העתיד בידיים של גלנט

הנגיף לא בשליטתנו, אך אופן ההתמודדות של מערכת החינוך עם האתגר שלפתחנו, הוא שיקבע את עתידם על החברה והמשק הישראלי בעשורים הבאים.

פז כהן , כ"ג בתשרי תשפ"א

פז כהן
פז כהן
צילום: אלירן אהרון

תקופת הקורונה מאתגרת את כל העולם ובתוך כך את מדינת ישראל. הגבלת התנועה החריבה ומחריבה תעשיות שלמות כמו תיירות, מסעדנות ומסחר.

מערכת הבריאות מתפקדת בחוסר, תלויה לחלוטין במציאת חיסון ותרופה לנגיף הארור. סגירתם של מוקדי התכנסות קהילתיים מציפים ומעצימים חוליים חברתיים כמו בדידות, אלימות, חוסר סובלנות ועוד.

שיתוק מערכת החינוך מקפיא את התפתחות העולם כולו. בקניה הוחלט להשאיר את כל התלמידים כיתה לשנה נוספת. במדינות רבות, בתוכן מדינת ישראל, בתי ספר נסגרו ודרישות הסיום בלימודי תואר ובלימודים תיכוניים הופחתו לסף בסיסי ואף בוטלו.

פערים חברתיים מועצמים באופן חסר תקדים. יש ילדים שמצליחים לכסות את החומר הלימודי הנדרש, אך הולך וגדל ומספרם של אלו שפרשו ויחזרו למערכת החינוך, אם בכלל יחזרו, מוחלשים.

הפער הזה ילווה אותם כל החיים, בשוק התעסוקה, בתחושת הלכידות החברתית, בנכונות לתרום ולתת לקהילה ובכלל כישורי החיים.

צריך להודות: מערכת החינוך בישראל ובעולם, ככלל, לא הסתגלה למצב שנכפה עליה. כל יום שעובר, עוד ילדים נושרים והמחיר שנשלם יהיה גדול עשרות מונים.

יש פתרונות רבים ויוזמות שטח נהדרות, בישראל ובעולם כולו. אחת מהן היא הקמתו של בית ספר וירטואלי ציבורי, כמו אלה שפועלים בעולם כבר למעלה מעשרים שנה, עם 400,000 תלמידים בשנת 2019 – עוד לפני ששמענו לראשונה את המילה הקורונה.

כדי לסבר את האוזן, בשנה שחלפה עברו ללמידה מרחוק מאות מיליוני תלמידים ברחבי העולם. רק בארצות הברית, על פלטפורמה וירטואלית שנקראת K12 לומדים כיום קרוב ל-60 מיליון תלמידים – בבתי ספר ציבוריים ופרטיים. בבית הספר הווירטואלי של פלורידה לומדים למעלה מ-216,000 תלמידים – חלקם הגדול בחינם ועל חשבון המדינה.

בישראל התחלנו במהלך הקמתו של בית חינוך וירטואלי עוד לפני פריצת הקורונה. עשינו זאת עם משרד החינוך על אגפיו השונים. והתהליך המעמיק לוקח זמן, אך הבשיל והגיע זמנו, כמו גם יוזמות טובות אחרות, לפרוץ.

זוהי שעת חירום ושעתה הגדולה של מערכת החינוך. עוד כמה שנים נביט אחורה, ונראה מה עשינו ולאן הגענו. אם יש מקום טהור שבו ניתן לחולל שינוי חברתי מוסכם – זו מערכת החינוך. מקום בו אפשר להטמיע ערכים, לטפח ילדים, להצמיח את מדינת ישראל להישגים.

לא שר הבריאות ולא שר הביטחון יקבעו את גורל המדינה בעת הזו. יהיה זה בעיקר שר החינוך, יואב גלנט, שבידיו ליצור השפעה אדירה על עתידה של המדינה באימוץ יוזמות חדשניות ושימוש מושכל במורים ואנשי מקצוע מעולים שלא יכולים לבוא לידי ביטוי בתקופה זו.

כבוד השר, זה בידיים שלך.

************

פז כהן, ממייסדי "מקום" – בית הספר הוירטואלי המלא. לשעבר יו"ר הנהגת ההורים הארצית ויו"ר הנהגת ההורים של ירושלים.