הצעד המפתיע של נשיא בלארוס

הנשיא לוקשנקו הגיע אל בית הכלא בו כלואים מנהיגי האופוזיציה על מנת לדון איתם בשינויים בחוקה: "סימן לחולשה מצידו".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשפ"א

מפגינים בבלרוס. ארכיון
מפגינים בבלרוס. ארכיון
Misha Friedman/Getty Images

בצעד לא צפוי, הגיע אתמול (שבת) נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו אל בית הכלא במינסק על מנת להיפגש עם 11 ממנהיגי האופוזיציה וההפגנות נגדו שנעצרו בשבועות האחרונים.

נשיא בלרוס ביקש לדון עם יריביו בסדרת רפורמות בחוקה הבלארוסית שעשויה לעצור את המחאה נגדו.

בתצלום שפורסם בסוכנות הידיעות הבלארוסית הרשמית Belta נראה לוקשנקו יושב ליד שולחן עם פרחים וסביבו 11 ממנהיגי האופוזיציה הלבושים בבגדים אזרחיים ולא בגדי אסירים, אך כולם נראים חיוורים וכחושים.

כלי התקשורת הממלכתיים בבלארוס דיווחו כי הנשיא הזמין את הפגישה על מנת לדון ברפורמה החוקתית עם מתנגדיו שנעצרו במהלך ההפגנות נגדו בשבועות האחרונים. אנשי האופוזיציה, מצידם, אמרו כי הפגישה היא סימן לחולשה מצדו של הנשיא שזכה לכינוי "הדיקטטור האחרון של אירופה".

בלשכת העיתונות של הנשיא לוקשנקו נמסר כי "המשתתפים הסכימו לשמור על סוד השיחה בת ארבע וחצי שעות".

בין המשתתפים בשיחה היו ויקטור בבאריקו, בנקאי שנחשב תחילה כיריבו העיקרי של מר לוקשנקו בבחירות אך נאסר עליו להתמודד והוא נכלא ביולי באשמת הונאת מס, ליליה וולסובה, עורכת דין וחברת מועצת התיאום של האופוזיציה, וכן ויטלי שקליארוב, אסטרטג בלארוסי-אמריקאי שעבד בקמפיין הנשיאותי של הסנטור האמריקאי ברני סנדרס.

בסרטון וידאו קצר ששיתף שירות העיתונות של הנשיא נראה לוקשנקו אומר לקבוצה: "אני מנסה לשכנע לא רק את התומכים שלכם אלא את כל החברה הבלארוסית כי אנחנו צריכים להסתכל על הדברים באופן רחב יותר".

בהתייחסות להפגנות המתמשכות נגדו, הוסיף לוקשנקו כי "אינכם יכולים לשכתב את החוקה ברחובות". בסוף הסרטון נראים אנשי האופוזיציה צוחקים על משהו, אבל הווליום הושתק.

יריבתו העיקרית של הנשיא, סבטלנה טיכאנובסקאיה, הנמצאת כיום בגלות בליטא, כתבה מאוחר יותר ברשתות החברתיות כי "מר לוקשנקו הודה בקיומם של אסירים פוליטיים שאותם נהג לכנות עבריינים". לאחר מכן הוסיפה: "אינך יכול לקיים דיאלוג בתא כלא".