עמירם בוגט
עמירם בוגטצילום: יוליה פוטוארט

על רקע משבר הקורונה שמעמיד בסכנה מאות רבות של ארגוני חסד ועמותות, יוצא רשם העמותות לשעבר עו"ד עמירם בוגט בהתקפה חריפה על המגזר העסקי בישראל.

בוגט מאשים כי בהשוואה בינלאומית המגזר העסקי בארץ כמעט ואינו תורם למגזר השלישי מרווחיו וכי "הערבות ההדדית המפורסמת של ישראל קיימת רק בזכות האזרח הקטן".

"עד כמה שזה יישמע מקומם ובלתי נתפס, העניים בישראל תורמים יותר מהעשירים ביחס לסך הכנסותיהם. למעשה, הערבות ההדדית בישראל קיימת רק בזכות האזרח הקטן, שממעט הכסף שהוא מרוויח הוא מפריש לצדקה ותרומה, בעוד המגזר העסקי, אחוז התרומה שלו מהרווחים נמוך מאוד ומזערי ביחס למקביליהם בעולם", טען בוגט.

עו"ד בוגט הוסיף, "התרומות שמגיעות לעמותות וארגונים בישראל מהאזרח הבודד, מבחינת אחוז ההכנסה, הן מהגבוהות בעולם, אבל הן לא מספיקות כדי להחזיק את העמותות, בעוד אחוזי התרומות מהמגזר העסקי הינם מהנמוכים בעולם".

"אני אומר זאת בצער- המגזר העסקי כמעט ולא תורם מהרווחים שלו. הם לא נכנסים מתחת האלונקה הקורסת של המגזר השלישי, אפילו לא בזמן משבר כמו שאנו חווים כיום", הדגיש.

עו"ד בוגט קרא לעמותות ולארגונים ל"המציא את עצמם מחדש" דווקא בימי הקורונה כדי ללמוד ל"שרוד לבד" ללא עזרת המדינה או המגזר העסקי.

על פי רשם העמותות לשעבר, למעלה מ-2/3 מהכספים שמקבל המגזר השלישי, מגיעים מהשלטון. "אחוז הכספים שהמדינה מחלקת לעמותות בישראל הוא מהגבוהים בעולם וזה מצב לא בריא. כמו שאנחנו רואים בימים אלה בעקבות משבר הקורונה, ברגע שהמדינה קורסת, גם העמותות קורסות. הישענות כזו גבוהה עם כספי השלטון פוגעת באופן חריף בעצמאות המגזר. ברגע שהמדינה נמצאת במשבר, הנגישות והזמינות להגיע אליהן, קשה מאוד עד בלתי אפשרית. למרות גודל המשבר שכולנו חווים, אני חושב שזו הזדמנות לארגונים ולעמותות להחליף דיסקט וללמוד לשרוד לבד, ללא תמיכת המדינה", הדגיש עו"ד בוגט.