פרופ' איתן גלבוע: הסוקרים למדו לקח, לטראמפ חסר מימון

פרופ' איתן גלבוע מסביר מדוע הפיגור של נשיא ארה"ב בסקרים מול יריבו אינו יכול להעיד על תרחיש ניצחון, כפי שהיה בבחירות 2016.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשפ"א

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

הבחירות לנשיאות ארה"ב הולכות ומתקרבות, נשיא ארה"ב אמנם חלה בקורונה אבל באישור רופאיו החליט להמשיך את מסע הבחירות.

הפרופ' איתן גלבוע, מומחה לתקשורת וליחסים בינלאומים, וראש המרכז לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, אומר שהנשיא פועל בעיקר מחוסר ברירה.

"יש כאן שתי שאלות: האחת לגבי מצבו הבריאותי – ומתחילת הסיפור בשבוע שעבר ועד לרגע זה אנחנו לא יודעים מה בדיוק קורה איתו כי הבית הלבן סיפק מידע חלקי ולא מדוייק. הרופא האישי של טראמפ שון קונלי לא הנפיק אישור על בדיקת קורונה שלילית אבל אומר שהוא לא מדבק", מסביר פרופ' גלבוע לערוץ 7.

לדבריו, "ההיבט השני הוא שאין לו ברירה. נשאר לו מעט זמן לסגור את הפער שיש ואפילו גדל במידה מסויימת בינו לבין ביידן, בעיקר בכמה מדינות הכרעה שהוא חייב לנצח בהן. היום הוא יהיה בפלורידה, מדינה שבלעדיה הוא לא יכול לנצח בבחירות. יש שם משקל מאוד רציני לקול היהודי, כי השיעור של האזרחים היהודים בפלורידה כפול מהשיעור הארצי. הרפובליקנים מנסים לשכנע את היהודים שטראמפ היה הנשיא הכי טוב אי פעם לישראל והדמוקרטים מנסים לומר שזה לא רלוונטי. בכל מקרה כ-70% מהם יצביעו לדמוקרטים כפי שעשו כל השנים, אבל לטראמפ מספיק להזיז אחוז אחד או שניים וזה יכול לסייע לו".

כשנשאל על השוני מהמערכה הקודמת שם הסקרים ברובם היו נגד טראמפ והוא ניצח לבסוף עונה גלבוע, "הסוקרים למדו את הלקח. בנוסף, יש נתונים שמצביעים על כך שהפיגור של טראמפ יותר משמעותי. נתון חשוב נוסף הוא מספר המתלבטים. בזמן הזה לפני בחירות 2016 שיעור המתלבטים עמד על 20% וכיום הוא נע סביב 10%".

"הבדל נוסף הוא ההצבעה בדואר. השנה יהיה מספר שיא של מצביעים בדואר שלא יגיעו לקלפיות. צריך לזכור שככל ששיעור ההצבעה גבוה יותר הדבר משחק לידי הדמוקרטים. לכן טראמפ מנסה להוריד אותו ולייצר הגבלות הקשורות לדואר, משום שההנחה היא שרוב הרפובליקנים יגיעו לקלפיות ודווקא יותר דמוקרטים יצביעו בדואר. קיים חשש גדול שייקח זמן רב לספור את ההצבעות הללו וטראמפ עוד יטען לזיופים רבים והדבר מסבך את התחזיות והסקרים", מוסיף גלבוע.

הוא מציג בעיה נוספת שעומדת בפני הנשיא מהכהן. "נתון מעניין בהקשר של המירוץ הוא התרומות. ההתמודדות בבחירות עולה מיליארדים והיא מבוססת על תרומות. בדרך כלל לרפובליקנים יש הרבה יותר כסף מהדמוקרטים. כרגע המצב הפוך לגמרי וטראמפ התלונן על שלדון אדלסון לא מזמן על מיעוט בתרומות. מדוע זה חשוב? התורמים משקיעים במי שהם מאמינים והדבר מתפרש כאילו אדלסון מאמין פחות בניצחון טראמפ. בנוסף יש דיווחים שיש פחות פעילות שטח מצד אנשי טראמפ וזה גם מסביר את הרצון העז שלו לחזור לשטח".