תקוצר תקופת ההחלמה של חולים קשים

משרד הבריאות החליט על הצעד לאחר שמחקרים מצאו כי הסיכוי למצוא נגיף חי אצל חולה קורונה במצב קשה יורד לגמרי לאחר 20 ימים.

טליה איתן , כ"ד בתשרי תשפ"א

קורונה
קורונה
צילום: איסטוק

משרד הבריאות יקצר את תקופת הבידוד לחולי הקורונה המאושפזים לתקופה של 10 ימים, לחולים קלים ובינוניים (מהם שלושה ימים ללא סימפטומים) ו-20 ימים לחולים הקשים, ללא צורך בשתי בדיקות מטוש שליליות, כך נודע ל"ישראל היום".

ההנחיה תקיף את כלל החולים הקשים הבינונים והקלים בבתי החולים. החולים היחידים שיידרשו לשתי בדיקות מטוש שליליות הם חולים עם דיכוי של מערכת החיסון.

עד כה רק חולים קלים שאינם מאושפזים מוגדרים כמחלימים ללא צורך בבדיקות. הצורך בביצוע שתי בדיקות שליליות בהפרש של מספר ימים ביניהן מוביל לכך שחולי קורונה נדרשים לאשפוז במחלקות המבודדות במשך שבועות ואף חודשים.

עם זאת עדויות שנאספו במחקרים בעולם מצאו כי הסיכוי למצוא נגיף חי אצל חולים קשים לאחר 15 ימים עומד על 5% ומגיע ל-0% אחרי 20 ימים. זאת למרות שבדיקות המטוש, שמאתרות שרידי חומר גנטי של הנגיף עשויות להמשיך ולצאת חיוביות.

ד"ר טל ברוש ניסימוב, מרכז הצוות לטיפול במגיפות וראש היחידה למחלות זיהומיות באסותא אשדוד מסביר את המלצות הצוות: "אני צופה שזו תהיה מהפיכה באשפוז החולים ואפשר יהיה להוריד עומס במחלקות הקורונה בצורה מהותית. גם אם ברוב המקרים הם יעברו למחלקה פנימית".

"בחודשים האחרונים הצטבר הרבה מאד מידע על המידבקות של החולים והתפרסמו עבודות שמראות שחולה קל מפסיק להיות מדבק אחרי 10 ימים כאשר היום הם לעיתים מאושפזים שבועות וחודשים וממתינים לבדיקות מטוש שליליות. זו בדיקה מאד רגישה ומגלה גם כמויות נמוכות של הנגיף. בהמלצתנו אנחנו מסתמכים על נתונים מהספרות המדעית. שמצאו שכאשר ניסו במעבדות לגדל את הנגיף הסיכוי למצוא נגיף חי, שגם מסוגל להדביק, אחרי 15 ימים מתחילת המחלה מגיע לכ-5% ויורד עד 0% אחרי 20 ימים. כך שאחרי 20 ימים חולה קורונה יוכל לצאת מבידוד גם אם הוא לא החלים מסיבוכי המחלה".