אישפוז ביתי לחולי קורונה?

האם אישפוז הביתי לחולי קורונה יכול לפתור את מצוקת הצפיפות בבתי החולים, או שאולי עדיין אין די ניסיון מול הנגיף כדי לאפשר זאת?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

אישפוז ביתי לחולי קורונה?-ערוץ 7
מחלקת קורונה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

אחד החששות המרכזיים של מערכת הבריאות סביב התפשטות נגיף הקורונה היא הלחץ בבתי החולים, מה שעלול להביא למציאות בה מטופלים פצועים או חולים במחלות אחרות לא יוכלו לקבל טיפול רפואי. האם האישפוז הביתי הוא הפתרון גם עבור חולי קורונה? על השאלה ביקשנו את תשובתו והתייחסותו של ד"ר איתמר עופר, מנכ"ל 'צבר רפואה', החברה המעניקה למבוטחי קופות החולים שירותי אישפוז ביתיים.

את דבריו פותח ד"ר עופר בהסבר אודות מהות האישפוז כיכולתו של צוות רפואי לקבל אחריות על שלומו של מטופל לאורך כל היום. "בדרך כלל זה קורה בבית חולים ואנחנו עושים את זה בבית ולפעמים באוהל. זה אישפוז הבית. המשמעות היא צוות רפואי מתאים ומיומן שיודע לקבל אחריות על המטופל לאורך כל היום עם זמינות גבוהה. זה קורה במימון קופות החולים שרוכשות מאיתנו את האישפוז הזה לחולים שמצבם מתאים לכך".

ד"ר עופר מגדיר את ההבדל בין המציאות הרגילה של פעילות האישפוז הביתי לבין זו של תקופת הקורונה: "כבר שנים רבות אנחנו מטפלים בחולים עם דלקות במערכות השתן, דלקת ראות, בעיות בעור, כאלה שצריכים טיפול אנטיביוטי בכל יום, מה שמצריך מעקב וזמינות רפואית כמו בבתי החולים כדי לוודא שלא מתפתח משהו. חשוב מאוד שכאשר הם מחייגים לטלפון עונה להם אחות של צבר שהתיק הרפואי הממוחשב לפניה ולא נתב שיחות. טיפלנו כך בהתייבשויות, החמרות בספיקת לב ובמגוון רחב של מחלות. אצל אנשים מבוגרים מדובר במכלול מחלות ולא רק במחלה אחת כי כשיש מחלה זיהומית דברים נוספים מאבדים את האיזון".

"בחודשים האחרונים טיפלנו במספר לא רב מאוד של חולי קורונה. הסיבה לכך היא שהוגדר שלגבי קורונה במצב קל מטפלות הקופות מרחוק טלפונית, ובמצב שמוגדר קשה צריך להגיע לבית החולים מחשש להתדרדרות מאוד מהירה. כל מי שאין חשד כזה לגביו מקומו בבית ואנחנו כעת לומדים את זה ומצליחים לטפל בחלק מהמטופלים שקרובים למצב האישפוז בבית החולים".

מוסיף ד"ר עופר ומבהיר כי "לגבי תחלואה רגילה זו קביעה שמקובלת על משרד הבריאות. כאן יש מחלה חדשה שאנחנו צריכים להיות יתר צנועים בהבנת האופן שבו היא מתנהלת ולכן אני לא חד משמעי. אני גם שומע על חולים שנראו מצויין ומצבם התדרדר. צריך ללמוד משבוע לשבוע על התקדמות הדברים. אין ספק בכך שלקחת חולה שניתן היה לטפל בו בבית ולשים אותו במחלקה שבה יש בידוד והצוות נכנס מעט מאוד אליו והמשפחה לא לידו, גם אם הוא מחלים בסוף החוויה עבורו היא מאוד קשה".

"עם זאת יש גם מה שנקרא חוק זכויות החולה. טיפלנו בחולים, גם בחולי קורונה, שסירבו להגיע לבית חולים ואמרו שנשארים בבית לפחות בשלב זה, ואפשר לשנות את ההחלטה בכל יום. טיפלנו בהם בבית, ורובם החלימו למרות שהיו ימים שהם היו מאוד חולים בחלק מהימים והרגישו מאוד רע".

על הצורך בציוד רפואי מורכב יותר מהרגיל, ידע מיוחד וכיוצא באלה על מנת לטפל בחולי הקורונה מדגיש ד"ר עופר כי האישפוז הביתי אינו פחות מזה שבבתי החולים. "אנחנו מתנהלים ביומיום שלנו כמו בית חולים לכל דבר, יש לנו מנהלי מחלקות, רופאים אחיות, כוננים וגיבויים של רופאים ואחיות נוספים בכל רחבי הארץ, אם יש בכך צורך. אנחנו חלק ממערכת הבריאות. החולים מגיעים אלינו כחלק מהמימון הציבורי של סל הבריאות בישראל. אנחנו בקשר רצוף עם הקולגות בקופות החולים ובבתי החולים, מפעילים שיקול דעת אחרי שרופאים מומחים או מתמחים מגיעים אל החולה הביתה והחלטות מתקבלות בדיון עם רופא בכיר במחלקה שהוא גם מומחה מאחת ממחלקות הקורונה בארץ, כלומר אנחנו מתנהלים עם הקצה העליון של עולם הרפואה".

"בסופו של דבר רופא מיומן יודע להעריך את מצבו של חולה, וגם החולה עצמו יודע איך הוא מרגיש ומה מצבו. הביקור היומיומי מאוד חשוב וכל הציוד כמובן מגיע", מדגיש עופר.

לקראת סוף השיחה עמו שאלנו אם שיקולי האישפוז בבית או בבית חולים הם רפואיים בלבד או שמעורבים כאן גם שיקולי צפיפות בבתי החולים. ד"ר עופר משיב ומציין כי הכלל הנקוט בעולם הרפואה הוא ש'אין תמיד ואין אף פעם' וכך גם כאן. "אנחנו אחראים לשלומו של החולה ומחויבים לעשות עבורו את השיקול המתאים והטוב ביותר. זו לא רק לתת המלצה וללכת. אנחנו ממשיכים להיות אחראים על החולה. לא מדובר בביקור בית ספוראדי. יש פרמטרים שונים שצריך לקחת בחשבון, התזונה בבית החולים בעייתית, מצבו הרגשי של החולה בבית חולים הוא לא אופטימאלי, התפקוד של אנשים מבוגרים בבית החולים יורד, כך גם ההתמצאות ואת כל הפרמטרים לוקחים בחשבון כחלק ממערכת השיקולים של טובת החולה. אחד הדברים היפים הוא שאם אתה זמין אצל החולה ומבקר אותו לפחות פעמיים ביום יכול להיות שבביקור השני ההחלטה תשתנה ויחליטו לאשפז. לכן אנחנו זמינים כל היום".

לדבריו אין במערכת השיקולים לגבי אופן אישפוזו של חולה, מצב בו מערכת הבריאות של בתי החולים תבקש להשאיר חולה באישפוז ביתי על אף שמצבו מצריך אישפוז בבית חולים רק משום שיש צפיפות בבית החולים. "זה לא שיח שמתקיים מולנו. אם בית החולים לא יכול לקבל חולה זה בינו לבין משרד הבריאות. אנחנו לא עושים משא ומתון עם בתי החולים על הבטיחות של החולים".