גל גדות
גל גדותצילום: רויטרס

ההודעה על בחירתה של גל גדות לתפקיד המלכה המצרית קלאופטרה עוררה גל של ביקורות מצד גולשים שטענו כי "הבחירה אינה מוצדקת מאחר וקלאופטרה היתה מלכה מצרית כהת עור".

חלקם גם הציעו למפיקי הסרט "להעביר את התפקיד לשחקנית אפריקאית או שחורה במקום לתת אותו לגדות". חלק מהתגובות גם גלשו לפסים פוליטיים ואנטישמיים והאשימו את גדות בכך ש"לא מספיק שישראל גונבת שטחים מפלסטינים, כעת את גונבת תפקידים משחקנים ערביים".

הביקורת של הגולשים על כך שגדות נבחרה לשחק את תפקיד "המלכה המצרית כהת העור" נתקלו בתגובות של לעג מצד גולשים רבים שהסבירו כי מדובר במלכה ממוצא יווני והיתה בעלת גוון עור בהיר בדיוק כמו גל גדות.

"קלאופטרה לא הייתה שחורה, היא הייתה ממוצא יווני, ואפילו יש תצלומים כיצד היא נראתה. אנשים צריכים להפסיק לנסות לשכתב את ההיסטוריה עם הטיפשות של הפוליטקלי קורקט של ימינו", צייץ אחד הגולשים.

העיתונאי איאן מיילס צ'ונג כתב כי "אנשים נסערים מכיוון שגל גדות, שאינה שחורה, מגלמת את קלאופטרה, שגם היא לא הייתה שחורה".

קלאופטרה ידועה כשליטה האחרון של הממלכה התלמית במצרים העתיקה לפני מותה בשנת 30 לפני הספירה. למרות שנולדה במצרים, היא הייתה בתו של פרעה תלמי ה-12, בן למשפחת המלוכה היוונית המקדונית ששלטה במצרים במשך 275 שנה, כלומר קליאופטרה הייתה ככל הנראה עור בהיר. בספרים ובציורים תוארה לעתים קררובות כבעלת גוון עור בהיר, אך בכל זאת הליהוק של גדות לתפקיד גרר גל של תגובות שליליות מצד גולשים שהיו בטוחים כי מדובר במלכה בעלת גוון עור שחור.

"אני אומר את זה פעם אחת ואני לא אומר את זה שוב, קלאופטרה הייתה יווניה. כן, היא הייתה שליטת מצרים אבל היא הייתה יווניה ממוצא פרסי וסורי. האנשים שמגיבים בשלילה לכך הם חסרי השכלה וללא ידע. גל גדות ראויה לתפקיד הזה", כתב גולש אחר.

גולשת בשם סמירה חאן גררה את הדיון לפסים אנטישמיים ופוליטיים כאשר כתבה כי "מיהם המטומטמים בהוליווד שחשבו שזה יהיה רעיון טוב ללהק שחקנית ישראלית כקליאופטרה (בעלת מראה תפל) במקום שחקנית ערביה מהממת כמו נדין ניים? תתביישי לך, גל גדות. המדינה שלך גונבת אדמות ערביות ואת גונבת את התפקידים שלהם בסרטים".

התגובה לפוסט הזה היתה מפתיעה במיוחד. ריטה פנאחי, עיתונאית איראנית –אוסטרלית, הגיבה לדברים וכתבה כי "אז היא לא ידעה שקליאופטרה היתה יווניה, והיא קוראת לגל גדות המהממת 'בעלת מראה תפל'. שנאה פתולוגית לישראל גורמת דברים מוזרים למוחם של אנשים".