בעיניים פקוחות
בעיניים פקוחותצילום: איתי שלמברג

בטקס חגיגי, שחתם את פסטיבל כרמל הבינלאומי לקולנוע קצר, בהשתתפות מקוונת של השופטים והיוצרים מהארץ ומחו"ל, הוכרזו הסרטים הזוכים בפסטיבל כרמל הבינלאומי הראשון לקולנוע קצר.

חבר השופטים כלל את נפתלי אלטר (ראש ההרכב), יעל פרלוב, יעל שוב, רון פוגל, יונתן גת, נאוה לוין, איתן חאריס, ניקולא גלינר, תיאודורה מגדילבסקי.

במסלול המקומי לסרטים הטובים ביותר זכו:

"Touch" של ניר ברגר בקטגוריית העלילתי הטוב ביותר – סיפור אהבה בעידן המסכים, שנרקם בין שני בי נוער, המתחבאים מאחורי זהותם הווירטואלית. זכה בפרס פיתוח בחסות קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה ע"ס K12 ₪.

משיקולי השופטים: זהו סרט אירוני ונוקב אך גם נוגע ללב, על התבגרות בעידן האנונימיות הדיגיטלית, שתורמת להתכנסות של הצעירים בתוך עצמם, גם כשהם יוצרים קשר, לכאורה, עם בני גילם שמעבר לגבול. מבע קולנועי מדויק, דיאלוגים קולעים, פיתול עלילתי מבריק וליהוק מושלם תורמים לחוויה המאוד מיוחדת של הסרט הנבון הזה.

ציון לשבח ניתן לסרט "זכות מלידה" של ענבל חורש.

"בעיניים פקוחות״ של חמוטל גורן, בקטגורית הדוקומנטרי הטוב ביותר – סרט העוקב אחר שתי נשים, שעברו לידות שקטות, ונחשפות באומץ ובכנות. זכה בפרס פיתוח בחסות הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ע"ס K12 ₪.

משיקולי השופטים: זהו סרט אמיץ. גם באופן התיעוד העצמי חסר הפשרות של היוצרת אך גם בנושא שהוא בוחר להציף באופן כן כל כך. התחושה המתעוררת אצל הצופה כאילו הוא מביט בפצע פתוח ומדמם ובו בזמן הפצוע מתאר לו בקור רוח, בעיניים פקוחות ובשקט את אשר הוא חווה לא מרפה עד סוף הסרט. הבאת הנושא הכאוב כל כך של לידה שקטה למודעות והטיפול בו הוא חשוב מאין כמותו וחמוטל עושה זאת בכישרון רב וברגישות נוגעת.

ציון לשבח ניתן לסרט "מיני דיוי" של שאולי מלמד.

"6|6" של יהלי הרבט בקטגורית האנימציה הטובה ביותר – שיבוש ראייה שמערבל בין המציאות לבין קוביות מוטלות בעיצומו של משחק שש בש. זכה בפרס פיתוח בחסות קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה ע"ס K12 ₪.

משיקולי השופטים: מלהטט בחן בין עולמות שונים זה מזה ומעביר בצופה תחושה של ורטיגו אך עם זה שומר על קלילות ושנינות אינסופית. זהו סרט אנימציה שמשחק לא רק בתמונות ודימויים אלא גם במילים וממזג אל תוכו שני עולמות שונים זה מזה על בסיס המילה.

את פרס אלעזר, על שם אביו של דוד שאדי, על סך 9,000 ₪, מעניקים דוד ומשפחתו לסרטים מחו"ל.

פסטיבל כרמל הבינלאומי הראשון לקולנוע קצר תוכנן להתקיים בחול המועד סוכות, ועבר לזירה הדיגיטלית עם ההכרזה על הסגר.

הוצגו בו ללא עלות למעלה מ 180 סרטים מתוך למעלה מ-800 סרטים שהוגשו מלמעלה מ-40 מדינות, ביניהן גרמניה, צרפת, ספרד, ארה"ב, דרום קוריאה, סין, הודו, יפן, ארגנטינה, ברזיל, רוסיה, איחוד האמירויות ועוד לצד אירוח יוצרים באולפן פתוח, המשקיף על הים התיכון.

דוד שאדי (דדי), מייסד הפסטיבל והמנהל האומנותי שלו: "אני מברך את כל הזוכים ובכלל את כל המשתתפים בפנורמה ובתחרות. כנגד כל הסיכויים וכנגד כל המקטרגים העמדנו פסטיבל קולנוע בינלאומי חי בועט ונושם, שהעניק לישראל במשך שלושה שבועות מפלט נעים מהמציאות העצובה, שנכפתה עלינו. תודה לצוות האמנותי המדהים של הפסטיבל, תודה לקרן מקור לקולנוע ולקרן החדשה לקולנוע, תודה למלון אלמא ולמועצה מקומית זכרון ועמותת זמארין. אנחנו לא יכולים לחכות לפגוש אתכם פנים אל פני ברגע שיתאפשר או בפסטיבל כרמל השני ב 2021".