יושבים בבית ומשלמים שכר לימוד

בוועדה לפניות הציבור התברר כי הורים משלמים שכר לימוד במעונות יום ומשפחתונים למרות שהם בסגר.

מיכל לוי , כ"ה בתשרי תשפ"א

יעקב טסלר
יעקב טסלר
Noam Revkin Fenton/Flash90

הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ יעקב טסלר דנה בצמצום הסבסוד בשכר הלימוד במעונות היום בשנת הלימודים תשפ"א ובמדיניות קביעת שכר הלימוד במעונות יום ומשפחתונים בזמן הסגר.

יו"ר הוועדה קרא למשרד האוצר ולמשרד העבודה והרווחה ולנציגי הארגונים המפעילים מעונות להתכנס לשולחן עגול כדי למצוא פתרון שייתן מענה תקציבי למפעילים וימנע מהורים את הצורך לשלם שכר לימוד בזמן שהמעונות סגורים.

אביגדור קפלן מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, אמר שהוא בעד שהמעונות לא יפסידו כסף ושיוכלו להמשיך ולפעול, אך, לדבריו, מדובר בנושא תקציבי, ומשרד העבודה לא יכול להתערב במערכת היחסים שבין המפעילים לצרכנים שהם ההורים. "לנו אין מקור תקציבי כדי לפצות את ההורים או הארגונים. מטבע הדברים אני חושב שצריכים לשבת ולפתור את הבעיות כדי שההורים לא יישאו בנטל".

עם זאת, אמרו נציגי משרד העבודה והרווחה בדיון כי יישבו עם הארגונים המפעילים את מעונות היום על מנת למצוא פתרון לבעיה שמטרידה הורים רבים הנאלצים להמשיך ולשלם שכר לימוד בזמן שהמעון סגור.

ממשרד האוצר נמסר בדיון כי בגל הקודם וגם בגל הנוכחי הגיעו להבנה עם המעונות שיקבלו סיוע כספי נוסף בין היתר כדי לתת מענים גם לבעיות כמו אלה שעלו בדיון.

לעניין צמצום הסבסוד אמר קפלן מנכ"ל משרד העבודה והרווחה כי משרד העבודה והרווחה מחויב לקיים את החלטות הממשלה לקיצוץ רוחבי של 90 מיליון שקל.

"אין לנו מקור תקציבי אחר כדי להקל על ההורים. בלית בריריה נאלצנו לקצץ ואנחנו מצרים על העומס הנוסף שנופל על ההורים".

ירון מלך מארגון נעמ"ת הסביר כי את גביית חודש אוקטובר המעונות לא ביצעו ולכן אין להורים בעיות. "כשנחזור לפעילות נתקזז עם ההורים על הימים של ספטמבר, כאשר נובמבר יעבוד כרגיל".

עוד הסביר כי מה שסוכם עם משרד האוצר לגבי מצב שבו כיתות נכנסות לבידוד הוא שאם כיתה נכנסת לבידוד – משרד האוצר משלם את דמי האחזקה בגין אותו חודש, ההורים ישלמו 30% והארגונים ישלמו 30% , וכך, לדבריו, תכסה ההנהלה פחות או יותר את תוואי הפעלת המעון.

לסיכום, כאמור, קרא היו"ר ח"כ טסלר למשרד העבודה והרווחה, למשרד האוצר ולארגונים המפעילים את מעונות היום והמשפחתונים לשבת ולמצוא בדחיפות פתרון תקציבי למפעילי המעונות, על מנת שההורים לא יישאו בנטל הכספי בזמן שמעונות היום סגורים.

"הוועדה תמשיך ותעקוב אחר הנושא, עד לפתרונה המלא לשביעות רצון כל הצדדים", אמר טסלר.