מפל הבניאס
מפל הבניאסצילום: iStock

במשרד הבריאות התקבלו דיווחים על כ-50 מקרים של אנשים מאומתים או חשודים שחלו בעכברת, חלק ניכר מהם לאחר שביקרו בנחלים בצפון.

מהחקירות האפידמיולוגיות שבוצעו עד כה עולה, שהחשיפה הייתה בנחלים שניר (חצבני), ירדן, ג'ילבון, חרמון (בניאס), כזיב, זאכי, זוויתן, עמוד התחתון, בצת, תבור ועמיקם.

נתוני התחלואה, ביחד עם החריגות בדיגום במים והימצאות בקר בנחלים, מחייבים נקיטת צעדים למניעת המשך התחלואה.

בהתאם לכך, משרד הבריאות ממליץ להימנע להימנע מלהיכנס לנחלים בצפון בעת הזו ועד להודעה חדשה.

עכברת (לפטוספירוזיס) היא מחלה של בעלי חיים שבה גם בני אדם עלולים להידבק. החיידק מחולל המחלה הוא לפטוספירה (Leptospira) וקיימים 10 זנים הגורמים תחלואה. המחלה מופיעה בטבע בבעלי חיים, כולל נברנים (חולדות ועכברים), כלבים, צאן, בקר וחזירי בר.

חיידק הלפטוספירה מופרש בשתן של בעל חיים חולים. החיידק שורד שבועות ואף חודשים במים ובקרקע שזוהמו. בני אדם יכולים להידבק בחיידק בחשיפה להפרשות: ממגע עם שתן המכיל את החיידק, בליעת או מגע עם מים המזוהמים בשתן, דרך פצעים או ריריות הגוף. מכיוון שההדבקה היא בחשיפה להפרשות, בעיקר לשתן, הסכנה בהדבקה בין אדם לאדם למעשה אינה קיימת.

הסיכון להדבקה מוגבר במים עומדים או כאלו הזורמים לאט. עכברת היא מחלה תעסוקתית בעיקרה. הנחשפים אליה הם בדרך כלל וטרינרים או עובדי משק שעובדים עם בעלי חיים, ועובדים המטפלים במערכות ביוב ושפכים. עם זאת, בשנים האחרונות ישנם דיווחים על תחלואה הקשורה לתיירות במקורות מים (המכילים הפרשות בעלי חיים).

סימני מחלת העברת נעים בין מחלה א-סימפטומטית (ללא סימנים) לבין תחלואה קשה. רוב האנשים שנחשפים לחיידק הלפטוספירה לא יפתחו כלל את מחלת העכברת. ואילו אלו שיפתחו את המחלה, יחוו בדרך כלל תסמינים קלים.

מחלת עכברת קשה כוללת חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, דימום בלחמית העין, כאבי בטן, שלשולים והקאות. פעמים רבות התסמינים מזכירים שפעת.

בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולהוביל לפגיעה בכבד, אי-ספיקת כליות, דלקת קרום המוח ואי-ספיקה נשימתית. על פי רוב, התסמינים מופיעים בין שבוע לשבועיים לאחר החשיפה לחיידק. במקרים חריגים התסמינים יכולים להופיע לאחר שלושה ימים, או עד שלושה שבועות.

הטיפול במחלת העכברת מתבצע באמצעות אנטיביוטיקה וניתן בכדורים או דרך הווריד. אין חובת אשפוז בכל המקרים וניתן לקבל טיפול ולהשתחרר הביתה.