ידידיה מאיר: שמחת תורה - החג המסוכן מכל

ידידיה מאיר בעיתון בשבע: אני מקווה שהממשלה תחליט על ההוראות הכי מחמירות בחג הזה. מצידי שנשיא אוקראינה יבוא לכאן עם כוחות צבא.

ערוץ 7 , כ"א בתשרי תשפ"א

ידידיה מאיר: שמחת תורה - החג המסוכן מכל-ערוץ 7
אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: ISTOCK

איש התקשורת ידידיה מאיר התייחס בטורו האחרון בעיתון בשבע לשמחת תורה שנחגג השנה בתקופת הסגר ועל פי הנחיות הבריאות.

''...וכל זה לפני שהגענו לחג המסוכן מכול, שמחת תורה", כתב מאיר. ''אני כל כך מקווה שהממשלה תחליט על ההוראות הכי מחמירות בחג הזה. מצידי שפרופ' גמזו יתקשר לנשיא אוקראינה שיבוא לכאן עם כוחות צבא למנוע חלוקת פעקלאך לילדים. אתם קולטים מה הולך להיות פה? ריקודים, עליות, נשיקות לספר תורה, כל הנערים, חופף עליו כל היום ובין כתפיו שכן.

''אני לא מצליח להבין את מי שמזלזל. לא מצליח להיכנס לראש שלו. בעיקר אם הוא חרדי שמחונך ומחנך כל החיים על הקפדה, על שמירה, על התגברות, על משמעת עצמית. אז מה אתה טוען? שראשי מערכת הבריאות - והרב גרשון אדלשטיין, שמחמיר הרבה יותר מהם - סתם מגזימים ומייצרים פאניקה? שהוראות הסגר הן לא תורה מסיני?

''טוב, נגיד. אז תצא מתחום האלף מטר. נו, בסדר. אבל מה עם ההקפדה הבסיסית ביותר על מסכה וריחוק חברתי? כל הרופאים בעולם אומרים לך שאתה מסכן ומסתכן, ואתה, האויבר־חוכעם, חולק עליהם? אפילו ספק פיקוח נפש אין לך?", שאל ידידיה מאיר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התריע מהפרת ההנחיות בשמחת תורה, וקרא לציבור החרדי להימנע מהתקהלויות שיביאו לזינוק בתחלואה ולמוות כתוצאה מהידבקות בקורונה.

בראיון לרדיו קול ברמה ביקש נתניהו: ''תשמרו על עצמכם, אין ריקודים בשמחת תורה. אין חילול השם גדול יותר אם בגלל שמחת תורה נאבד חיים. תתפללו בחוץ, תשמרו על ההנחיות, ובכך תקדשו גם את התורה וגם את החיים.

''הציבור החרדי קרוב אליי, אני אוהב אותו מאוד. ראיתי את ההתגייסות של הציבור החרדי בגל הראשון ואת ההתגייסות של הרבנים להקפיד על ההנחיות. הציבור החרדי חי בצפיפות גדולה יותר וזה יותר קשה, אבל זה לא פותר את כולנו מלנסות יותר. אני פונה אליכם בכל לשון של בקשה: ונשמרתם לנפשותיכם מאוד, תקפידו על הכללים''.

ראש הממשלה התייחס לתופעת ''חסינות עדר'' שבה מבקשים לנקוט חלקים מהמגזר החרדי, ''אין דבר כזה 'חיסון עדר'. חיסון עדר זה מוות לעדר. זה מוות לאלפים רבים של מתים. ראינו מה קורה במדינות מתקדמות אחרות שהלכו בדרך הזאת.

''אף אחד לא רודף את המגזר החרדי ואני לא אתן לזה לקרות. אבל מצד שני, גם אין הנחות. אם יש ריכוזים עם תחלואה אז זה לא משנה אם זה חרדים, דתיים, חילונים, ערבים או יהודים, ימנים או שמאלנים. כולם חייבים לקיים את הכללים, אנחנו לא רודפים אף ציבור, אנחנו רודפים את הנגיף ורודפים את המחלה''.

נתניהו התייחס לדרישת מפלגת כחול לבן להכין תקציב לשנת 2021. ''סיכמנו וחוקקנו חוק שהתקציב של 2020 יאושר בדצמבר ובמקביל כבר מכינים גם את תקציב 2021. זה החוק שהם אישרו ולצערי כחול לבן מתכחשים לזה. הם צריכים להפסיק להיות אופוזיציה בתוך הממשלה.

''המאבקים האינסופיים שלהם בממשלה מדרדרים אותנו לבחירות, הגיע הזמן להפסיק עם זה. בזמן שהם מתעסקים בפוליטיקה אני ממשיך להתעסק מסביב לשעון במאבק שלנו בקורונה''.

ראש הממשלה סיפר על אווירת חג הסוכות בצל מגפת הקורונה: ''בפעם הראשונה בחיי ישבתי בסוכה בלי אושפיזין. תמיד אני מארח חיילים בודדים, השנה לצערי לא. גם בשמחת תורה אנחנו חייבים להקפיד על הכללים''.