עמית סגל חשף: המיילים של משרד המשפטים

האם בכירי המשטרה והפרקליטות ידעו על תרגיל החקירה האסור לניר חפץ? צפו בכתבה של עמית סגל בחדשות 12.

ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשפ"א

כדי להגן על המשטרה במהלך תיקי נתניהו, ראש המחלקה לחקירות שוטרים סירבה לבדוק תלונה אנונימית של חוקר בתיק 4000. החוקר יצר קשר עם המחלקה והציע למסור מידע על תרגיל החקירה הפלילי שנעשה לניר חפץ כדי להפוך אותו לעד מדינה. אבל ראש מח''ש דרשה באופן חריג שיזדהה בשמו, דבר שסיכל את הבדיקה.

תגובת הפרקליטות לטענות שנחשפו בחדשות 12 הייתה הכחשה נזעמת: הטענות שקריות. ואולם, מיד לאחר הפרסום פנו פרקליטי הנאשמים ודרשו לברר אם הפרסום נכון, ולקבל לידיהם כל חומר בנושא.

שבוע לאחר מכן, התובעת בתיקי נתניהו ליאת בן ארי כתבה לראש מח"ש את הדברים הבאים: "קרן שלום, סברנו כי נכון להשיב לפניות הסנגורים שלא נמצא כל בסיס לפרסום האמור. והנה הפתעה: אנו מבינים כי בעת גיבוש מענה לשאילתה בנושא על ידי אנשי מח"ש עלתה אמירה סתומה לפיה אפשר שאולי היה אירוע שכזה".

"לפיכך על מנת שחלילה לא תצא שגגה תחת ידנו, אנא פני ובררי עם אנשי הדוברות במה דברים אמורים. אנא ערכי את הברור והביאי בפנינו את תוצאותיו ככל הניתן עד היום בשעות אחר הצהריים שכן הצורך להשיב לסנגורים הוא דחוף מאוד. בברכה ליאת".

ראש מח''ש שרשרה את הפנייה לסגן שלה, ואז התבררו ממדי ההסתרה: "היי", הוא כתב לה, "בתאריך 9 בספטמבר קיבלתי פנייה בנושא מאפרת דוברת מח"ש. הבהרתי לאפרת באופן חד וברור כי אכן קיבלתי פניה בעניין, עת שימשה קרן כמנהלת מח"ש. דובי (החוקר הראשי) מסר לי שיש גורם חקירתי שמטפל בתיקי ראש הממשלה שמעוניין למסור מידע רגיש אודות התנהלות בחקירות ראש הממשלה. ציינתי בפני הדוברת כי גם עמרי, ראש צוות מודיעין מח"ש באותה תקופה היה מודע אף הוא בזמן אמת לעניין. בשלב מסוים בשיחה העליתי את דובי לשיחת ועידה עם אפרת".

ראש מח"ש הנבוכה כתבה: "האם ידוע לך פרט נוסף כל שהוא והאם יש תיעוד לעניין?". והתשובה לא מאחרת לבוא, גם אליה ליאת בן ארי מכותבת: "היי קרן, בשל הנחייתך לא טיפלתי בעניין וכן מטבע הדברים לא ערכתי כל תרשומת. ציינתי בפני הדוברת שתגובת המשרד כלל לא מדויקת וזאת בלשון המעטה, אך מסרה שזו החלטת המשרד (משרד המשפטים)".

מהתכתובת עולה שמישהו במשרד המשפטים החליט להכחיש בפני הציבור מידע על טיוח תרגיל חקירה, אך למחרת כבר קיבל עדויות על תרגילי חקירה פסולים אך לא הבהיר זאת לציבור.

תגובת הפרקליטות: "רק לאחר הפרסום בעניין, בחלוף מספר שנים, העלו גורמים שונים במח"ש מטעמים השמורים עימם, להעלות טענות בעניין זה. בעקבות זאת נערך בירור, בהובלת המשנה לפרקליט המדינה במטרה לבחון את העניין לגופו ולהשיב לפניית הסניגורים בנושא. בירור זה העלה, בין היתר, כי אותם גורמים במח"ש לא ערכו כל תיעוד לפנייה הנטענת, והם אף שללו שהיא נקשרה למר חפץ".

עוד נמסר: "תוצאות בירור זה יפורטו במסגרת המענה לבקשת הסניגורים לעיון בחומרי החקירה (לפי סעיף 74), שהוגשה במקביל לו, ואשר לאחר עיון בה הוחלט בפרקליטות מיסוי וכלכלה להשיב לכלל הטענות במרוכז. אין בכוונתנו לנהל את המשפט בתקשורת".

מקורבי נתניהו הגיבו: ''שוב נחשף שבכירים במשטרה ובפרקליטות ביצעו בכוונה מעשים פליליים כדי לתפור תיקים נגד ראש הממשלה נתניהו: סחיטת עדי מדינה, ניגודי עניינים של החוקרים והפרקליטים, טיוח חקירות ושקרים לבית המשפט ולציבור. ברור לכולם שהתיקים נגד ראש הממשלה נתניהו תפורים. רק חקירה עצמאית ובלתי תלויה תגלה את כל האמת ותעשה צדק''.