חשש: הקורונה תביא לפגיעה אנושה בסטודנטים

מנכ"ל קרן אייסף, תומר סמרקנדי, מודאג מהפערים שגדלו בתקופת המשבר ועלולים לגרום לסטודנטים לנשור מלימודיהם או להתקשות להמשיך בהם.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשפ"א

למידה מרחוק
למידה מרחוק
צילום: ISTOCK

הלימודים האקדמיים יחלו בשבוע הבא ושנת הלימודים תהיה דומה לסופה של קודמתה בעיקר בגלל הלימוד המקוון.

תומר סמרקנדי, מנכ"ל קרן אייסף, מדבר על הבעיות באקדמיה שהיא כולה מקוונת. "להיות סטודנט זה אף פעם לא קל. אתה בדרך כלל עובד בעבודות מזדמנות ולא קבועות אבל הקורונה הפכה את הכל למאתגר יותר. חלקם היום מתקשים לממן דירות לעצמם וחוזרים לגור עם ההורים".

"בהקשר של הלמידה מרחוק נשאלת השאלה האם יש תשתיות מספקות? האם לכל אחד יש מחשב אישי? אנחנו יודעים שלא. כשאי אפשר לשבת וללמוד בצורה שקטה זה מאתגר. כל זה מתווסף לחוסר בקשר עין ובתהליך למידה רגיל", מסביר סמרקנדי בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "הסטודנטים מוצאים את עצמם נפגעים וזה עולה במחקרים שערכנו בקרב הסטודנטים שלנו באייסף. ראינו שלמעלה מרבע מהסטודנטים דיווחו על כך שהם במצוקה כלכלית ובני משפחה יצאו לחל"ת".

"השאלה היא לאן אנחנו הולכים וכיצד סטודנטים שגם כך קשה להם יכולים להתגבר על המצב. גם כך יש פערים מאוד גבוהים בענייני ההשכלה הגבוהה והנגישות אליה והמצב הנוכחי יכול רק להגדיל אותה. הדברים הללו מאוד מדאיגים אותנו", דברי סמרקנדי.

לדעתו, המדינה צריכה לתת את הדעת ולמצוא פתרון הולם. "המדינה צריכה לזהות היכן נמצאות החוליות החלשות ואז לבנות סל שירותים ולוודא שסטודנטים, בנקודות היותר פגיעות מקבלים מלגת קיום ותמיכה מאוד משמעותית. אנחנו, כקרן פרטית, עושים את זה עבור הסטודנטים בהם אנחנו תומכים. אבל היכולות שלנו מוגבלת. המדינה היא זו שצריכה לוודא לכל סטודנט יש מחשב כי אחרת הם לא יוכלו ללמוד ב'זום'".

"צריך להיות תהליך של הממשלה, עם המועצה להשכלה גבוהה והמוסדות האקדמיים עושים מיפוי של סטודנטים ומוודא שיש לכל אחד מחשב נייד ותשתית אינטרנטית מתאימה. במקביל, הוראה בזום היא לא כמו הוראה רגילה. סטונדטים שבאים מרגע מאתגר צריכים את הקשר האישי, לקבל חיזוק. זה לא קיים בלמידה כזו וחובה לוודא שהשנה הנוכחית לא הופכת לשנה מפוספסת", הוא מסכם.