מחלקת קורונה. אילוסטרציה
מחלקת קורונה. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

ד"ר יקיר קאופמן, מנהל המחלקה לנהלים וסטנדרטים באגף רפואה כללית שבחטיבת הרפואה במשרד הבריאות, מסרב להתרגש מהירידה בנתוני ההדבקה בימים האחרונים.

"יש פחות בדיקות בגלל החג. אני חושב שבימים הקרובים נראה בצורה ברורה יותר כיצד המצב מתייצב ונוכל לסנן את השפעות החג אל מול נתוני האמת. יכול להיות שיש מגמת ירידה אך בגלל מיעוט הבדיקות בחג קשה לדעת אם המגמה ברורה, חזקה ויציבה", אומר קאופמן בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "ההקלה בסגר תלויה באמת בשיעור התחלואה ובעיקר באחוז המאומתים. יכול להיות שיהיו אזורים שתהיה בהם ירידה יותר בולטת ונוכל לדעת היכן נוכל יותר להקל".

על דרך הקלת הסגר הכבד אומר ד"ר קאופמן: "זו לא תהיה יציאה כמו זו שהיתה בגל הראשון, אלא הכל ייעשה באופן הדרגתי כדי לבחון כיצד כל צד משפיעה".

"אנחנו חייבים לשמור ביתר שאת על כל הכללים, שהם פשוטים ביותר. שימוש במסיכות פה ואף, מניעת התקהלויות, מגבלות התנועה וזה מה שיכול לאפשר לנו לצאת יותר מהר מההגבלות".

לדברי ד"ר קאופמן החורף הקרוב מדאיג במיוחד את האזרחים. "זה יהיה אתגר כפול – תחלואת שפעת וקורונה. אנחנו מקווים שנתבדה אבל צריכים להיות ערוכים לכל אפשרות, כי גם בשנה רגילה יש עומסים בבתי החולים. החיבור בין שני הגורמים עלול להיות גרוע מאוד".

ד״ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאותלע"מ

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה הערב (ראשון) בתדרוך לכלי התקשורת כי מספר החולים הקשים מתחיל להתייצב.

״ישנם סימנים ראשונים של שליטה במגיפה, בנינו מתווה למניעת הסגר הבא'', אמרה אלרעי פרייס. "הנתונים מהיום נראים מאוד מאוד מעודדים, מתחת לאלף מאומתים, אבל צריך לשים לב שזה בדיקות של סוף השבוע, ולכן אנחנו מאוד זהירים.

''אנחנו יודעים שיש ירידה בתחלואה. מקווים שעם השליטה בתחלואה ובחולים הקשים גם הנתונים האלה יתחילו לרדת למספרים יותר נמוכים".

היא הציגה את תוכנית משרד הבריאות ליציאה מהסגר. "נמתין לפחות שבועיים בין שלב לשלב – לא נחזור על הטעות של הפעם הקודמת".

לדבריה, תחילה ייפתחו מרחבים חיצוניים, לאחר מכן מקומות עבודה ללא קבלת קהל. מגבלת 1,000 המטרים תוסר בשלב הראשון. ד"ר אלרעי פרייס הוסיפה כי התחבורה תפעל באופן מלא אך ב-50% מהתפוסה. הלימודים לא צפויים להתחדש ביום ראשון הקרוב.