ארה"ב: נדחתה עתירת אגודת ישראל

בית המשפט בניו יורק דחה את עתירת תנועת אגודת ישראל המקומית נגד החלטתו של מושל ניו יורק לאסור התכנסויות מעל עשרה איש

מיכל לוי , כ"ג בתשרי תשפ"א

ברוקלין
ברוקלין
צילום: רויטרס

שעות אחדות לפני כניסת חג שמחת תורה, בית המשפט בניו יורק דחה את עתירת תנועת אגודת ישראל המקומית נגד החלטתו של מושל ניו יורק לאסור התכנסויות מעל עשרה איש.

אגודת ישראל באמריקה עתרה ביום חמישי האחרון בעתירת חירום לבית המשפט נגד עיריית ניו יורק בעקבות הוראתו של מושל ניו יורק קאומו לסגור את בתי הכנסת.

בעתירה שנוצקה היטב נאמר כי ההוראה מנוגדת לחוקת ארה"ב הפוגעת בצרכי הדתיים של אזרחי ארה"ב, וכפי שמרכזי הקניות והמסחר פועלים כרגיל, היות ומדובר בצרכים חיוניים, כך גם בתי הכנסת הם צורך חיוני לאזרחים רבים.

לפי הנכתב בעתירה: "ההוראה הזו ערב חג שמחת תורה שנחגג באדיקות בבתי הכנסת תפגע קשות בפולחן הדתי ולכן הוא אינו חוקי". התביעה ביקשה מבית המשפט לתת מיידית צו מניעה זמני המונע מהמדינה לאכוף את הגבולות החדשות וכן להכריז על הצו המבצע כלא חוקתי.

אך כאמור, שופטת פדרלית דחתה לפני החג את עתירת אגודת ישראל נגד המושל אנדרו קואומו, והתירה לו לאסור על התכנסויות בבתי כנסת ובתי תפילה של דתות שונות. השופטת קבעה כי "הכללים אינם מפרים את הפעלת הדת החופשית ליהודים אורתודוכסים".

אגו"י הודיעה בתגובה לפני כניסת החג בארה"ב כי "מיד אחר החג נבדוק את המשך דרכי הפעולה במערכה, ונפעל למניעת סגירת ישיבות ומוסדות החינוך".

הביקורת הרבה על החלטת מושל ניו יורק נובעת מהעובדה כי רוב הציבור החרדי בארה"ב כבר החלים מהקורונה בגל הראשון ופיתח נוגדנים ואף עתה הורו הרבנים לציבור לחבוש מסכות, ולקבוצת הסיכון שלא לצאת מהבית. לדבריהם, סגירת בתי הכנסת הוא צעד חסר תקדים פוגע ומיותר.