הנעלמים

שליש מבין התלמידים הלכו לאיבוד בתקופת ה"למידה מרחוק". הלכו לאיבוד, נעלמו, דעכו, ירדו מהמסלול.

הרב עמיחי גורדין , כ"ג בתשרי תשפ"א | עודכן: 19:16

הנעלמים-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

במרבית בתי הספר התיכוניים יודעים לספר על שליש מבין התלמידים שהלכו לאיבוד בתקופת ה"למידה מרחוק". הלכו לאיבוד, נעלמו, דעכו, ירדו מהמסלול.

אנשי החינוך הרבים שדיברתי איתם מביעים דאגה גדולה מאותם "נעלמים". חלקם לא משתתפים בכלל בשיעורים וחלקם יושבים מול המסך ומשחקים בזמן שהמורה מעביר את השיעור. המשמעות של הדעיכה הזאת היא אחת.

"הנעלמים" נמצאים בסכנת נשירה מהמערכת, אם אכן כך יהיה, הפעם הבאה שניפגש איתם עלולה להיות בפינות חשוכות ולא סימפטיות. ואז יהיה כבר מאוחר להתעורר.

לפני שנים רבות סיפר לי איש חינוך ותיק בחיוך שהזמנים שבהם בית הספר במיטבו הם ימי החופש הגדול. "כשאין תלמידים - הכל עובד כמו שעון". מסתבר שמישהו מבין מקבלי ההחלטות לקח ברצינות את הבדיחה הזאת. הרבה יותר נוח לטפל בקורונה כשהילדים לא מסתובבים לנו בין הרגלים.

ראש הממשלה הודיע שהוא יהיה "יותר זהיר מהזהירים", או בעברית מדוברת "היסטרי". מי שרוצה להיות "יותר זהיר מהזהירים" בחייו הפרטיים שיבושם לו - אבל למה להרוס לעשרות אלפי בני הנוער "הנעלמים" את העתיד שלהם בשביל היסטריה פרטית של אדם זה או אחר.

משרד הבריאות הציג מתווה מדורג לחזרה לשיגרה. ומי בסוף שרשרת המזון של המתווה - בני הנוער. רק בעוד חודשיים וחצי (שליש שנת לימודים!), אם הכל ילך כשורה, יואילו בטובם קברניטי משרד הבריאות להחזיר את בני הנוער לספסל הלימודים.

אתם אמיתיים? אותם נערים "נעלמים" נמצאים על הגדר כבר חצי שנה. אתם רוצים לגמור אותם סופית? אתם חייבים להבין. הבעיה אינה רק הלימודים שבני הנוער הללו מפסידים, אלא המומנטום שנוצר. מומנטום של בטלה, מומנטום של שיעמום והשחתת זמן, ומומנטום של עזיבת המסלול הלימודי.

לעשרות אלפי הנערים "הנעלמים" אין לובי שיגן עליהם. הם לא מפריעים להורים ללכת לעבודה, ואין להם גם שום עניין לעשות הפגנות כדי לחזור ללימודים. חוץ מאמירות בודדות כדוגמת מאמרו הנוקב והחשוב של שמואל אבוהב, מנכ"ל משרד החינוך היוצא, לא תשמעו כמעט תלונות על כך. ובאקלים הנוכחי במדינת ישראל אם יש מגזר שלא צועק למה שמישהו יתעניין בו.

אל תטעו. אותם "נעלמים" אינם נערים רעים. הם נערים טובים ומתוקים שמתקשים להתמודד עם המודל של הלמידה ברחוק. הם העתיד של המדינה שלנו, ואם לא נדאג להם מי ידאג לעתיד המדינה.