קנאביס
קנאביסצילום: Abir Sultan/Flash 90

האם שימוש בקנאביס רפואי אינו פוגע בתפקוד השכלי של האוכלוסייה המבוגרת?

מחקר חדש שנערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה מצא כי התפקוד הקוגניטיבי של מבוגרים, כגון: ריכוז, זיכרון ויכולות למידה אצל המשתמשים בקנאביס רפואי לצורך טיפול בכאב כרוני אינו שונה מזה של מטופלים בתרופות אחרות.

"יותר ויותר מבוגרים משתמשים בשנים האחרונות בקנאביס לצורך הקלה בכאב. המחקר שלנו הוא הצעד הראשון להערכה נכונה יותר של סיכון לעומת תועלת של טיפול בקנאביס באוכלוסייה זו", אמרו ד"ר שרון שניטמן וד"ר גלית וינשטיין מעורכות המחקר.

כאב כרוני פוגע ב-19-37% מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם ולעיתים קרובות מטופלים ומטפלים מבקשים להתמודד עם כאבים אלה באמצעות קנאביס רפואי. לדברי החוקרות, רוב המחקרים שנעשו עד היום בדקו את השפעת השימוש בקנאביס על תפקוד קוגניטיבי בקרב צעירים.

"ידוע ממחקרים שנערכו בעבר כי לקנאביס רפואי יכולות להיות השפעות ארוכות טווח על המוח כאשר צורכים אותו בגיל צעיר, אך זו לא בהכרח אותה ההשפעה כאשר צורכים אותו בגיל מבוגר", הסבירו החוקרות. במחקר הנוכחי שפורסם בכתב העת Drug and Alcohol Review ביקשו החוקרות ד"ר שרון שניטמן וד"ר גלית וינשטיין מבית-הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה יחד עם ד"ר סיימון וולפסון מהקריה הרפואית רמב"ם ופרופ' דויד מאירי מהטכניון, לבדוק את השפעת הטיפול בקנביס רפואי על תפקוד קוגניטיבי בקרב אנשים מבוגרים הסובלים מכאבים כרוניים.

במחקר השתתפו 125 נבדקים מתוכם 63 בעלי אישור רפואי לשימוש בקנאביס רפואי ו- 62 נבדקים ללא אישור. הגיל הממוצע של הנבדקים היה 62 שנים. התפקוד הקוגניטיבי נבדק באמצעות סדרה של מבחנים ממוחשבים שמעריכים תפקוד של תגובות פסיכומוטוריות, ריכוז וזיכרון ויכולות למידה. המשתתפים במחקר התבקשו להימנע משימוש בקנאביס 3 שעות לפני המבחן, כך שהיכולות הקוגניטיביות שלהם נבדקו כאשר לא היו תחת השפעה מיידית של הקנאביס.

מתוצאות המחקר עולה כי אין הבדלים משמעותיים בתפקודים קוגניטיביים הכוללים ריכוז, זיכרון, יכולות למידה בין אנשים מבוגרים הסובלים מכאבים כרוניים המשתמשים בקנאביס רפואי לבין אנשים הסובלים מכאב במידה זהה ואינם משתמשים בקנאביס רפואי. "למרות שהמטופלים בקנאביס השתמשו בו במשך לפחות שנה באופן עקבי, לא מצאנו שתפקודם המוחי נמוך יותר מזה של אנשים הדומים להם בגיל ובמחלות רקע", אמרו החוקרות.

"ממצאי המחקר שלנו עשויים להפחית את החששות בקרב רופאים העוסקים בכאב כרוני ובקרב מטופלים הסובלים מכך בנוגע להשפעות האפשריות של קנאביס על תפקוד המוח. אולם יש לערוך מחקרים נוספים בכדי לבסס את תוצאות המחקר הנוכחי. המחקרים צריכים לכלול תצלומי מוח ודרכים נוספות בהן ניתן להעריך קוגניציה", סיכמו החוקרות.

שלומי סנדק, יועץ מומחה בכיר ב״עץ הדעת״ - המרכז לקנאביס רפואי, מרכז לקידום תהליכי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי ולהנגשת הקנאביס הרפואי והמידע אודותיו לציבור, אומר לערוץ 7 בהתייחסו למחקר: "שוב ושוב הקנאביס מתגלה כאחת התרופות היעילות והבטוחות לשימוש, כאשר לכל ׳ההפחדות׳ על הנזקים כביכול - אין בסיס עובדתי או מדעי. זאת ועוד, הגיע הזמן לעדכן את רשימת המחלות בגינן מאושר קנאביס רפואי ולהקל על התנאים לקבלתו, כך שלא יהיה ל"קו טיפולי אחרון".

שלומי סנדק, ממקימי מפלגת עלה ירוק, פועל לקידום ההכרה בסגולות הרפואיות של צמח הקנאביס משנת 1994 והוא הדריך וסייע עד היום ליותר מ-13,000 מטופלים בתהליך קבלת הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי.

"השימוש הגובר בקנאביס רפואי בארץ ובעולם מצריך התייחסות והתאמה מיוחדת גם לתקופה זו, מוסיף שלומי סנדק, ואנו ב"עץ הדעת" מלווים את החולים והמטופלים כעת מרחוק, באמצעות כל האמצעים הטכנולוגיים הנדרשים לכלל היועצים והרופאים, בהליך סדור ומקצועי משלב הייעוץ הראשוני ועד לקבלת רישיון לשימוש בקנאביס רפואי, אשר יקל על סבלם", אמר סנדק.