בית המדרש בשנתו הראשונה 2016
בית המדרש בשנתו הראשונה 2016 גרשון אלינסון

למרות ובצל אתגר הקורונה פותח מחר (שלישי) בית המדרש לנשים 'חברותא' עונת לימודים נוספת, והפעם דרך ה'זום', לפחות בשלביה הראשונים של העונה.

בית המדרש 'חברותא' הוקם בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון ובשנים האחרונות התכנסו אליו עשרות נשים מיישובי הסביבה ומירושלים ללימודי אמונה, תנ"ך, מחשבת ישראל ואף אמנות.

ב'חברותא', מיזם חינוכי-ציוני נוסף של יהודית קצובר ונדיה מטר, העומדות בראש תנועת 'נשים בירוק', שיעורים של מרצים מובילים בהם הרב יצחק לוי, הרבנית שני טרגין, הרב דוד נתיב, הרב חיים פלק ואחרים. בין הנושאים שיילמדו בעונה הנפתחת: אמונה בפרשת השבוע, ראשית ימי שיבת ציון, פרקי אליהו ואלישע ועוד.

"את העונה אנחנו פותחות תחת מגבלות הקורונה בלמידה מרחוק דרך ה'זום', אבל הציפייה שלנו, כמו של כל עם ישראל, היא לחזרה לשגרה ואיתה החזרה למפגש המשותף של נשים רבות שהגיעו ללימוד החווייתי והמיוחד בשמורה עצמה", אומרות קצובר ומטר.

"הלימוד המשותף היה עבור נשים רבות חלק בלתי נפרד והכרחי מהלו"ז השבועי. נשים סיפרו כיצד הסוגיות שנלמדו ושילבו אמונה, מחשבה וקשר בלתי אמצעי עם נופיה של ארץ ישראל נתנו להן כוח ורוח לכל ימות השבוע", מספרות השתיים ומציינות כי לאחר פתיחת הסגר וביטול המגבלות תתקיים בשמורה גם סדנת נגרות מיוחדת לנשים בניצוחה של האמנית דפנה תדהר. "אם בשנים שעברו חשוב היה לנו לשלב אמונה ואמנות ולמדנו ציור עם אביטל שרנסקי, השנה נלמד עיצוב ובנייה של רהיטי נוי ורהיטים שימושיים לבית".

יצוין כי לבד מבית המדרש 'חברותא' מתקיימות בשמורה גם הרצאות בנושאים כלליים הנוגעים לליבת הציונות ומהות חייו של עם ישראל בארץ ישראל. הרצאות אלה מתקיימות בימי ראשון, וגם הן תתקיימנה השנה ב'זום' בשל הנחיות משרד הבריאות. בין המרצים שנקבעו למהלך השנה עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, יו"ר מועצת הר חברון יוחאי דמרי, פרופ' אריה אלדד, ציפי שליסל, ירון רוזנטל והנושאים מגוונים ומעשירים, החל מההתמודדות עם ההשתלטות הערבית על אדמות דרום הר חברון, דרך ההיסטוריה והמורשת של גוש עציון עד קורות מחתרת הלח"י, פרעות תרפ"ט והמאבקים עכשוויים בהחרמת ישראל.

עוד יצוין כי במסגרת זו יתקיים בחודש טבת כנס מיוחד לזכרה ולכבודה של כלת פרס ישראל, מי שהייתה לרוח החיה והמעודדת של תנועת הריבונות, גאולה כהן ז"ל, אירוע בו צפויים לקחת חלק בנה, השר צחי הנגבי, האלוף במיל' יוסי בן חנן, הרצל מקוב מנכ"ל בית בגין ואחרים.

בית המדרש ב2020 קצת לפני הקורונה
בית המדרש ב2020 קצת לפני הקורונה גרשון אלינסון

"פרטים מלאים על האירוע החשוב הזה יפורסמו בהמשך, אך כעת אנו ממוקדים בפתיחתה המוצלחת של עונת הלימודים החדשה כבר מחר וקוראות לנשים מכל רחבי הארץ להצטרף", אומרות קצובר ומטר המדגישות: "עלינו לנצל את עידן ה'זום' שמבטל מרחקים גיאוגרפיים. אם עד היום קל היה יותר להגיע לשיעורים מאזור גוש עציון וירושלים, הרי שממחר ניתן להצטרף גם מהבית, בין אם מדובר במטולה, אילת, דימונה, חיפה ואף בחו"ל".

לקראת פתיחת העונה החדשה מציינות קצובר ומטר בתודה מיוחדת את פועלן של רנה מרגוליס ושירה שרייר, פעילות מרכזיות ב'נשים בירוק' שנטלו על עצמן חלק ניכר מניהול בית המדרש החל מימיו הראשונים.

לפרטים נוספים לחצו כאן