מחקר: בני החוזרים בתשובה עוזבים את המגזר החרדי

מחקר שערך ד"ר איתן רגב מהמכון הישראלי לדמוקרטיה מעלה כי שיעור העוזבים את המגזר החרדי הולך ועולה בהתמדה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשפ"א

חרדים. אילוסטרציה
חרדים. אילוסטרציה
צילום: דוד כהן. םלאש 90

מחקר חדש של המכון הישראלי לדמוקרטיה קובע כי יש עלייה ניכרת במספר החרדים היוצאים המגזר מדי שנה.

ד"ר איתן רגב, חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה שערך את המחקר יחד עם גבריאל גורדון, מציין כי בעוד שיעור העוזבים את המגזר החרדי (בגילאי 20-64) עומד על כ-13.3%, בקרב הדתיים והחילונים שיעורי ההתחרדות הם 4.9% ו-1.0%.

"המחקר בדק את היקף המערבים בין ציבורים בישראל ובפרט את היקפי ההצטרפות והעזיבה במגזר החרדי. גילינו שבמספרים מוחלטים ההצטרפות והעזיבה עד כה כמעט קיזזו זו את זו, אבל מספר העוזבים גדל משמעותית בשנים האחרונות והוא גבוה ממספר המצטרפים אליו", מסביר רגב לערוץ 7.

לדבריו, "יש עלייה בקצב היציאה ביחס לשנים קודמות. אפשר לייחס את זה לכל מיני הסברים – קיצוץ הקצבאות, החשיפה לאינטרנט ולסמארטפונים. אנחנו מזהים שלפחות שליש מהצעירים שעוזבים את המגזר היום הם ילדיהם של בעלי תשובה. המשמעות היא של דלת מסתובבת: ההורים הצטרפו למגזר והילדים עוזבים אותו".

כדי לדייק את הנתונים נציין כי כ-31% מילדיהם של בעלי התשובה (בגילאי 19-25) אינם מגדירים עצמם כחרדים – אך מתוכם כשליש מגדירים עצמם כדתיים מאוד.

ומה לגבי הציבור הדתי לאומי? "יש נתונים לגבי הצטרפות הציבור הדתי לאומי למגזר החרדי ומדבר בערך ב-5%. אבל מהעבר השני 14% מהציבור החרדי עוזבים אותו ובערך 10% לא הופכים לחילוניים אלא לדתיים לאומיים".

ד"ר רגב נשאל מהן הסיבות המרכזיות לעזיבה. "אם אנחנו הולכים אחורה לגלי החזרה בתשובה הגדולים של שנות ה-70 עד ה-90, הם רכבו על עליית קרנה של ש"ס והסיסמה: 'להחזיר עטרה ליושנה'. קרוב ל-60% מהמצטרפים באותה תקופה למגזר החרדי הם בני עדות המזרח וכשאנחנו מסתכלים על הרכב העוזבים, אחוז דומה מגיע מהזרם הספרדי. על פי נתוני המחקר שיעורי העזיבה משתנים בין הזרמים במגזר החרדי: בזרם החסידי מדובר ב-5.4%, בקרב הזרם הספרדי - 26.4%, אצל החב"דניקים - 16.9% ו-8.6% אצל הליטאים".

"הדבר מתחבר עם העובדה שהחרדיות הספרדית היא רכה יותר ויש פתיחות לעניין השכלה וכניסה לשוק העבודה ולכן המעברים, הקשורים גם לאידיאולוגיה וגם לנושאים כלכליים, קורים בעיקר בציבור הזה", הוא מוסיף.

המחקר מסתיים בתחזית לפיה 420 אלף חרדים יעזבו את חייהם הנוכחיים עד שנת 2065. "אם לוקחים שיעור עזיבה ממוצע של 14% בשנה מכל שנתון אנחנו מדברים בתוך ארבעה עשורים על 420 אלף – מתוכם 40 אלף בעשור הקרוב ועוד 55 אלף בעשור שאחריו".

"חשוב להדגיש שההשפעה של הצעד הזה תורגש בטווח הארוך, כי מי שעוזב היום בעצם גורע גם את ילדיו ונכדיו מהמגזר הזה. לכן, במקום תחזיות של 6.5 מיליון חרדים ב-2065, אנחנו צופים שהמספר יגיע רק ל-5 מיליון", מסכם רגב.