התיעוד עורר סערה
"הרב קנייבסקי חולה, למה צריך לנהוג בו ככה?"

רבים הזדעזעו מתיעוד הרב חיים קנייבסקי כשהוא קורס במעמד הקבלת פני רבו בשבוע שעבר. "התעללות בחסר ישע".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשפ"א

תגובות רבות וקשות לתיעוד בו נראה מנהיג הציבור הליטאי, הרב חיים קנייבסקי, כשהוא קרס לכמה רגעים במעמד "הקבלת פני רבו" שנערך בשבוע שעבר בביתו.

כזכור, במהלך הערב הרב קנייבסקי התאמץ ונשען קדימה לעבר הגמרא שהובאה לפניו כשלפתע קרס, עיניו נעצמו והוא נשען לאחור במהירות כשהוא נחבט בכיסא.

יש לציין כי לאחר כמה רגעים המצלמה חזרה לצלם את הרב קנייבסקי והוא המשיך לעיין בגמרא. "האירוע המשיך רגיל בנוכחותו", אמר אחד המשתתפים לערוץ 7.

רבים מגולשי הרשת החברתית טוויטר מתחו ביקורת על בני משפחתו של הרב קנייבסקי מפני שסברו כי במצב כזה ראוי היה להתמקד בהחלמתו מנגיף הקורונה.

שרה העצני כהן כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "אוי לי. התעללות של ממש, ולצורך מה? להוכיח, לעשות עוד סיבוב, לעשות עוד שואו אוף. כולי תפילה שהרב קנייבסקי יירפא מהמחלה הארורה הזאת".

העיתונאי עקיבא ביגמן כתב: "מצבו של הרב קנייבסקי כנראה חמור ממה שמוכנים להודות. אני רק לא מבין מדוע מנסים להסתיר?"

"כואב הלב", צייץ מתן אמיר. "סוחטים ממנו את המיץ עד הרגע האחרון במקום לקחת עליו אחריות. מתפלל שהוא לא יסיים את חייו בפסטיבל הביזיוני הזה".

עו"ד ניצן כהנא כתבה: "תמונות קשות. הרב חולה, בן 92, למה צריך לנהוג בו ככה? חילול השם". גיל סולומן: "ככה נראה מישהו שהסובבים שלו 'דואגים' לו?"

גולשים נוספים כתבו כי זוהי "התעללות בחסר ישע". חלקם כינו את הסובבים אותו "נבלים ברשות התורה. פשוט סוחרים בו. נורא".

אופיר דיין צייצה: "בחיי שאני לא מבינה למה לבזות ולסכן כך אדם שאתם מעריצים". שלומי קייק: "בזמנו רעדה הארץ ת''ק פרסה על ת''ק פרסה כשפורסם הסרטון שאדם מכה את הרב שטיינמן זצוק''ל, עכשיו אף אחד לא יזדעזע כי מי שעושה את זה זה 'נאמן ביתו'".

אריאל פלקסין גם הגיב: "מסתבר שרב גדול ות"ח עצום, ישיש חולה קורונה, מוקף באנשים שהם תת פסולת אנושית מבעבעת. יו, אם לי בא לי להתסער עליהם עם כיסא ולחלץ אותו אין לי מושג למה זה עוד לא קרה בידי לפחות אחד מרבבות אנשי הקהילה שלו".

רונאל עדני: "התעללות בחסר ישע".

כתב 'גלי צה"ל' לענייני יהודה ושומרון וחרדים צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "שימו לב לקטע הבא של הרב קנייבסקי משמחת בית השואבה ביום רביעי. הרב נראה קורס באמצע השידור החי והמצלמה מיד מוסטת הצידה. הסרטון צולם לפני שדווחה ההידרדרות במצבו, אבל ייתכן שמצבו פחות טוב משחשבנו".

אולם, יש מי שלא ראה בתיעוד הזה הוכחה לכלום. יקי אדמקר, כתב 'וואלה!' לענייני חרדים, הגיב לסרטון בחשבון הטוויטר שלו. "שלושה אנשים בביתו של הרב קנייבסקי, ללא יכולת מוקדמת לתיאום ביניהם אמרו לי תשובה אחת על הסרטון הזה: 'שיעול'", כתב. "אפשר להמציא תיאוריות ולהציף קונספירציות וזה מסתדר גם יופי עם גילו המופלג ומצבו הבריאותי של הרב, אבל בהתחשב שאין לשלושה כל יכולת לתאם גרסאות ביניהם - אני מאמין לכך".

גולש אחר כתב: "ההסטה של המצלמה היא הדבר הכי נכון והכי ראוי לעשות מצד כבודו של כל אדם באשר הוא שלא רוצה שיצלמו אותו במצב כזה ולא מספרת שום דבר מעבר לסיפור שהוא בעייתי מצד עצמו".