פרסום ראשון
ארגון השמאל הקיצוני "עמק שווה" הגיש ערר נגד שיפוץ מערת המכפלה

ארגון "עמק שווה" הגיש ערר נגד ההיתר להנגשת מערת המכפלה לנכים. עבודות השיפוץ יתעכבו והמנהל האזרחי יצטרך להתכנס לדיון מחודש.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשפ"א

הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
צילום: א. סטודיו בשיתוף קזס אדריכלים

ארגון השמאל הקיצוני ''עמק שווה'' שמקבל מימון נרחב מהאיחוד האירופי, מצליח לעכב העבודות לשיפוץ והנגשת מערת המכפלה בחברון.

הארגון הגיש ערר נגד החלטת ועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי לאשר את היתר הבנייה במערת המכפלה. הפרויקט כולל בניית מעלית בסמוך למבנה מערת המכפלה וכן שביל גישה אשר יאפשר לאנשים עם מוגבלות לעלות מהחניה אל רחבת האתר.

לאור הגשת הערר, עבודות השיפוץ יתעכבו בכמה חודשים וועדת המשנה במנהל האזרחי תצטרך להתכנס לדיון מחודש.

מארגון בצלמו נמסר ''מצער מאוד שארגון המגדיר את עצמו כארגון 'זכויות אדם' פועל לפגיעה באנשים עם מוגבלות. אנחנו קוראים למינהל לכנס בהקדם דיון ולאשר את ההנגשה, ולדאוג שעד לכינוס הדיון כל סוגיית התקציב והמכרז ייפתרו, כך שברגע שתאושר ההנגשה באותו יום יצא המכרז''.

נציין כי בשנה הנוכחית, 2020, קיבל ארגון ''עמק שווה'' 286,830 שקלים מהאיחוד האירופי, שנועדו ל''שמירה על אתרי מורשת של מיעוטים''. ארגון השמאל מקבל תקציב מממשלות זרות בשנים האחרונות, ופועל לשמירה על ''זכויות'' הפלסטינים ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.

גם בחודש יוני הגיש ''עמק שווה'' התנגדות לבניית מעלית לבעלי מוגבלויות במתחם מערת המכפלה. ההתנגדות הוגשה יחד עם תושבים פלסטינים מחברון בטענה שמדובר בתכנית שמתחזה לתכנית הומניטרית שתנגיש את האתר לנכים אך בפועל מקדמת שינויים באופן חד צדדי באתר הקדוש.

כזכור, האחריות על הבניה במקום נמצאת בידי עיריית חברון והשטח שייך לווקף המוסלמי. בהנחיית שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט מדינת ישראל הפקיעה את האתר, ובנט חתם על היתר בנייה ימים ספורים לפני עזיבתו את משרד הביטחון.