אלמנת הרב שי אוחיון בבית המשפט: הילדים שלי מחכים שאבא יחזור

אלמנת הרב שי אוחיון שנרצח בפיגוע בפתח תקווה הגיעה לדיון בהריסת בית המחבל. ח"כ מתן כהנא: ''אסור לכבול את ידיו של צה''ל''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בתשרי תשפ"א | עודכן: 15:40

בג"ץ דן היום (שני) בעתירת משפחת המחבל חליל מחמד דויכאת אשר רצח לפני מספר שבועות את הרב שי אוחיון ז"ל בפיגוע דקירה בצומת סגולה בפתח תקווה.

את העתירה למניעת הריסת בית המחבל הגיש ארגון השמאל הקיצוני "המוקד להגנת הפרט".

אלמנתו של הרב שי אוחיון, סיון, אמרה לשופטים: ''קשה לי לעמוד כאן אבל חשוב לי שתשמעו את קולי. לפני חודשיים מחבל החריב את ביתי והרס את חיי וחיי ילדיי. הילדים שלי כל הזמן מחכים שאבא יחזור והוא לא הגיע.

''בעלי שי היה איש אמת ושלום ומעולם לא פגע באף אחד", סיפרה האלמנה. ''המחבל לא לקח רק את החיים של שי אלא גם את שלנו. המניע לרצח הוא שנאת יהודים. הרוצח מקבל תנאים טובים בכלא דבר שפוגע בהתרעה. אני פונה אליכם השופטים שהכח עומד לרשותכם. אנחנו מצווים לתקן את העולם כדי שניהיה בטוחים יותר. כמה עוד יתומים? בשמם כל מדינת ישראל אני מבקשת די''.

ח״כ מתן כהנא מסיעת ימינה הגיע לדיון על הריסת בית המחבל שרצח את שי אוחיון הי"ד: "הגעתי לכאן כדי להזכיר לכבוד השופטים שהחלטות ערכיות צריכות להתקבל 200 מטר מכאן, בכנסת. בדמוקרטיה מתוקנת החלטות ערכיות מתקבלות בכנסת ע"י נבחרי הציבור.

כהנא הדגיש: ''אסור לכבול את ידיו של צה''ל במלחמה נגד הטרור הפלסטיני. אסור לנו להפקיר את ביטחון חיילנו ואזרחנו".

דבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד שנרצח בפיגוע טרור אמרה כי "הריסת בתי מחבלים הוא כלי הרתעה חשוב במלחמה מול הטרור. כלי המשמש למנוע את המשפחה השכולה הבאה. אל לה לממשלת ישראל להפסיק להשתמש בכלי החשוב הזה. הגיע הזמן ששופטי הבג"ץ יבינו כי תפקידם אכן לעשות צדק עם הנרצחים. דם יהודי אסור שיהא הפקר. במידה ובג"ץ יסרב למידת הצדק בדרך זו נדרוש כי סוגייה זו תשלל מידיהם של שופטי הבג"ץ".

ח״כ מאי גולן (הליכוד) הגיעה היום לדיון וחיזקה את המשפחה, "הגעתי היום לבית המשפט העליון כדי לחזק ולתמוך במשפחות השכולות ובסיוון אוחיון - אשה יקרה ומופלאה ואלמנתו של הרב שי אוחיון הי״ד אשר נרצח בידי בן בליעל. צה״ל החליט על הריסת ביתו אך שופטי בג״צ המנותקים והאטומים שוב התערבו ושוב העדיפו את משפחת הרוצח המתועב על פני משפחת הקורבן".

הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר ז"ל שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב, אמרו: "אנו פונים אליכם אזרחי ישראל בעקבות הפקרת ביטחון אזרחי ישראל ע"י בג''ץ. כבר לפני שנים רבות בג''ץ ביטל את אמצעי הרתעה כגון גירוש, שלילת תושבות ועוד אבל עכשיו הוא עושה ככל שביכולתו לבטל את אמצעי ההרתעה האחרון שנשאר כנגד המחבלים- הריסת בתים.

''במערכת הביטחון יש הוכחות ותמימות דעים לכך שהריסת בתים מחבלים יוצרת הרתעה, כלומר היא מונעת רצח של יהודים. אנו דורשים לפעול לפי תקנה 109 המאפשרת לקצין בכיר להרוס בתי מחבלים. זה מה שימנע רצח של ישראלים", הדגישו ההורים שכולים.

"בדמוקרטיה מתוקנת החלטות ערכיות מתקבלות בכנסת", אומר ח"כ מתן כהנא (ימינה) שהגיע לדיון, "אסור לכבול את ידיו של צה''ל במלחמה נגד הטרור הפלסטיני. הגעתי לכאן כדי להזכיר לכבוד השופטים שהחלטות ערכיות צריכות להתקבל 200 מטר מכאן, בכנסת".

סא"ל במיל' בועז קוקיא, אביו של לוחם הנח"ל רון ז"ל, אשר נרצח בפיגוע בערד אמר כי "מדובר בעוד רצח מזעזע של יהודי וישראלי שיכול היה להימנע לו חבילת ההרתעה נגד הטרור, שפורום "בוחרים בחיים" מקדם הייתה מתקבלת. הריסת בתי מחבלים היא צעד הרתעתי היחידי הקיים היום כדי להיאבק במחבלים. הגיע הזמן שבג"ץ יפסיק להתערב בלחימה בטרור ובמדיניות ענישת המחבלים ותומכיהם".

הדס מזרחי אלמנתו של נצ"מ ברוך ז"ל הוסיפה כי "הריסת בתי מחבלים היא ההרתעה הראשונה שצריכה להיות. כל מחבל יחשוב פעמיים לפני שיצא לפיגוע אם ידע שביתו ייהרס ישר. אסור שבג"ץ יתערב בענייני טרור חייבים להיות כללים ברורים".

במחאת המשפחות השכולות השתתפו בנוסף גם ברנדה למקוב אמה של דליה ז"ל, ולדימיר לוברסקי אביו של לוחם דובדבן רונן ז"ל ודן לנדא, אביה של מיכל סלמון שאיבדה את בעלה אלעד יחד עם בני משפחה נוספים בטבח בישוב בנווה צוף.

מתנועת "אם תרצו" אשר מובילה את המאבק באקטיביזם השיפוטי של בג"ץ נמסר: "מדיניות המלחמה בטרור הופקעה מידי אנשי המקצוע ונבחרי הציבור ונחטפה ע"י מערכת המשפט שאין להם יד ורגל בנושא. הגיע הזמן שבג"ץ יגן על אזרחי ישראל ולא על המחבלים".