ביהמ"ש: אופניים חשמליים – לא רכב מנועי

להחלטת ביהמ"ש העליון לפיה אופניים חשמליים אינם רכב מנועי יש השלכות רבות. מי יפצה במקרה של תאונה כשאין חובת ביטוח למכשיר המסוכן?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשפ"א

ביהמ"ש: אופניים חשמליים – לא רכב מנועי-ערוץ 7
לא להרים ידיים מראש. עו"ד יוליה שנקר
צילום: שמרית מאור

בבית המשפט העליון נקבע כי אופניים חשמליים לא ייחשבו לרכב מנועי.

להחלטה הזו צפויות השלכות ביטוחיות רבות מאחר ורכיבה על אופניים חשמליים אינה מחייבת את הרוכב לבטח את האופניים.

עו"ד יוליה שנקר, מתמחה בנזיקין וביטוח, מתייחסת בשיחה עם ערוץ 7 לסוגיה ולהשלכותיה, "לפני פסק הדין הזה הייתה אי הבנה בכל מה שקשור לאופניים חשמליים. להשוואה, אופניים רגילים, כשיש פגיעה בין האופניים לכלי רכב, הרוכב של האופניים נחשב כהולך רגל ולכן הוא יכול לתבוע את פוליסת ביטוח החובה של נהג הרכב הפוגע".

"כשאין פוליסת ביטוח חובה לרכב, מה שאסור לפי החוק, לרוכב אופניים יש פיצוי מטעם 'קרנית' שמפצה כל הולך רגל שנפצע", מסבירה עו"ד שנקר ומבהירה כי "בפסיקה קובע בית המשפט העליון שדין אופניים חשמליים הוא כאופניים רגילים, למרות שיש שם מנוע. בגלל ההשוואה הזו אין חובה לבטח בביטוח חובה, ולמען האמת גם אין אפשרות לבטח בביטוח חובה. לא יכולה להיות החלטה אחרת כל עוד הממשלה לא קובעת בחקיקה חיוב לקיים ביטוח חובה. כיום אין בשוק פוליסה כזו. מה שיש הוא פוליסות צד ג' בלבד".

"פוליסה שהיא לא פוליסת ביטוח חובה אומרת שאם יש נזק כי רוכב האופניים החליק, פגע בקיר או פגע בהולך רגל הוא יוכל לקבל פיצוי עד סכום מוגבל כלשהו, אבל לא קיים הסדר של ביטוחי חובה בשוק".

שנקר מדגישה ומזכירה כי "בית המשפט מפרש את החוק ואת המצב המשפטי. הוא לא תחליף לחקיקה, וכרגע המצב המשפטי הוא צורך להכריע ללא חוק שמגדיר את האופניים הללו. בית המשפט בודק כמה נפגעי אופניים חשמליים יש מפגיעת רכב, וכמה פגיעות יש עם הולכי רגל, ומגיע למסקנה שכמות הפגיעות בין רוכבי אופניים חשמליים להולכי רגל היא נמוכה יותר. לכן התקבלה ההחלטה שקובעת שאופניים חשמליים אינם רכב מנועי והמשמעות היא שמי שנפגע לא יוכל לתבוע את 'קרנית' אלא את הרוכב, ואם אין לו אפשרות לשלם או שהוא עזב את המקום זו בעיה".

עוד מזכירה עורכת הדין שנקר כי כבר בעבר קבע בית המשפט המחוזי שהמדינה חייבת להסדיר את כל נושא הביטוח והרישיונות של האופניים החשמליים. את דבריה חותמת עו"ד שנקר בהמלצה למי שנפגע מאופניים חשמליים שלא לומר נואש מהסיכוי לקבל פיצוי ולהיוועץ במומחים, "לבדוק אם יש ממי להיפרע ואם יש את מי לתבוע, לא להזניח את הדברים כי יש גם התיישנות ולכן לפנות למומחה בתחום כדי לבדוק את האפשרויות".