ראש מועצת שומרון יוסי דגן: האיחוד האירופי מיישר קו עם אבו מאזן

שר החוץ של האיחוד האירופי השיב בביטול לבקשה להתערב לטובת פלסטינים שנעצרו כי תמכו בריבונות. דגן בתגובה: הוכחה לצביעות האירופית

ערוץ 7 , כ"ד בתשרי תשפ"א

יוסי דגן
יוסי דגן
Photo by Yonatan Sindel/Flash90     

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן פנה באמצע חודש אוגוסט יחד עם שייח תמימי מרמאללה לשר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל ולשגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן וקרא להם להתערב לנוכח הפגיעה בזכויות האדם של אזרחים פלסטינים שנעצרו לאחר שהביעו תמיכה בהחלת הריבונות.

שר החוץ של האיחוד האירופי גוזף בורל השיב לראש מועצת שומרון כי "האיחוד האירופי מתנגד רשמית לפעולות שמטרתם הגבלת זכויות אדם, ומצפה שאותם סטנדרטים ועקרונות של זכויות אדם וחופש ייושמו הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני".

עם זאת בורל לא ציין כל פעולה שהאיחוד האירופי ינקוט בה בכדי לסייע לאותם עצורים, לא ביקש פרטים נוספים על העצורים ואף לא הוציא מכתב בירור בנושא לרשות הפלסטינית.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר בתגובה, "שוב האיחוד האירופי מיישר קו עם הרצחנות של הרשות הפלסטינית ונמנע מלעשות כל פעולה. זוהי תגובה מתחמקת שמוכיחה את הצביעות של האיחוד האירופי. בזמן שהאיחוד האירופי מוציא גינויים על גינויים כלפי מדינת ישראל כאשר היא מגנה על עצמה מפני מחבלים - שר החוץ של האיחוד האירופי לא מסוגל אפילו להוציא מכתב בירור שלא לומר מכתב גינוי לאבו מאזן וחבריו, שידוע לכל שעצרו ערבים תושבי יו"ש ומענים אותם במרתפיו, רק משום שהם התבטאו בתקשורת בעד החלת ריבונות על יהודה ושומרון".

"זוהי צביעות שרק מחזקת את מה שאנחנו אומרים לאורך זמן, הטענות של האיחוד האירופי כלפי ישראל פוליטיות לחלוטין הקשר ביניהם לבין הגנה על זכויות אדם מקרי בהחלט", הוסיף דגן.

עם זאת יש לציין כי זו הפעם הראשונה ששר חוץ של האיחוד האירופי מתייחס רשמית לראש רשות ביו"ש.