בג"ץ: לא תיפתח חקירה נגד שוברים שתיקה

ארגון 'עד כאן' תוקף בחריפות את החלטת בג"צ לדחות את העתירה שדרשה לפתוח בחקירה נגד ארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה'.

ערוץ 7 , כ"ד בתשרי תשפ"א

סיור ''שוברים שתיקה''. ארכיון
סיור ''שוברים שתיקה''. ארכיון
Photo by Wisam Hashlamoun/Flash90

שופט בית משפט העליון מני מזוז דחה היום (ב') באופן תקדימי על הסף וללא דיון את עתירת ארגון 'עד כאן' נגד היועמ"ש וארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה', בה דרש 'עד כאן' כי תיפתח חקירה פלילית נגד ארגון 'שוברים שתיקה'.

את העתירה אותה הגישו ב'עד כאן' יחד עם תנועת הביטחוניסטים, האלוף במיל' גרשון הכהן, תא"ל במיל' אמיר אביבי וקצינים בכירים נוספים, דחה השופט מזוז ללא נימוקים, ללא קבלת כל תגובה מהעותרים וללא דיון, וזאת בניגוד לפרוצדורה הנהוגה.

"שוב בג"צ נותן גב לאויבי ישראל ופוגע בביטחון ישראל ובחיילי צה"ל ובהחלטה תקדימית מאפשר סגירת תיק נגד שוברים שתיקה ללא כל חקירה וזאת אף ללא דיון בבית המשפט", מסרו בעד כאן.

בארגון פרטו את הדברים מהם התעלמו שופטי העליון: "בג"צ התעלם מחוות דעת של קצינים בכירים לשעבר כמו ראש מחלקת ביטחון מידע של צה''ל ואחראי הסיווג הביטחוני בצנזורה הצבאית שקבעו כי שוברים שתיקה אוספים ומחזיקים חומר סודי. בג"צ התעלם מתגובת הפרקליטות עצמה אשר קבעה כי על פי גורמי צה"ל כיום, יתכן ובשוברים שתיקה מחזיקים במידע רגיש העלול להגיע לרמת סיווג 'סודי' ואף 'סודי ביותר'. בג"צ מתעלם מסרטונים המוכחים כי שוברים שתיקה מתחקרים ואוספים מידע על צה"ל מבוגרי שרות קרבי ויוצאי סיירות מובחרות.

''השופט מזוז אף לא ראה כל צורך לנמק מדוע שוברים שתיקה מתחקרים בוגרי צה"ל וחיילים בסדיר בניגוד לחוק. השופט מזוז קיבל את דעת הפרקליטות שטענה שמסוכן לחקור ארגון שמבקר את השלטון בגלל "האפקט המצנן" שעלולה לגרום החלטה כזו. מהלך זה הינו המשך ישיר ומכור מראש של החלטות בג"ץ והשופט מזוז האוסרות על הריסת בתי מחבלים כמו פסק הדין לאחרונה אשר מנע את הרס בית המחבל שרצח את החייל עמית בן יגאל הי"ד''.

בארגון עד כאן הוסיפו: ''חיילי צה''ל מסכנים את עצמם למען אזרחי ישראל ומי יגן על חיילי צה"ל? החלטה אומללה זו רק נותנת לנו כוח להמשיך ולהוציא לאור את האמת".

עורכי הדין שלמה ואורי ציפורי אשר ייצגו את העותרים מסרו "נימוקי העותרים אשר הצדיקו פתיחה בחקירה פלילית, אושררו למעשה בתשובת היועמ"ש לעתירה. בתגובתו אישר היועמ"ש כי בין החומרים המוחזקים ע"י שוברים שתיקה ישנו מידע אודות יחידות רגישות ברמת סווג סודי ואף סודי ביותר. עובדה זו מבססת חשד לכאורה לביצוע עבירה של ריגול חמור (איסוף והחזקת מידע מסווג)''.

מתנועת הביטחוניסטים נמסר "תנועת הביטחוניסטים מצרה על ההחלטה של בג"ץ לדחות על הסף את העתירה לחדש את החקירה בעקבות מעשיהם המסוכנים של "שוברים שתיקה" שהוגדרו על ידי אנשי המקצוע שלנו כאיסוף מודיעין על צה"ל.

''פעילי התנועה, בכירים במערך ביטחון המידע ובחילות השדה הגישו תצהירים מקצועיים, המנתחים סרטונים של פעילי שוברים שתיקה שתועדו בשעת מעשה - אוספים מידע מודיעיני רגיש מאנשי מילואים. היה ראוי, שמדינת ישראל וזרועות החוק שלה, תפתח בחקירה כנגד מי שאספו מידע מסווג על כוחות צה"ל, במטרה להעבירו לגורמים זרים", הוסיפו הביטחוניסטים.