרר יותר את המשק. לגבי החיסון, הוא לוקח יותר זמן כי צריך ניסויים כדי להוכיח יעילות ובטיחות.

''אנחנו צריכים להיות יותר שמרנים בעניין הזה וקשה מאוד לחזות מתי יהיה החיסון ואני מעריך שזה לא יקרה בשלושת החודשים הקרובים. לכן חשוב מאוד להתחסן נגד שפעת. זה לא ימנע קורונה אבל יסייע בהתמודדות".