תנו ללמוד בהפרדה מגדרית

מי שרואה חשיבות בקידום נשים, לא אמור להתנגד לאקדמיה נפרדת אלא לעודד אותה. זהו חלק מהטרנד של מאבק בהדתה.

תגיות: ספיר דן
ספיר דן , כ"ה בתשרי תשפ"א

ספיר דן
ספיר דן
צילום: אליה בן חיים

לפני מספר ימים חגגנו את חג הסוכות. בזמן שבית המקדש עמד על תילו הייתה מתקיימת בתקופה זו שמחת בית השואבה, אירוע המוני שבו נשאבו מים לצורך מצוות ניסוח המים במקדש.

המקורות היהודיים (מסכת סוכה דף נ"א עמוד ב') המתארים את האירוע עד לפרטיו הקטנים לא פוסחים על תיאור ההפרדה בין גברים לנשים שהונהגה במקום.

היהדות רואה בהפרדה המגדרית אמצעי חיוני לשמירת ערך הצניעות ואין זו הקצנה של הדורות האחרונים, כפי שטוענים גורמים מסוימים.

גם הפרדה מגדרית באקדמיה איננה דבר חדש והיא גם לא המצאה ישראלית. בלב ליבה של ארה"ב, במנהטן בירת הליברליזם והשוויון, שוכנות שתי אוניברסיטאות המנהיגות הפרדה מגדרית - הישיבה יוניברסיטי לגברים וסטרן לנשים. אחד מראשי בית המדרש של הישיבה יוניברסיטי היה הרב סולוביצ'יק זצ"ל, שהיה אחד מהדמויות הרבניות המרכזיות בציונות הדתית.

השוויון בין המינים הוא ערך ראוי וחשוב. ערך זה הביא לכך שנשים הפכו לחלק אינטגרלי משמעותי בחברה הישראלית ובתעשייה. כמובן שיש עוד לאן לשאוף ולהשתפר. נשים צריכות להיות מעורבות יותר בעמדות הבכירות של קבלת ההחלטות ואני בטוחה שזה עוד יגיע. הדרך לשם עוברת כמובן באקדמיה שבה נרכש הידע, המהווה כח להתקדמות.

יחד עם זאת חשוב לזכור שהערך המערבי הזה מביא עמו גם מתירנות שלא עולה בקנה מידה אחד עם ערכי הצניעות. לפיכך ישנם מוסדות אקדמיים המנהיגים לימודים בהפרדה מגדרית. הבולט שבהם הוא המרכז האקדמי לב, מוסד ציוני דתי שהוקם לפני יובל שנים ובו הלימודים נערכים בקמפוסים נפרדים.

בשנים האחרונות גברו הקולות המתנגדים לעצם קיומה של אקדמיה נפרדת. במסווה של מאבק לשוויון בין המינים, זכויות נשים, ליברליזם או במאבק למען איכות האקדמיה, ישנם הפועלים לפגוע בה. אל תטעו. לא מדובר פה במאבק על ערכים נשגבים, אלא להפך. זהו חלק מהטרנד של מאבק בהדתה, כאשר אותם ערכים מופקרים בצד.

מי שרואה חשיבות בקידום נשים, לא אמור להתנגד לאקדמיה נפרדת אלא לעודד אותה, שכן היא מאפשרת לנשים דתיות כמוני לרכוש השכלה אקדמית באופן התואם את תפיסת עולמן הדתי.

מי שטוען שהלימודים האקדמיים המתקיימים בהפרדה מגדרית פחות טובים מהלימודים המעורבים, מוזמן לראות שבמציאות עולם העבודה אין שום הבדל בין בוגרות שהוציאו תואר במוסד מעורב לבין מי שהוציאו תואר במוסד המנהיג הפרדה.

בימים אלו המוסד האקדמי בו אני לומדת נערך לקראת בניית קמפוס חדש לנשים. מדובר על מתחם מבנים מפואר שיכלול לצד כיתות משוכללות גם עשרות מעבדות מחקר, כך שגם הטענה כי באקדמיה נפרדת משקיעים פחות בנשים חסרת כל שחר.

המאבק באקדמיה הנפרדת לא בא לסייע לי ולחברותי לספסל הלימודים. ליברליזם אמיתי אמור לאפשר לכל אישה את חופש הבחירה היכן לרכוש תואר אקדמי, בהתאם לכישורים ולשאיפות המקצועיות שלה.

הכותבת היא יו"ר אגודת הסטודנטיות בקמפוס טל לנשים של המרכז האקדמי לב