יו"ר הכנסת: "בפרקליטות חושבים שרק הם ישלטו"

יושב ראש הכנסת יוצא במתקפה חריפה נגד חלק מבכירי הפרקליטות. על התנהלות הממשלה אומר לוין: "ייתכן שלא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות".

ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשפ"א

יו"ר הכנסת: "בפרקליטות חושבים שרק הם ישלטו"-ערוץ 7
יו"ר הכנסת יריב לוין
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת יריב לוין (הליכוד) מותח ביקורת חריפה על ביהמ"ש העליון, על פרקליטות המדינה ועל ראשי כחול לבן.

בראיון ל"ישראל היום" אמר לוין כי "חלק מראשי הפרקליטות נמצאים במצב של ליקוי מאורות. הם חושבים שרק הם יוכלו לשלוט במדינה ולנהל אותה, ולדעתי זה דבר חמור שמחייב תיקון".

יו"ר הכנסת סיפר כי הוא אינו מרוצה מהתנהלות בית המשפט העליון. "ביהמ"ש טוען שיש עקרונות על, שמאפשרים לו להתערב בחקיקה של הכנסת בכוח חקיקת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. ביהמ"ש העליון טוען שבידו היכולת לפסול חוקים מכוח סמכות שכביכול יש לו, כאילו ביהמ"ש הוא הריבון במדינה. זה בלתי נתפס".

לשאלה אם זה ראוי שיו"ר הכנסת יבקר בצורה נוקבת את ראשי הרשות השופטת, ענה לוין: "חובתי להגן על המוסד שבראשו אני עומד. יש לעשות הבחנה בין שני דברים. כיו"ר הכנסת אני חייב לדאוג לכך שהדיונים יתנהלו בצורה ראויה ושוויונית ואני מקפיד על כך הקפדה יתרה, אבל אני גם אדם. הגעתי לחיים הפוליטיים כדי לקדם את הדברים שאני מאמין בהם, ולכן כשאני מדבר על שוויון ועל כיבוד מעמדה של הכנסת אני ממלא את תפקידי".

"הכנסת יכולה להציב את קווי הגבול. לצערי, בכנסת הזו אין ממשלה שמקדמת חקיקה משמעותית, אבל ממשלה יכולה ליזום חקיקה. עקרונות בסיסיים של דמוקרטיה צריכים להישמר. אינני מעוניין בעימות עם בתיהמ"ש. אנו זקוקים לבית משפט שנהנה מאמון הציבור, אבל אם ביהמ"ש יפלוש לתחומה של הכנסת, אגן על הכנסת", הוסיף לוין.

הוא הודה שלדעתו ימי הממשלה הנוכחית קצרים. "אנשי כחול לבן, ובעיקר שר המשפטים ניסנקורן, ביצעו בצורה מכוערת פעולות הנוגדות את ההסכם הקואליציוני ואת ההבטחה לשמירת הסטטוס קוו, וזה הביא למשבר אמון. אני חושב שיהיה קשה מאוד להמשיך בקיום ממשלה משותפת כשהיא אינה מתפקדת, וייתכן שלא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות".