מטרנטה ועד לימוזינה: כיצד משפיע ערך הרכב על סוג הביטוח המומלץ

בעל רכב צריך לשלם ביטוח חובה, על פי חוק. ומחירו דומה בכול חברות הביטוח בהתאם לוותק וגיל הנהג והאם יש תאונות בעברו.

תגיות: ביטוחים
תוכן שיווקי , כ' בתשרי תשפ"א

מטרנטה ועד לימוזינה: כיצד משפיע ערך הרכב על סוג הביטוח המומלץ-ערוץ 7
לימוזינה?
FREEPIK

כל בעל רכב צריך לשלם ביטוח חובה, על פי חוק. ומחירו דומה, פחות או יותר, בכול חברות הביטוח בהתאם לוותק וגיל הנהג והאם יש תאונות בעברו.

השאלה היא כיצד משפיע סוג וערך הרכב על הביטוח המקיף וצד ג'. מחירו של ביטוח רכב למכונית יוקרה חדשה כמו Audi A8 יהיה שונה במאות אחוזים מסקודה אוקטביה שנת 2011, רכב שנחשב, בזמנו, לבעל מנוע מתקדם וחסכוני, אבל נמצא כבר עשור על הכביש, וערכו ירד בעשרות אחוזים.

איש עסקים בסקודה סופרב 2020 ישלם פי כמה מחייל משוחרר עם קיה פיקנטו או יונדאי i20 2010. הראשון -בוודאי ישקיע בביטוח מקיף כולל קבלת רכב חלופי ושירות VIP, השני – אולי אף ישקול לוותר על אי אלו אלמנטים בביטוח, שמייקרים אותו.

איך מתומחר ביטוח רכב?

סוג הרכב, שנת המודל, רמת הדגם, מחירו, הפופולריות שלו בשוק, מחירי חלק החילוף שלו ועוד – כל אלה משפיעים על גובה הפרמיה.

ככל שהרכב נמצא זמן יותר על הכביש, כך יורד ערכו במחיר ומבחינת הביטוח הוא נחשב חלש יותר (סבירות גבוהה יותר לטוטאל לוס בעת תאונה) וככל שרכב מתיישן, בוודאי כשמודל חדש יוצא לשוק, חלקי החילוף שלו יהיו נדירים יותר וקשים להשגה. כל אלה נחשבים לגורמי סיכון ומעלים את גובה הפרמיה.

מצד שני, גם רכב יוקרתי, שכול פגיעה בו עלולה לגרור אחריה נזק של כמה אלפי שקלים וחלקי החילוף שלו יקרים, יזכה לפרמיה גבוהה מזו של רכב משפחתי ממוצע.

בנוסף, ככל שבעלי הרכב גרים באזורים מועדים לפורענות מבחינת גניבות – כך יעלה סכום הפרמיה. ישנם אזורים בארץ בהם נגנבים יותר רכבים מאזורים אחרים, שוב – גורם סיכון שישפיע על גובה תשלום ביטוח הרכב השנתי. בירושלים, למשל, נרשמות יותר גניבות בשנה מאשר בראשון לציון.

ויש גם רכבים שנחשבים "פופולריים" בקרב גנבי הרכב וכאלה שפחות. בשנת 2019 למשל נגנבו הכי הרבה רכבים מסוג טויוטה, אחריה מגיעה מאזדה, ויונדאי סוגרת את השלישייה במצעד המפוקפק הזה.

ומה לגבי הנהג? גילו, הוותק מאחורי ההגה והאם וכמה תאונות רשומות בעברו ישפיעו בצורה משמעותית על פרמיית ביטוח הרכב השנתית שלו. נהגים צעירים וחסרי ניסיון מועדים יותר לתאונות מאשר נהגים בעלי ותק וקילומטראז' מכובד על הכביש.

ההבדל בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג'

רבים מתבלבלים ומתקשים להבין את ההבדל בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג', בפניכם מדריך קצר להבדל בין השניים וגם מתי כדאי לרכוש ביטוח מקיף ומתי ביטוח צד ג'.

הדרך הנוחה היא להתחיל דווקא מהסוף – ביטוח צד ג' הוא כזה המכסה אך ורק נזקים שגרמתם עם הרכב שלכם לרכוש של מישהו אחר ואינו מכסה פגיעה ברכב שלכם. במקרה של תאונה, הביטוח יכסה את תיקון הרכב שנפגע ולא את הרכב שלכם. אם אתם נוהגים בקיה פיקנטו שנת 2011 ושברתם את הפנס של Audi A8 אתם עלולים להיפרד מכמה אלפי שקלים חדשים לטובת צד ג' הפגוע.

ביטוח צד ג' זול משמעותית מביטוח מקיף ומתאים למכוניות ישנות שעלות הביטוח המקיף עבורן עלולה להגיע לאחוז גבוה מערכה של המכונית עצמה ופשוט לא שווה את ההשקעה. זכרו שערכו של רכב יורד משמעותית עם כל שנה שלו על הכביש ובוודאי עם כל תאונה וחלק שאתם מחליפים (גם אם בחלפים מקוריים).

הביטוח המקיף לעומת זאת, מספק כיסוי ביטוחי על כל נזק שנגרם לרכב, בין אם בתאונה עם צד ג' או בין אם נזקי מזג אוויר, פגיעה במהלך ניסיון פריצה או גניבת הרכב. הביטוח המקיף, מכסה בצורה מקיפה את כלל הנזקים העלולים להיגרם לרכב שלכם וניתן כמובן גם לכלול שירותי גרירה, רכב חלופי כשאתם נזקקים למוסך ועוד מיני שירותים ייחודיים של חברות הביטוח השונות.

אם אתם הבעלים של רכב חדש יחסית, אם אתם גרים באזור בו מתרחשות יותר גניבות רכב, בוודאי אם יש לכם נהגים צעירים במשפחה, סביר שתעשו ביטוח מקיף לרכב ותוכלו לישון בראש שקט. מאידך, אם אתם צעירים בעצמכם, עם רכב שכבר ידע ימים טובים יותר, אולי כדאי לחשוב על ביצוע ביטוח צד ג' בלבד.