מירי רגב ואייל ברקוביץ'
מירי רגב ואייל ברקוביץ' צילום: קשת 12

בימים בהם מלחמה בנגיף הקורונה שהביא למותם של עשרות אלפי אנשים בכל העולם ולקריסה כלכלית חוצה יבשות הופכת לשאלה של ימין ושמאל, גם שאלת מינויו של מאמן נבחרת הכדורגל של ישראל הופכת לכזו.

הכל החל כאשר במהלך ריאיון שגרתי שקיימה שרת התחבורה מירי רגב, מי שכיהנה עד לאחרונה כשרת התרבות והספורט בתכניתם של אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' בקשת 12, דרשה השרה רגב משחקן העבר ברקוביץ' להתנצל על שכינה את בוחרי הליכוד "חברים בארגון פשע" ואיימה כי כל עוד לא יתנצל על דבריו כנגד מיליון וחצי הבוחרים, לעולם לא יתמנה למאמן נבחרת הכדורגל של ישראל, תפקיד בו חושק ברקוביץ' במשך שנים רבות ורק לאחרונה כמעט ומונה לתפקיד זה.

האמירה של השרה רגב, ספק איום, עורר סערה לא רק על גבי הרשתות החברתיות, כי אם גם במסדרונות הכנסת ובקבוצות התקשורת השונות אשר נהפכו לזירת התאבקות בין שרת התחבורה רגב לשר התרבות והספורט חילי טרופר.

כבר אמש, עם צאת השבת, הוציא הודעה השר טרופר כשאמר כי "משרד הספורט תחתיי יתנהל באופן ממלכתי וענייני. הפוליטיקאים והפוליטיקה ישארו בצד ומאמן לאומי לנבחרת ישראל ימונה בצורה מקצועית בלבד. שווה לחזור על מה שאמור להיות בסיסי: עמדה פוליטית מסוימת לא צריכה להיות קשורה לתפקיד מאמן הנבחרת. אני מציע לכולם להימנע מכל אמירה שמנסה להתערב בהליך בחירה לתפקיד מקצועי בתחום בספורט".

הבוקר (ראשון) הבהירה השרה רגב בשלל הראיונות כי לא איימה על ברקוביץ' אלא אמרה את עמדתה בצורה ברורה: "אני חושבת וסבורה שאחד כזה שמכנה באופן בוטה מיליון וחצי ליכודנקים 'חברים בארגון פשע' אינו ראוי להיות המאמן הלאומי". עוד הוסיפה השרה כי "אם אני לא קובעת אז מה ההתרגשות? אני לא רוצה לראות אותו על הקווים".

בהמשך קראה השרה רגב ליועמ"ש מנדלבליט להנחות את שר התרבות והספורט טרופר שלא להתערב במינוי המאמן הלאומי ודרשה משר התקשורת יועז הנדל, לממש את סמכותו כבר לפני שבוע ולהנחות את הרשות השניה לזמן את ברקוביץ' לבירור.

"אני מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה, להנחות את שר התרבות והספורט שלא להתבטא בשום אמירה, או לפעול באופן ישיר ועקיף בסוגית המאמן הלאומי, משום שזה יהווה עברה פלילית", כתבה רגב.

לדברי השרה שעמדה עד לא מזמן בראשות משרד התרבות והספורט - "המשרד מתקצב את ההתאחדות לכדורגל ולכן יש כאן ניגוד אינטרסים בכל הקשור לאמירה מכל סוג שהיא או לפעולה מכל סוג שהיא של שר התרבות והספורט בעניין זהות המאמן וזאת בניגוד לאמירה שלי שהייתה ברמה הערכית והציבורית. במידה והשר טרופר ימשיך להתבטא בסוגיה באופן שעלול להיות לו השפעה על בחירת המאמן הלאומי, אפנה בסוגיה ליועמ"ש", כתבה רגב.

לגבי תפקוד שר התקשורת כתבה רגב כי "לצערי השר הנדל מפעיל את סמכותו באופן בררני. היכן הוא היה לפני שבוע כאשר ברקו כינה מיליון וחצי ליכודניקים חברים בארגון פשע? אני מצפה ששר התקשורת ינחה את הרשות השניה, לפעול לבירור מיידי מול ברקו בנושא ללא משוא פנים וללא הנחות".

לסיכום כתבה רגב, "אני חוזרת על אמירתי, שאייל ברקוביץ אינו ראוי לשמש כמאמן הלאומי של נבחרת ישראל ברמה הערכית והחינוכית. הוא אינו יכול לשמש מודל לחיקוי לילדים בני נוער ובוגרים עם אמירתו שכינתה מיליון וחצי ליכודניקים חברים בארגון פשע, על לא עוול בכפם ובכך פגע בשמם הטוב של רבים מאזרחי מדינת ישראל".

"אני קוראת לשרים וחברי הכנסת של סיעת הליכוד לא להתראיין בתוכנית עד אשר ברקוביץ' יתנצל בפני מיליון וחצי ליכודניקים אותם אנו מייצגים. מגיעה לבוחרינו התנצלות על אמירה מבזה ופוגענית זו".

שר התרבות והספורט חילי טרופר הגיב מצידו כשאמר: "גם אם השרה רגב תמשיך לעשות סיבובים פוליטיים על הגב של הספורט הישראלי התמונה הפשוטה לא תשתנה: היא מתערבת בעניינים לא לה. היא מערבת פוליטיקה בספורט ובכך פוגעת בנבחרת הלאומית ובמיליוני אוהדיה.

אבהיר שוב כי משרד התרבות והספורט תחתיי ידאג שמינוי המאמן הלאומי, כמו כל החלטה מקצועית אחרת לגבי תשתיות, מינויים ותקציבים, לא יהיו לעולם תוצאה של שיקולים פוליטיים ולא תתאפשר התערבות פוליטית בהליכים אלו. מציע לשרה רגב להיזכר באתגרים האמיתיים של מדינת ישראל כרגע, ולכל הפחות לעסוק בבניית כבישים ולא בהריסת האמון הציבורי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו