תחינת פרל: התפילה שהפכה לסרטון

שירה של אודהליה ברלין על "תחינת פרל",אשתו של ר' לוי יצחק מברדיטשב, ריגש את רחלי ויינשטוק, שהפיקה יחד עם בעלה קליפ על התפילה הזו

יערה וייס , כ"ה בתשרי תשפ"א

הרבנית רחלי ויינשטוק
הרבנית רחלי ויינשטוק
צילום: יוחאי סמט

211 שנה מלאו היום (שלישי) לפטירתו של ר' לוי יצחק מברדיטשוב, סנגורם של ישראל, והרבנית רחלי ויינשטוק מגוש עציון נזכרת בסרטון שהפיקה על אשתו, פרל.

"את 'תחינת פרל' פגשתי לראשונה לפני יותר מעשור, בערב ההשקה לספר 'תפילת נשים' שהוציאה חברת הכנסת לשעבר עליזה לביא", היא מספרת.

"באותו ערב הופיע ההרכב הנשי 'תפילת הדרך' שהובילה אז אודהליה ברלין, ולכבוד האירוע היא הלחינה את תחינתה של פרל, אשתו של רבי לוי יצחק, תפילה שהייתה נוהגת להגיד בשעה שהייתה מכינה חלות לשבת".

מילות התחינה הן: "ריבונו של עולם, מבקשת אני מלפניך... שכישהא לוי יצחק שלי מברך בשבת על החלות האלה, יכוון בלבו אותן הכוונות שאני מכוונת בשעה זו שאני לשה ואופה".

"שמעתי את הלחן ודמעתי", מספרת ויינשטוק. "חשתי את התפילה הכי עמוקה ומדוייקת על זוגיות שיכולה להיות. התפילה הזו של להיות 'אחד' בזוגיות, כמו זו שמבקשת פרל בתחינתה, היא תפילה שנוגעת בי מאד", היא אומרת.

זה מה שהוביל אותה גם ליצור יחד עם בעלה קליפ בו הוא מגלם את ר' לוי יצחק מברדיטשב, והיא - את פרל אשתו. את הקליפ צילמה במסגרת לימודי הקולנוע שלה בביה"ס לאמנות "פרדס".

ויינשטוק: "צילמנו את הקליפ בסגר הקורונה הראשון, כשכל המשפחה הייתה יחד בבית, והבית היה הפוך ומבולגן. בתוך כל הקלסטרופוביה הזאת היינו צריכים לעשות אווירה של שבת, עם נרות וחלות. מזל שזה היה בלי סאונד", היא צוחקת. את הקליפ צילם בנה טוביה, ושלוש בנותיה עזרו לו וסידרו את התפאורה. "ממש פרוייקט משפחתי", היא מסכמת.