מערכת בחירות תקשה על היציאה מהמשבר

האסטרטג הכלכלי דודי רזניק מזהיר כי הקדמת הבחירות תפגע בניסיונות להתאושש ממשבר הקורונה ומזהיר גם מפני תרחישי קיצון שיפגעו בכלכלה

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

קלפי. אילוסטרציה
קלפי. אילוסטרציה
צילום: יהונתן ולצר/TPS

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, מסביר בראיון לערוץ 7 על השלכות משבר הקורונה בכל הנוגע לגירעון של מדינת ישראל.

"הגירעון גדל בצורה די מהירה, אבל עם זאת באופן צפוי לאור המשבר החמור שאנחנו נמצאים בו. מדובר במשבר גירעון שאינו ייחודי לישראל והמשמעות שלו היא שהחוב הממשלתי ימשיך ויעלה ולדבר יהיו השלכות על העתיד בעיקר כשנתחיל לצאת מהמשבר ואז הממשלה תצטרך לחשוב איך היא מטפלת בגירעון. הפיתרון הטוב הוא תוך כדי צמיחה מהירה של המשק, אבל אם לא, ייתכן שהדבר ידרוש העלאת מסים", אמר רזניק.

לדבריו, "בחירות יכולות להכניס הרבה חוסר שקט למערכת כי מטבע הדברים רמת האי ודאות תעלה. זה יהיה פחות טוב לשוק ולמשק כי תתלווה לכך גם אי העברת תקציב. כבר יותר משנתיים אנחנו בלי תקציב וזה דבר נוראי לכלכלה. אם ניכנס למערכת בחירות נוספת זה יכול להיות לא רק בעייתי למשק אלא גם ליציאה מהמשבר ובתרחישי קיצון גם לירידה בדירוג האשראי של ישראל".

רזניק מצביע על התחזקותו של השקל באחרונה. "השקל הפך להיות תנודתי בשבועות האחרונים. ראינו אותו מתחזק ומגיע לרמת שיא ואחר כך נחלש באופן מהיר יחסית ושוב חזר לעלות. השקל מאוד מתואם למה שאנחנו רואים שקורה בשוק המניות האמריקני. כשהשוק בארה"ב עולה השקל מתחזק וכשהוא יורד המטבע נחלש".

בהתייחס לתגובת השוק האמריקני לבחירות לנשיאות ארה"ב הוא אומר כי "שוק ההון האמריקני בהחלט מתעניין מאוד בתוצאות הבחירות וישפיעו על שוק המניות האמריקני ועל שווקים נוספים בעולם. מדובר בבחירות קצת שונות, בגלל משבר הקורונה וחלק מההצבעה דרך הדואר ולכן ייקח זמן מה לדעת מה תוצאות הבחירות האמיתיות".

"אני חושב שאם הסקרים האחרונים לפני יום הבוחר יעניקו ניצחון ברור לאחד משני המועמדים, הדבר מאוד יעזור לשוק להמשיך במגמה חיובית. אם ניכנס למצב של חוסר ודאות מי ניצח, השוק ייפגע ונראה מגמות ירידה", סיכם רזניק.