פייסבוק משנה מדיניות: תמחק פוסטים עם הכחשת שואה

הרשת החברתית הודיעה כי לא תאפשר מעתה לפרסם ברשת החברתית תוכן שמכחיש או מסלף את השואה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד בתשרי תשפ"א

פייסבוק. אילוסטרציה
פייסבוק. אילוסטרציה
iStock

חברת פייסבוק הודיעה כי החל מהיום (שני) היא מעדכנת את מדיניותה כלפי פוסטים של שנאה ותאסור כל תוכן שמכחיש או מסלף את השואה.

בהודעה שפרסמה החברה נאמר כי "ארגוני מחקר של מגמות דיבור שנאה בכל העולם מדווחים על עלייה במתקפות המקוונות נגד קבוצות רבות, ואנו ממשיכים במאמצינו להסיר תוכן כזה. חסמנו יותר מ-250 קבוצות עליונות לבנה ועדכנו את המדיניות שלנו באופן שיכלול התייחסות גם לקבוצות של מיליציות ו-QANon. בנוסף, אנחנו חוסמים באופן שגרתי אנשים פרטיים וארגונים שעוברים על המדיניות שלנו נגד דבור שטנה; רק ברבעון השני של השנה הורדנו 22.5 מיליון דברי שטנה מהפלטפורמה".

בחברה ציינו כי לאחר שנה של עבודה בשילוב מומחים חיצוניים הוחלט לאסור פרסום כל סוג של סטריאוטיפים אנטישמיים בדבר כוחם הקולקטיבי של יהודים, שלעיתים מתארים את העם היהודי כמי שמנהל את העולם, או את המוסדות המרכזיים בעולם.

"ההודעה של היום מסמנת צעד נוסף במאמץ שלנו להילחם בשנאה על גבי הפלטפורמה והוא נתמכת על ידי העלייה, המתועדת היטב, של האנטישמיות בעולם ורמת הבורות המדאיגה, במיוחד בקרב צעירים, בנושא השואה. על פי סקר שנערך לאחרונה בקרב מבוגרים בארה"ב בגילאי 39-18, כרבע מהנשאלים מאמינים שהשואה היא מיתוס, שהיא מוצגת באופן מוגזם, או שהם לא בטוחים", אמרו בחברה.

"ארגונים בינלאומיים כמו יד ושם, העוסקים בחקר ובזיכרון השואה, מציינים שחינוך בנושא השואה הוא אחד המרכיבים המרכזיים למאבק באנטישמיות. לכן בהמשך השנה, אנחנו נתחיל להפנות כל מי שיערוך חיפוש בפייסבוק סביב מונחים הקשורים לשואה או להכחשתה, למידע אמין מחוץ לפייסבוק. מזה שנים רבות אנחנו עובדים צמוד עם קהילות ברחבי העולם, במטרה להבין טוב יותר כיצד שנאה, ולרבות אנטישמיות, באות לידי ביטוי ברשת. מאמצים אלה כוללים דיונים שוטפים עם קבוצות רב-לאומיות, כמו הקונגרס היהודי העולמי והוועד היהודי האמריקאי, וכן ארגוני הגנה על קהילות יהודיות מקומיות, כמו ארגון הביטחון הקהילתי בבריטניה (CST) ומוסדות למאבק בשנאה ובאנטישמיות כמו מרכז סיימון ויזנטל", נאמר בהודעה החברה.

בפייסבוק הודו שייקח זמן ליישם את המדיניות החדשה. "אכיפה מלאה של מדיניות כזו לא יכולה להיכנס לפועל בן לילה. סוגי תוכן שונים יכולים להפר מדיניות וייקח לנו קצת זמן להכשיר את בודקי התוכן ואת המערכות שלנו. אנו אסירי תודה לשותפינו הרבים על הפתיחות והנכונות שלהם לסייע למאמצינו לשמור על הפלטפורמה שלנו בטוחה".

השרה עומר ינקלביץ' מסרה להודעת פייסבוק, "משרד התפוצות היה הראשון לזהות את ההסתה האנטישמית ברשתות החברתיות. בשנים האחרונות קראנו לפייסבוק לפסול תכנים הנוגעים להכחשת שואה, ואני שמחה שהם הגיעו למסקנה שהכחשת שואה היא אנטישמיות".

"אני קוראת לטוויטר לא להישאר מאחור לצדם של מכחישי שואה ואנטישמיים, ולהצטרף לצד הנכון של ההיסטוריה", כתבה ינקלביץ' בטוויטר.

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אמר, "כמי שיזם את הדיון בנושא יחד עם יו"ר ועדת העליה והקליטה ח"כ דוד ביטן אני מברך על ההחלטה החשובה. זה אמנם צעד קטן אך ניצחון גדול במאבק באנטישמיות".