הירי על קריית ארבע תועה? תחליטו לבד

הגדרת הירי שפגע אמש ברכב בקרית ארבע כירי תועה אינה מתיישבת עם העובדה שירי מסוג זה חוזר ונשנה כל ערב מהכפרים הערבים לקריה.

תגיות: קריית ארבע
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

למערכות החדשות הגיעה אתמול (שני) ידיעה על ירי תועה שפגע ברכב בשכונת גל בקרית ארבע.

אולם, המהירות בה הגיע הדיווח הזה שנועד להרגיע את הציבור ונתונים נוספים מעלים חשש שמדובר בירי הרחוק מאוד מההגדרה 'ירי תועה'.

צבי אלימלך שרבף, תושב שכונת גל בקרית ארבע, מספר כי הדיווח התקשורתי שהגיע בשם המשטרה ולפיו מדובר בירי תועה ומקרי "הקפיץ אותנו, התושבים", כלשונו, והוא מספר מדוע:

"בסביבות השעה שבע-שבע וחצי בערב הבנות שלי היו עם כמה חברות במרחק 20-30 מטרים מהבית בגן משחקים. התחילו רעשים של זיקוקים וירי כדורים. אנחנו רגילים לזה. יש את זה כמעט בכל ערב. בעבר כבר פנינו לצבא בדרישה שהדבר הזה ייעצר, לפעמים מדובר בירי ממרחק של 150 מטרים, אבל שוב ושוב אומרים לנו שהירי תיקני, שזה או ריב חמולות או ירי של חתונה. לנו ולרבש"צים נמאס לדווח על זה".

"הבנות נכנסו הביתה וסיפרו שכדורים נותבים חלפו לנו מעל הראש. הפניתי אותן לרכז הביטחון של השכונה. אחרי שהן שראו שלא לקחתי את זה יותר מדי ברצינות הן לא דיווחו לרכז הביטחון. חמש דקות מאוחר יותר קיבלתי הודעה ממשפחה שמספרת שקליע פגע ברכב שלהם. יצאתי החוצה אל הבנות ותוך כדי שאני קורא להן לתפוס מחסה שוב התחיל ירי של נותבים", הוסיף.

שרבף ממשיך ומספר על אירועי הערב: "אחרי 20-30 דקות מדווח תושב נוסף של השכונה שיש ירי נוסף, אבל הצבא כבר הגיע והתחיל לפרוס כוחות. הצבא תפס את העניין במהירות, הכריז אביר לילה, נכנס לחתונה שממנה חשבו שיש את הירי".

עוד הוא מספר כי במסגרת הסריקות נמצאו על גג בשכונה קליעים שלא ברור אם נורו בירי האחרון או מירי קודם. לדבריו "לפני שהצבא הגיע ראו בסביבות החתונה שני כלי נשק מוברחים מהמקום. לסמח"ט לא היה ברור אם הירי כולו מהחתונה או מטווח קרוב יותר. תוך כדי השיחה עם הסמח"ט בחצות קיבלנו עוד שני מטחים של ירי. מדובר בסמח"ט חדש שאמר שהוא לוקח את זה ברצינות ואני מאמין לו ומקבל את דבריו".

להערכתו של שרבף ההגדרה של האירוע כירי תועה ואקראי רחוקה מהמציאות. "ברור שהיה כאן ירי מכוון לעבר השכונה. עשר דקות אחרי שהוצאנו את האירוע לתקשורת הגיע דיווח מהמשטרה שמדובר בירי טועה. איך קובעים את זה בלי לבדוק, בלי לדעת מי ירה. זו מגמה להשתקה. הרי הצבא הכריז 'אביר לילה ב'' ופלוגה מוקפצת לסריקות כדי לוודא שאין מחבל קרוב לבתים. הירי הגיע מרחוק אבל הקליע שפגע ברכב לא ברור אם מקרוב או מרחוק".

כפי שעולה מדבריו של שרבף לא מדובר באירוע נדיר. "ברמה היומיומית מתאפשר ירי באוויר וירי זיקוקים בחתונות בעוד שכאשר מדובר בחתונה של יהודים אם יהיה ירי כזה המעורבים מיד ייעצרו. הרי גם לזיקוקים צריך אישור וכאן מדובר בשטח בשליטה ישראלית מלאה ובירי חופשי של קליעים וזיקוקים ולא עושים שום דבר. הדרך קצרה לפגיעה בנפש וחייבים לעצור את זה".